Maminka.czChování a vztahy

Sex? Děkuju, nechci

Klára Kotábová 13.  1.  2010
Sex? Děkuju, nechci
V postýlce spí váš malý poklad a vy s partnerem si můžete užít klidný večer ve dvou. Jenže zatímco jemu se v očích začíná objevovat touha, vy se děsíte toho, že dnes vás už žádná výmluva nenapadá. Šestinedělí skončilo, bolesti hlavy nefungují… Vrátí se vám někdy zpět váš sexuální apetit?

Po narození dcery byl sex to poslední, na co jsem myslela. Jenže manžel si snad stříhal metr a na konci šestinedělí byl prakticky neodbytný. Nakonec jsem svou nechuť k milování vyřešila tím, že jsem mu po šestinedělní prohlídce přednesla srdceryvnou story o vleklém zánětu,“ vypráví Míša (35). „Získala jsem tak sice dvouměsíční odklad, ale ani ten nestačil. Je mi jasné, že moje nechuť k postelovým hrátkám na mě musí být znát, ale nemůžu si pomoci. Všechno mě bolí, připadám si tlustá a než věnovat půl hodiny sexu, když malý usne, raději si přečtu něco zajímavého nebo spím.“

Roční odklad

Podle odborníků trvají potíže se sexuálním životem žen po porodu přibližně rok. Ženy totiž v tomto období nedostatek sexu fyziologicky nepociťují. Kojící matky ovlivňuje hormon prolaktin, který se vylučuje hypofýzou a způsobuje pokles sexuální potřeby. Dalším škůdcem pro sexuální život je pokles hormonu estrogenu. Kojící ženy až na výjimky nemenstruují (právě proto, že estrogen je v ženském těle na velice nízké hranici), proto mají nízkou vzrušivost sexuálních orgánů ale i sexuální apetenci. Navíc sliznice pochvy je tenčí a citlivější, což může v některých případech vyvolat bolest při styku. Ve výjimečných případech může za nechuť k sexu také bolestivé hojení nastřižené hráze. Více ovšem ženy od sexu odrazuje jejich změněná a do původní velikosti se nevracející postava. Mnoho z nich mělo totiž pocit, že z porodnice odejde s ranečkem v náručí ve svých předtěhotenských džínách.
Opak je ale pravdou.

Pokud těhotenské kilogramy postupně nabíráte tři čtvrtě roku poctivým jedením za dva, smiřte se s tím, že minimálně stejnou dobu vám bude trvat, než se dostanete na svou původní velikost. Spolu se získanými kilogramy vás může tížit i jakási falešná jistota, že se změněnou postavou už nejste pro partnera atraktivní. „Sice jsem se o sebe starala, ale i tak jsem měla pocit, že si mě partner čas od času zkoumavě prohlíží, jako by se ptal, kdy se vrátím na svou velikost 40,“ vzpomíná Kamila (36). „Jenže já věděla, že to hned tak nebude. Sice jsem se snažila jíst zdravě, ale věděla jsem, že kvůli kojení to s dietami nesmím přehánět, navíc jsem z rodiny slovanských žen, kde velikost 40 je prakticky symbolem podvýživy. Nakonec jsem si s ním promluvila a on mě ujistil, že se na mě nedívá vyčítavě, ale mlsně, že se mu s ženskými tvary líbím mnohem víc než dřív. A já se tím zbavila jednoho komplexu!“

Vlastně tě nechci

Za nesoulad v posteli mohou ale celkem často i muži. Psychologové hovoří o tzv. madonině komplexu. V dnešní době je trendem přítomnost partnera u porodu. Někteří muži se ale nedokážou vyrovnat s tím, co na porodním sále vidí, jsou svědkem bolesti, rozevřených porodních cest i námahy, kterou ženy vytrpí. Někdy navíc dochází k samovolnému odchodu stolice a muži, kteří jsou k pobytu na porodním sále přinuceni, si mohou kromě potomka ze sálu odnést i nechuť k sexuálnímu styku s ženou, která před ním výše uvedené prožila. A to i přesto, že jinak si partnerky a matky svého dítěte nesmírně váží. Po podobných prožitcích se může jak pro muže, tak pro ženy stát další otěhotnění noční můrou, takže i z tohoto důvodu se oba společné posteli raději vyhýbají. On se ukrývá za počítač, ona za únavu – přestávají spolu komunikovat, své pocity si nevysvětlí a budují mezi sebou v budoucnu těžko překonatelnou hráz.

Zkuste to jinak

Psychologové doporučují jedinou cestu, jak z toho ven. „Zdravé sebevědomí získáte jedině tak, když se budete snažit po porodu vrátit co nejdříve k zaběhnutým kolejím. Moje maminky viditelně rozkvetou na konci šestinedělí,“ usmívá se MUDr. Vaňurová. „Většina z nich si za tu dobu vytvoří ustálený rytmus, zvykne si na novou postavu, pochopí, že dítě není doplněk k minulému životu, ale kýmsi, kdo vám život rozhází do posledního kamene. Při šestinedělní prohlídce pak sleduji nejen prosperující miminka, ale i spokojené maminky bez kruhů pod očima, mnohdy poprvé nalíčené, oblečené do něčeho jiného než županu nebo tepláků. Šestinedělí je náročná doba a kdo ji zvládne, má vyhráno. Alespoň z velké části.

Manipulace zakázána

Odborníci doporučují dělat si časový rozvrh na týden dopředu. Napište si, kdy chcete vidět svou rodinu, jestli přivítáte na návštěvě jednu, nebo více kamarádek. Pokud se na to necítíte, návštěvy nepřijímejte. Díky tomu získáte čas sama pro sebe, budete se snáz vracet k původnímu životu. Zajděte si na kosmetiku, najděte si koníčka, vyžadujte alespoň dvě hodiny týdně sama pro sebe. Jste to vy, kdo by měl pečovat o vlastní psychiku, třeba tím, že se bude věnovat svému tělu. Pokud budete mít se svým partnerem více společných témat, o kterých se dá hovořit, než jen počet pokakaných plen, odrazí se to pozitivně také na vašem porodem pošramoceném sebevědomí.


Jak získat zpět chuť na sex:

  • pečujte o sebe, i když máte pocit, že mezi čtyřmi stěnami je to zbytečné
  • mluvte se svým partnerem o svých pocitech
  • sežeňte si hlídání a užijte si romantický večer
  • věnujte se sama sobě
  • dělejte si drobné radosti
  • mluvte se svým gynekologem o čemkoli, nebo si najděte psychologa
Témata: Časopis Maminka, Láska a vztahy, Chování a vztahy, Sex, Romantický večer, Těhotenské kilo, Časový rozvrh
Mohlo by vás zajímat
Sedminásobná máma, ekonomka Markéta Šichtařová: Poslednímu těhotenství jsem se nejvíc divila já sama!
Víchová Tereza
Slavné maminky
Celebrity a jejich trnitá cesta k dětem: Nicole Kidman, Anne Hathaway, Beyoncé... Kdo se stal matkou díky léčbě?
Mrázková Dita
Slavné maminky
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Vajsejtlová Barbora
Děti
Kdy je nejlepší čas na dítě? Možná o dost později, než si myslíte
wall
Mateřství
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
kog
Slavné maminky
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů
Zenklová Veronika
Porod
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Wallerová Radka
Porod
Tohle neříkejte dětem, když brečí! Proč a co se může stát?
redakce
Chování a vztahy
Za tři dny bez plenek! Snadná a rychlá metoda, která stojí za vyzkoušení
Batole