Maminka.czsexualita

Sex po porodu na bodě mrazu? Do hry vás vrátí jednoduchý návyk, tvrdí studie

inf vas 4.  5.  2024
Zdá se vám, že po porodu není váš sexuální život úplně takový, jaký byste si představovali? Pak nezapomínejte na vzájemné doteky, objetí, polibky a držení za ruce. Intimita totiž hraje ve vztahu důležitou roli.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Spousta rodičů má po narození dítěte problém s obnovením sexuálního života. Důvody mohou být různé. Od bezesných nocí kvůli plačícímu miminku přes výkyvy hormonů až po zvládání všech nároků spojených s péčí o novorozence. Navíc se díky tělesným změnám mnoho žen necítí tak přitažlivě jako před porodem. Komunikace s partnerem je v takových situacích klíčová, ale ne vždy jednoduchá. Jak zjistil tuzemský průzkum provedený e-shopem YOO.cz, pro celou čtvrtinu žen je nesnadné mluvit se svým partnerem o nespokojenosti s vlastním vzhledem či fyzických překážkách v sexu. 

„Může se stát, že žena, která pociťuje pokles svého libida, se od sexu distancuje úplně – jelikož se bojí, že jakmile se muže jen dotkne, on si to hned vyloží jako signál k souloži. Právě proto je potřeba komunikovat a vzájemně se dohodnout na tom, že po určitou dobu budou partnerský intimní život představovat právě projevy něhy,“ vysvětluje MUDr. Marek Broul, Ph.D., MBA, FECSM, primář Sexuologického oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem a urolog Urologického oddělení Nemocnice Litoměřice. 

VIDEO: Muži a sex po porodu: Chce to trpělivost s ženou a čas, říká gynekoložka Kamila Žižková

Spojení prostřednictvím dotyku

Vědecký výzkum ukázal, že právě nonverbální komunikace může vše změnit směrem k lepšímu. Studie publikovaná v časopise Journal of Social and Personal Relationships zjistila, že postoje k fyzickému kontaktu mají během prvních několika měsíců rodičovství na páry významný vliv. Závěry naznačují, že cestou ke zlepšení poporodního sexuálního života by mohlo být vnímání fyzického kontaktu jako způsobu zvládání náročných emocí – nikoli pouze jako sexuální předehry.

Pro mnohé možná nepřekvapivě výzkumníci zaznamenali, že projevy náklonnosti, jako je dotek, pohlazení a líbání, mají tendenci klesat od poloviny těhotenství do jednoho roku po porodu. Autoři naznačují, že by to mohlo být způsobeno tím, že se noví rodiče cítí „předotykovaní“ péčí o své dítě nebo vnímají vlídný dotek jako předzvěst sexuální aktivity, na kterou nemusejí být připraveni. 

Nicméně v případech, kdy měli rodiče pozitivnější přístup k fyzickému kontaktu a viděli ho spíše jako způsob vyjádření náklonnosti, zvládání stresu a regulace obtížných emocí, vedlo to k vyšší frekvenci a rozmanitosti sexuálního a láskyplného chování ve třech měsících po porodu.

Pokud se tedy jako novopečená máma cítíte připravena na fyzické spojení s partnerem, zkuste do svého dne zařadit malé chvíle intimity, jako jsou objetí, polibky a držení za ruce. Tato nesexuální gesta mohou později pomoci znovu roznítit romantiku a sexuální touhu. 

Více se o tomto tématu dozvíte v našem podcastu. Sex a intimita ve vztahu po porodu – bude to jako dřív?

Témata: Porod, Po porodu, Sex, sexualita, Kamila Žižková, partner, Ústí nad Labem, partnerka, Intimita, Bod mrazu, Broul, Sexuální život, Dotek, Studie, Vztah, Návyk