Maminka.czSex

Sexuální výchova a prevence zneužití začínají už v raném věku, a to doma. Jak na to?

Ivana Ašenbrenerová 23.  4.  2024
Sexuální výchova, která zahrnuje učení o vlastním těle, vztazích, emocích a sexualitě, začíná už od narození. Už tím, jak rodiče mluví o těle, jak dítěti projevují lásku, jak komunikují v rámci rodiny a jak pečují o vztahy. Jak začít mluvit o rozmnožování a nastavování hranic?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Lidé si ale obvykle pod sexuální výchovou představují konkrétnější témata, například to, jak vznikne miminko a jak se dostane na svět. „To je dobré dítěti vysvětlit před nástupem do základní školy,“ radí Dagmar Krišová, expertka na sexuální výchovu z organizace Konsent a spoluautorka knihy Děti to chtěj vědět taky.

VIDEO: Podcast Maminka: Jak s dětmi mluvit o sexu?

O sex se zajímají už mladší školní děti

I když si to rodiče neuvědomují, nebo to možná nechtějí vědět, už v mladším školním věku, tedy od sedmého do jedenáctého roku, mají děti nezřídka o sexuální témata zájem. „Tím, že o sexu mluví, totiž ukazují, že něco vědí o světě dospělých. Často ale děti nemají přesné informace, takže mezi sebou šíří různé polopravdy a mýty,“ říká Dagmar Krišová. Je proto vhodné, aby dítě mělo už nějaký základ od rodičů.

Jak by měla sexuální výchova dětí probíhat?

Kladete si otázky, jak to dítěti říct? Co mu říct? Přemýšlíte, jak moc otevření máte být? Jak říká Dagmar Krišová, základem je pravdivě odpovídat na otázky, které vám dítě začne pokládat. „Některé otázky vás mohou zaskočit, to je úplně normální. V takovém čase si můžete vzít čas na rozmyšlenou a k otázce se později vrátit. Žádná otázka není předčasná, dítě se ptá, když ho něco zajímá a je připravené dostat odpověď,“ dodává odbornice.

Odhoďte stud a podporujte hranice dětí

Určitě se nesnažte dítě odbýt, nebo být dokonce nepříjemní a kárat ho za „nevhodné“ otázky, protože „na to má ještě čas“. Odpověď samozřejmě přizpůsobte věku dítěte, ale to neznamená, že byste měli lhát. „Upřímnou odpovědí dáváte dítěti signál, že je možné se s vámi o podobných tématech bavit,“ říká Dagmar Krišová z organizace Konsent.

Můžete si pořídit literaturu, u menších dětí lze začít obecnější knihou o lidském těle a později pokračovat specifičtější literaturou. „Výběru byste měli věnovat pozornost, některé knihy podávají stereotypní obrázek vztahů a rolí žen a mužů nebo předávají již překonané mýty, třeba o velikosti klitorisu nebo podobě panenské blány,“ radí expertka.

Jak mluvit o pohlavních orgánech

Ideální je podle odbornice používat formální výrazy, tedy vulva a penis, a mluvit o pohlavních orgánech stejně nenuceně jako o jiných částech těla. „Zvláště u malých dětí se kvůli hygieně pohlavních orgánů často dotýkáme, je vhodné to doprovodit komentářem, aby věděly, co se děje – namažu ti vulvu, protože je trošku opruzená, umyju ti penis a zadek,“ radí Dagmar Krišová.

Jak říká, od rodičů často slýchá, že se slovem penis problém nemají, ale vulva jim přes pusu nejde. „Nejsou zvyklí to slovo používat. Je to o zvyku. Děti slova neřeší, budou používat to, co rodiče.“ Přesto vám to nejde? Pak je lepší používat v každodenních situacích výraz, který je pro rodiče komfortní, ale informovat dítě, že oficiální název například pro pipinku je vulva.

Součástí výchovy je i podpora hranic

Děti se učí nápodobou a hodně si přeberou od rodičů. „Už od dětství v nich můžeme posilovat jejich hranice a to, že jejich tělo patří pouze jim. Když společně dovádíme a třeba dítě lechtáme a ono vyjádří, že již nechce, tak s lechtáním skončíme. Stejně tak od něj vyžadujeme, aby respektovalo naše osobní hranice,“ vysvětluje expertka na sexuální výchovu organizace Konsent. Jednoduše, nikdy nenuťte dítě do kontaktu, který nechce, a dejte mu vždy na výběr, aby si samo určilo míru intimity. Chceš se obejmout? Chceš si dát pusinku? Namísto „dej mi pusu“. Tím budujeme základ do dalších let.

Sexuální výchova ve škole nestačí. Bez rodičů to zkrátka nejde

TIP: Hledáte další informace?

Můžete navštívit konferenci pro rodiče, učitele i přednášející: Sexuální výchova pro 21. století (součást rodinného festivalu Respekt k porodu)

Zatímco dřívější generace hledaly informace o intimních tématech obtížně, dnes je spíš problém se všudypřítomnému zobrazování a rozebírání sexu bránit. O to důležitější je s dětmi o sexualitě a intimitě včas mluvit a nabízet jim dobré zdroje. Proto v rámci rodinného festivalu Respekt k porodu proběhne v pondělí 13. 5. od 9.00–17.30 série přednášek na téma Sexuální výchova pro 21. století. Akce se koná v Holešovické tržnici v hale 13 a organizuje ji tým www.zdravedospivani.eu

„Konference Sexuální výchova pro 21. století přináší podporu pro vyučující, rodiče a osoby, které jsou v kontaktu s dětmi a mládeží. Přednášky a workshopy, které během konference uslyšíte, vám přinesou mnoho informací a inspirace k tomu, jak komunikovat s dětmi a diskutovat o tématech, která jsou ještě často v naší společnosti poměrně tabuizovaná,“ vysvětluje Petra Sovová za Zdravedospivani.eu a spoluzakladatelka Hnutí za zdravé mateřství.

Sex
Témata: Výchova, Sex, Rodiče, sexualita, Tělo, Hale, Prevence, Děti, Vztah, Petra Sovová, Sexuální výchova