Maminka.czDětské nemoci

Šestá nemoc není jen viróza. Je nebezpečná?

Simona Procházková 3.  3.  2019
Šestá nemoc není jen viróza. Je nebezpečná?
Takzvaná šestá nemoc je nakažlivé onemocnění virového původu, které postihuje především kojence a batolata. Začíná obvykle jako typická viróza, později se ale přidají nepříjemné kožní projevy. Podle čeho ji poznáte, proč je nazvaná jen číslem a jak se léčí?

Tato dětská choroba, spojená s nepřehlédnutelnou vyrážkou, se nejspíše nevyhne ani vašim ratolestem. Nejohroženější skupinou jsou děti v raném věku. Buďte ale klidná, šestá nemoc je sice nakažlivá, ale nijak zvlášť nebezpečná a po jejím prodělání získá dítě už celoživotní imunitu. Nemoc má zpravidla vcelku bezproblémový průběh a název „šestá“ přetrval ještě z dob, kdy byly všechny dětské nemoci spojené s vyrážkou (zarděnky, spalničky, plané neštovice a tak dále) číselně seřazeny.

VIDEO: Maminka podcast: Jak učit děti vnímat své tělo zdravě? Psycholožka radí

Nejohroženější jsou kojenci

Šestá nemoc je onemocněním, které se projevuje především u kojenců, někdy postihuje i batolata do dvou let. Původcem je takzvaný šestý herpetický virus, označovaný zkratkou HHV-6.  Zdrojem nákazy jsou nejčastěji jiné nemocné děti, viry se přenáší vzdušnou cestou (kapénkami) a také slinami. Jaká je šance, že se vašemu miminku vyhne? „Nakažlivost není příliš velká, přičemž inkubační doba od nákazy do propuknutí samotného onemocnění je obvykle pět až dvanáct dní,“ říká MUDr. Tatiana Janatová, CSc., praktická lékařka pro děti a dorost z Thomayerovy nemocnice.

Jaké jsou příznaky šesté nemoci?

Prvním výrazným příznakem šesté nemoci je obvykle vysoká horečka, šplhající někdy až ke 40 stupňům. Ta trvá tři až čtyři dny a obejde se většinou bez dalších obtíží. Někdy můžete u malého maroda pozorovat také mírné zarudnutí krku a rýmu, tedy příznaky lehké infekce dýchacích cest. Obvykle čtvrtý den dochází k náhlému poklesu teplot, při kterém se začíná objevovat typická drobná červená vyrážka na těle, která se postupně šíří i na končetiny. Nesvědí, postupně bledne a vymizí zhruba do dvou dnů.

Klidový režim, horečka, léky

 Pátá i šestá nemoc jsou onemocnění nezávažná, která probíhají u jinak zdravých dětí bez komplikací. Léčba tedy spočívá v dodržování klidového režimu na lůžku a podávání léků ke snížení teploty. Maminky by měly myslet na to, že je potřeba podávat děťátku dostatek tekutin, případně u páté nemoci, zejména, když si malý marod stěžuje na bolesti kloubů, zvážit podání léků proti bolesti. Jako vždy ale existuje nějaké ale… Šestá nemoc je chorobou převážně kojenců, projevuje se vysokými horečkami a až do výsevu vyrážky (což nastává až po poklesu teploty) není možné jednoznačně stanovit diagnózu, protože obvykle kromě vysoké teploty nejsou u dítěte v prvních třech dnech patrné jiné příznaky nemoci. Proto v tomto případě nikdy nelze vyloučit i jinou příčinu teplot, která by mohla takto malé dítě ohrozit,“ varuje MUDr. Tatiana Janatová.

Spálová angína u dětí může mít různý průběh, antibiotika jsou nutností

Kdy vyhledat lékaře?

Na otázku, zda je nezbytně nutné navštívit lékaře v průběhu těchto onemocnění, není jednoznačná odpověď. Pokud podáváte dítěti léky snižující teplotu (Panadol, Nurofen atd.) a ta neklesá, zdá se vám, že se u nemocného objevují změny chování, je neklidné nebo třeba zvrací, vždy raději konzultujte stav s pediatrem. Většinou postačí klinické vyšetření a provedení jednoduchého vyšetření z kapilárního odběru krve – testu CRP, který rychle ukáže, zda se jedná o virové onemocnění, a je tedy možné počkat, jaký bude jeho průběh bez zahájení další léčby.

„U šesté nemoci mohou být problémem u některých pacientů při vysokých teplotách febrilní křeče, které ale obvykle probíhají jako nekomplikované. V případě febrilních křečí je vždy nutné vyšetření lékařem. Novější výzkumy ukázaly, že virus HHV-6 (původce šesté nemoci) může vzácně vyvolat i další onemocnění postihující játra a centrální nervovou soustavu,“ uvádí MUDr. Janatová.

Existuje prevence?

Jediná účinná prevence spočívá podle lékařů v zamezení kontaktu zdravých dětí s těmi nemocnými, které mají horečnatá onemocnění či kožní vyrážky. Jiný způsob, jak zabránit šíření virů, totiž neexistuje. Žádné očkování proti těmto chorobám není k dispozici. Dobrou zprávou určitě je, že když váš drobeček tuto chorobu jednou prodělá, získá proti ní už celoživotní imunitu. 

Neštovice u dětí: Jaké jsou příznaky, léčba a největší komplikace?

Znáte sedmou nemoc?

V poslední době se často mluví také o takzvané sedmé nemoci. O co jde? Sedmá nemoc je virové onemocnění, kterému se říká nemoc rukou, nohou a úst. Původcem jsou některé typy enterovirů, nejčastěji Coxsackie A 16. Choroba se projevuje výsevem puchýřků na dlaních, ploskách nohou a v okolí úst. V ústech se rozvíjejí afty s největším postižením sliznice tváří a jazyka, postižení dásní je podstatně menší. Onemocnění je provázeno teplotou, která trvá jeden až tři dny, vyrážka se obvykle zhojí do deseti dnů. Léčí se pouze symptomaticky, to znamená pomocí léků snižujících teplotu, eventuálně je možné potírat sliznice dutiny ústní roztoky na afty. Pokud bolest v ústech znemožňuje dítěti dostatečný příjem tekutin, pak je bohužel nutné zajistit přísun tekutin infuzemi.

Impetigo je vysoce infekční! Podle čeho nemoc poznáte, proč je nebezpečná a jak se léčí?
4 nemoci, kterými se děti nejčastěji nakazí ve škole a školce. Jak na ně?
Horečka, zvracení, průjem i kolaps. Rotaviry se nevyhýbají ani nejmenším
Témata: Zdraví, Kojenec, Děti, Batole, Praktické rady, Imunita, Nemoci, Nemoc, Děti a nemoci, Dětské nemoci, Teplota, JEN, Thomayerova nemocnice, Jana Č, Vyrážka, Choroba, Onemocnění, Lékař, Viróza, Panadol, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
GALERIE: Přáli si pro dceru sourozence a dočkali se paterčat! Jak žije rodina, kterou milují celé Spojené státy?
Formánková Simona
Instagram
Dojemnější fotku jste neviděli! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině
kog
Porod
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
Zenklová Veronika
Slavné maminky
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod
Školy se pro většinu dětí otevřou nejdřív za měsíc a s testy
wall
Školství
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Prachařová Kateřina
Vaše příběhy
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Autismus u dětí: Pozor na první příznaky již u kojenců a batolat
Machová MartinaProcházková Simona
Autismus
To je ale bříško! Podívejte se na těhotenství s trojčaty týden po týdnu!
Kolinová Gabriela
Těhotenství