[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Šestá dětská nemoc (exanthema subitum či roseola infantum) je virové onemocnění způsobené lidským herpes virem 6 (HHV6). „Infekcí se dítě nejčastěji nakazí slinami od dospělých členů rodiny, virus se ale nachází i v mateřském mléce či moči. Inkubační doba nemoci bývá zhruba deset dnů,“ uvádí MUDr. Markéta Geleneky z Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice na Bulovce.
„U dětí velmi často onemocnění probíhá bezpříznakově, někdy jen jako horečka bez kožních projevů. Vyrážka, pokud se objeví, přetrvává v rozmezí několika hodin až dvou dní. Poté sama odezní. V okamžiku, kdy dojde k vymizení vyrážky, dítě přestává být infekční. Infekce zanechává dlouhodobou imunitu a člověk jí onemocní pouze jedenkrát za život,“ dodává lékařka.
Při léčbě šesté dětské nemoci se doporučuje:
„Komplikací tohoto onemocnění mohou být febrilní křeče. Pokud se objeví, je vhodné zavolat záchrannou službu a dítě nechat odvézt do nemocnice. Jiné komplikace, jako například poruchy krvetvorby či zánět jater nebo mozku, jsou vzácné,“ uzavírá MUDr. Markéta Geleneky.
Jedná se o je typický průběh virového onemocnění, kterému se také říká Šestá nemoc. Poměrně časté je u dětí od šesti měsíců zhruba do dvou let. Dítě mívá vyšší horečku, často to vypadá, jako by bylo nachlazené. Třetí nebo čtvrtý den se osype drobounkou vyrážkou: nejprve na hrudníčku, později i na ostatních částech tělíčka. Výjimkou není ani na tvářičkách.“
Většinou v okamžiku, kdy se objeví vyrážka, klesá horečka. Dítě se cítí lépe, začne jíst i „komunikovat“ s rodiči. Je mnohem živější a na tvářičky se mu zase vrací úsměv. A vyrážka? Ta během pár hodin nebo několika dnů zmizí. Takže se může dokonce stát, že dítě nemoc „přechodí“, aniž by si toho kdokoli všiml.