Maminka.czZdraví

Sezóna chřipek a pneumokokových infekcí je za rohem. Je čas myslet na očkování

Prezentace klienta
2. 10. 2018
Sezóna chřipek a pneumokokových infekcí je za rohem. Je čas myslet na očkování
S příchodem podzimu nastává nejen hlavní „sezóna“ chřipek, ale také pneumokokových infekcí. Imunitní systém člověka je díky častým virovým nákazám v tomto období oslaben a tím i nedostatečně chráněn. Díky tomu má bakterie Streptococcus pneumoniae neboli pneumokok snadnější přístup do lidského organismu a může způsobit řadu závažných onemocnění – zápal plic, zánět mozkových blan nebo otravu krve. Své o tom ví i tanečnice a maminka dvou dětí Libuška Rohlíčková, která sama prodělala zánět mozkových blan. I proto myslí na povinné i nepovinné očkování svých dětí.

Rozvoj pneumokokového onemocnění podporuje chřipkový virus

Pneumokok je bakterie, která může být zcela neškodná, ale na druhou stranu může způsobit i velmi závažná onemocnění ohrožující život, především u malých dětí do dvou let, starších osob nad 65 let a lidí s poruchou imunity. Nejvyšší počet případů pneumokokových onemocnění je během roku tradičně hlášen v období od podzimu do začátku jara s vrcholy během epidemií akutních respiračních onemocnění.

Zápal plic

Zánět plic je nejčastěji infekčního původu a přenáší se kapénkovou infekcí. Obvykle začíná infektem horních cest dýchacích, odkud se šíří do průdušek a plicních sklípků. Výskyt zápalu plic je vždy vyšší, pokud v zimních měsících proběhne chřipková epidemie.

Zápal plic vyvolaný bakterií Streptococcus pneumoniae začíná zpravidla náhle prudkým vzestupem teploty na 39-40 0C i více, často provázené třesavkou zvýšenou únavou a bolestí na hrudníku v místech zánětu. Někteří pacineti jsou dušní, jiní se výrazně potí, udávají nechutenství, mají zkrácený dech, bolesti hlavy. Suchý dráždivý kašel se  postupně mění na produktivní tzn. vykašlávání hlenu a hnisu . K ohroženějším skupinám patří  starší lidé ve věku nad 65 let, ale i lidé se sníženou imunitou nebo trpící  chronickou obstrukční plicní nemocí, chronickým onemocněním ledvin, chorobami jater, chronickým onemocněním srdce, cukrovkou. Rizikem je i alkoholismus a kouření.

Zánět mozkových blan

Meningitida neboli hnisavý zánět mozkových blan je nejzávažnějším pneumokokovým onemocněním, které vždy ohrožuje nejen zdraví, ale i život pacientů. Onemocnění se vyskytuje v každém věku. Vzniknout může i u zánětu středního ucha, kdy bakterie z ucha prostoupí až k mozkovým blanám.

Projevuje se bolestí hlavy, nevolností, zvýšenou citlivostí na světlo (světloplachostí), vysokou teplotou. Nemocný není schopný předklonu hlavy. Dochází i k poruchám vědomí.

Větší riziko onemocnění pneumokokovou infekcí bývá i tehdy, pokud je pacientův organismus oslaben například po úrazu či nemoci, velkou tělesnou námahou nebo stresem. Ohroženy jsou také malé děti, které ještě nemají zcela vyvinutý obranný systém organismu, dále pak lidé s oslabenou imunitou.

Meningitida vzniká často náhle ve stavu plného zdraví a ke komplikacím dochází už během několika málo hodin. Nutná je okamžitá hospitalizace. I po vyléčení může meningitida zanechat trvalé následky jako je poškození zraku a sluchu, ochrnutí nebo, zejména u dětí, poruchy mentálního vývoje.

Zánět středního ucha – častý problém dětí do dvou let

Zánět středního ucha je druhým nejčastějším onemocněním v dětském věku po infekcích horních dýchacích cest. Během prvního roku života se s touto nepříjemností alespoň jednou setká více než 60 % dětí. Pro zánět středního ucha je typický rychlý nástup potíží.Pacienty trápí bolesti ucha a hlavy, děti si často na bolavá místa sahají. Nemoc doprovázejí horečka a podrážděnost, někdy také nechutenství. Více než třetina dětí se totiž se zánětem středního ucha potýká opakovaně a až 90 % všech případů toho onemocnění připadá na děti mladší 6 let.

Očkování jako prevence pro malé i velké

Pneumokokové infekce lze sice léčit antibiotiky, avšak může se stát, že jsou pneumokoky vůči běžným antibiotikům rezistentní. Navíc závažné a invazivní pneumokokové infekce mívají i těžký a rychlý průběh. Proto je důležité myslet na prevenci v podobě očkování konjugovanou vakcínou. Kojencům a seniorům nad 65 let je očkování proti pneumokokovým infekcím hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.

Témata: Zdraví

Mohlo by vás zajímat
Babička upřednostňuje jedno vnouče. Podle vědců za to mohou i geny
Marta Jandová: Dcera chodí do státní školy, na úkoly jsme připraveni
Nejčastější mateřské hříchy: Tímhle brzdíte vývoj dítěte a možná to nevíte
Meghan vyrazila se synem Archiem na procházku. Ale co to nosítko?
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Mateřská dovolená 2020: Vše, co potřebujete vědět
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!
Obyčejný den očima mámy a dítěte. Tohle video vás dojme
Po narození syna se můj obdiv k Táně prohloubil, říká Vojtěch Dyk

Horoskopy

Blíženci Od pondělí jste ve svém živlu a nenecháte se zastavit. Nejste přehnaně ambiciózní, jen se snažíte…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Slavomír, Slavomíra, Slávek

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné