Maminka.czŠestinedělí

Šestinedělí je stále tabu. Poradíme vám, jak se na něj připravit, abyste ho prožila v klidu

Irena Stará 13.  2.  2024
Většina nastávajících maminek se během těhotenství připravuje spíše na porod a na šestinedělí vůbec ne. Domnívají se, že se to „nějak zvládne”. Jenže realita je taková, že někdy je tohle období mnohem náročnější než porod samotný, a je důležité se na něj připravit.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Po porodu se soustředíte jen na miminko a na sebe a je to tak úplně v pořádku. Udělejte si doma maximální pohodlí, ať už v posteli nebo na rozloženém gauči, a klidně se z pelíšku v prvních týdnech nehněte. 

VIDEO: 4 novinky v porodnici U Apolináře: Zrušili tu mimo jiné registrace k porodu

Je dobré mít plán

Jít do porodnice s porodním plánem je v dnešní době zcela běžné, i když je jasné, že se jedná spíš o porodní přání než plán v pravém slova smyslu. Porod naplánovat nejde, ale lze se na něj připravit. Stejně tak se můžete připravit i na šestinedělí. Co dopředu nachystat a připravit?

 • Kde a jak budete s miminkem – jaké bude vaše zázemí?
 • Jak dlouho s vámi bude partner doma – vezme si tatínek dovolenou?
 • Kdo o vás bude pečovat – komu dovolíte, aby vám pomohl, kdo vám je v této křehké době milý?
 • Co budete jíst – kdo vám alespoň na prvních 14 dní obstará jídlo?
 • Kdo vás navštíví – kdy, na jak dlouho, kdo má vstup zakázán?
 • Komu můžete zavolat – kdo vám poradí, když si nebudete vědět rady?
 • Co musíte zvládnout v šestinedělí – a co naopak můžete odsunout?

Spěte, když spí miminko

Pravděpodobně vám to zní nereálně, a možná vás tahle rada dokonce rozčílí, ale je to rada důležitá. Vše počká, uklízet doma budete ještě dlouho. Takže spěte, kdy je to možné, a ideálně v kontaktu s miminkem. "Miminko vás potřebuje cítit, vidět a slyšet. Jste jeho jediná jistota. Kontakt je důležitý i pro tatínka a sourozence," říká Bc. Veronika Rašková, lektorka předporodní přípravy Laskavé porody a laktační poradkyně.

Určitě se nedoporučuje uložit miminko na noc do jiné místnosti, než kde jste vy, i když máte spolehlivou dětskou chůvičku.

Dodržujte hygienu

"Není nutné se po každé vykonané potřebě hnát do sprchy, pořiďte si vaginální spršku. Noste pohodlné a prodyšné oblečení. A ležet můžete i nahá, abyste intimní partie pořádně provětrala. Nezapomeňte pečovat o svá prsa, která pravidelně nechávejte odkrytá," doporučuje Veronika Rašková. Pokud jste po císařském řezu, pečujte i o jizvu.

Masáž jizvy po císařském řezu i epiziotomii. Gynekoložka Kamila Žižková radí, jak postupovat krok za krokem

Kojení bolet nemá

"V prvních týdnech se doporučuje kojit dle potřeb miminka, v kontaktu kůže na kůži. Je to totiž ten nejlepší možný rozjezd pro laktaci. Kojení bolet nemá, i když určitý nezvyk a počáteční nekomfort jsou v pořádku," vysvětluje Veronika Rašková. Pokud se bolest objeví, poraďte se hned se svou laktační poradkyní. 

první pomoc pro bolavé bradavky:

 • větrání
 • mazání kokosovým olejem
 • masáž prsou
 • odstříkávání mléka
 • chladivé obklady.

Co jíst a pít?

Vaše tělo je po devíti měsících aktivní práce oslabené a potřebuje doplnit živiny. Chybí mu bílkoviny, sacharidy, lipidy, železo a vitaminy. Vyvážená a zdravá strava jsou tedy na místě. Nejlepší je vývar od maminky. A to nejen díky svému hojivému složení, ale i kvůli tomu, že si ho můžete uvařit a zamrazit dopředu. Klidně si ale objednejte jídlo ze své oblíbené restaurace nebo poproste ochotnou návštěvu, ať vám uvaří, na co máte chuť.

Šestinedělí týden po týdnu. Tipy, které vám pomohou zotavit se po porodu

Komunikujte

Určitě se nestyďte a nebojte se říct si o pomoc. Naučte se nahlas říkat svá přání. Pokud cítíte, že vás daná návštěva rozhodí, je úplně v pořádku říct, že navštívit nepotřebujete nebo že je čas odejít. Jestliže je vás doma víc, může vám návštěva pomoct s péčí a programem pro starší sourozence. Nenechávejte všechny povinnosti jen na partnerovi, i on může být unavený a bude se chtít s miminkem sblížit. A vy si při občasném mytí nádobí můžete krásně odpočinout. Psychickou podporu a rady ohledně péče může zajistit i poporodní dula, která se na období šestinedělí specializuje.

Usnadněte si to

"Mějte po ruce všechny důležité kontakty – na dulu, laktační poradkyni, pediatra – a nebojte se jim ozvat. Až se na to budete cítit, určitě jděte na první procházku. Stačí jen na chvilku, 20 až 30 minut na čerstvém vzduchu vám udělá dobře," radí Veronika Rašková. Pokud se cítíte na společnost, pozvěte ji, pokud se na ni necítíte, nemusíte ji zvát. Šestinedělí je pro vás, je to období seznamování, zamilovávání se do miminka, je to období náročné, ale krásné. Tak si ho usnadněte, ať na něj máte krásné a radostné vzpomínky.

3 věci, které nejvíc chybí ženám po porodu. Uhádnete, které to jsou?
Témata: Těhotenství, Porod, Miminko, Šestinedělí, Tipy a rady porod, Tabu, Realita, Maminka, U Apolináře, Rada, Veronika Rašková