Maminka.czČasopis Maminka

Sezonní alergické onemocnění

, Časopis Maminka
13. 5. 2009
Sezonní alergické onemocnění
Pyly poletují vzduchem od jara až do podzimu, takže dítě, které trpí nějakou alergií, to nemá vůbec jednoduché. Projevy onemocnění mohou být totiž velmi nepříjemné.

Klasický přístup

„Náš pětiletý syn Vašík měl pořád zacpaný nos, bolelo ho bříško. Trvalo docela dlouho, než se přišlo na to, co je příčinou jeho potíží,“ říká Jaroslava Malá (31) z Karlových Varů.

Odborníci její slova potvrzují: po světě totiž chodí na 375 tisíc lidí s alergickou rýmou bez správné léčby nebo dokonce bez léčby. Znamená to, že jen jeden ze čtyř lidí je skutečně správně léčen. Nepodceňujte tedy příznaky a snažte se problém vyřešit včas.

Senná rýma

Jde o alergické onemocnění horních cest dýchacích (nosu a vedlejších nosních dutin), které se objevuje v sezoně, kdy je vzduch nasycen pylovými zrny. V naší zemi je nejčastěji vyvolána pylem stromů (od února do května), travin (od května do července), plevelů (od srpna do října).

Příznaky jsou vyvolávány v závislosti na koncentraci pylu v ovzduší – čím je vyšší, tím jsou příznaky silnější. Nejvíce pylů bývá ráno a při slunečném větrném počasí. Pylová rýma zahrnuje alergickou rýmu (kýchání, svědění nosu, vodnatá sekrece, někdy ucpaný nos, huhňání či zhoršení čichu) a alergický zánět spojivek (červené oči, jejich svědění, řezání, vodnatá sekrece, otok víček).

Zároveň se může objevovat i únava a bolesti hlavy. Někdy mohou být příznaky podobné jako u nachlazení – u alergie ale nebývá teplota a projevy trvají déle. Toto onemocnění se může kombinovat s dalšími alergickými nemocemi (astma, ekzém) či přispívat ke vzniku nealergických nemocí (zánět středního ucha, zánět vedlejších nosních dutin). Celoroční alergická rýma se projevuje kdykoli během roku s různou intenzitou a bývá způsobena nejčastěji roztoči a zvířecími alergeny (kočka, křeček, morče, králík).

Diagnóza a léčba

Zda jde skutečně o alergickou rýmu, zjistí teprve lékař v odborné alergologické ambulanci. Součástí vyšetření je pohovor s pacientem, klinické vyšetření, kožní testy, laboratorní vyšetření z krve a funkční vyšetření plic (tzv. spirometrie). Léčit lze alergickou rýmu celkově antihistaminiky v tabletách či sirupech a kapkách pro malé děti, dnes jsou některé tablety i volně prodejné (např. Xyzal, Aerius, Zyrtec, Claritine...), možná je i léčba tzv. antileukotrieny v tabletách (Singulair), ty jsou ale jen na lékařský předpis.

Pomáhají i prostředky pro místní léčbu, například oční kapky s místními antihistaminiky (jako je Spersallerg, Livostin, Puvirist) a nosní spreje (protizánětlivé: Cromohexal, Flixonase, Nasonex, Avamys či při obtížích Livostin, Allergodil). Pozor je třeba dávat na volně prodejná nosní dekongestiva (Nasivin, Vibrocil, Otrivin...). Sice fungují, ale nejsou vhodná k pravidelnému dlouhodobému podávání.

Dále je možná léčba pomocí alergenových vakcín – ty jsou ve formě roztoků aplikovaných pod jazyk – pro děti do 15 let – a ve formě podkožních injekcí. Nově se připravují a snad se u nás na trhu objeví i ve formě tabletek. Léčba trvá 3–5 let.

Injekce dává alergolog, po každé aplikaci musí pacient ještě asi třicet minut počkat v čekárně, aby mohl lékař zkontrolovat jeho stav.

--------------------------------------------------------------------------------

Maminčin odborník MUDr. Dagmar Pohlová Alergologicko-imunologická ambulance AMUNIA Křižíkova 77, Praha 8

Onemocnění lze předcházet omezením působení alergenu (tedy pobývat méně venku v pylové sezoně, méně fyzické aktivity). Od roku 1992 funguje pylová informační služba, která má po celé republice monitorovací stanice, které zjišťují koncentraci pylů a plísní v daném období a lokalitě. Na těchto podkladech se sestavuje pylový kalendář. Ten obsahuje informace o květném období určitých rostlin v dané oblasti.

To pomáhá předpovědět dobu, kdy se objeví příznaky sezonní alergické rýmy a umožňuje tak včas provést léčebná opatření.

--------------------------------------------------------------------------------

Alternativní přístup

Možná se to zdá neuvěřitelné, ale sennou rýmou neboli sezonní alergickou rýmou u nás trpí 1,5 milionu lidí.

A možná se vám bude zdát ještě neuvěřitelnější, že pokud má vaše dítě často průjem nebo bolesti břicha, může to signalizovat existenci alergie. Senná rýma (pollinosa) se objevuje pouze vzácně u dětí do jednoho roku, zpravidla začíná až po třetím roce. Onemocnění má prudký nástup a vyvíjí se v záchvatech. Projevuje se silným kýcháním po více či méně dlouhých intervalech.

Rychle se objevuje oboustranný výtok z nosu, který je vodnatý, dráždí a odírá nosní chřípí a horní ret. Téměř ve všech případech se projevy zhoršují světlem, sluncem. Může se k nim přidat i pocit pálení v oblasti hltanu, pocit šimrání v hrtanu, suchý záchvatovitý kašel a bolesti hlavy. Teplota většinou chybí, často se setkáváme s fyzickou, psychickou a intelektuální únavou.

Preventivní léčba senné rýmy

Z každoročního opakování senné rýmy vyplývá požadavek na preventivní léčbu schopnou zmírnit její průběh. Alergická reakce je přehnaná reakce na obvyklý podnět – s pyly či roztoči se setkáváme všichni, ale jen někdo z nás začne kýchat, má ucpaný nos či slzí.

Můžeme se pokusit zmírnit zánětlivou alergickou reakci nebo jí dokonce předejít. Je to ale oblast zcela individuální, která patří skutečně do rukou lékaře. Zobecnit lze doporučení, že přibližně jeden měsíc před příchodem prvních alergických symptomů můžeme podávat následující léky: POLLENS 30, 15 CH – lék připravený z pylů kvetoucích stromů, přípravek se podává jednou týdně až jednou denně 5 granulí vždy ráno s nastupujícím jarním kvetením. POLLENS de graminées 30 CH – lék je připraven z pylů trav a sena, užívá se od května přes léto, podle citlivosti nemocného.

POUMON HISTAMINE 30 CH – je to základní lék na alergii. Zpomaluje a zastavuje jakoukoli alergickou reakci. Při dávkování záleží na rychlosti rozvoje alergické reakce – čím rychlejší je reakce těla ve smyslu zhoršení, tím častější je podávání léku – 5 granulí po 30 minutách. Když nastane zlepšení, prodlužujeme intervaly podávání.

APIS MELLIFICA 30 CH – pomáhá proti otokům, které jsou zlepšeny studeným obkladem. Tento lék je připraven z macerované včely medonosné a obraz na kůži, který léčí, se podobá obrazu po včelím bodnutí – kůže je horká, suchá, pálí a uleví jí až studený obklad.

Akutní léčba

ALLIUM CEPA 9 CH – lék připravený z cibule pomáhá při vodnaté rýmě, která leptá nosní dírky (odřený nos), výtok doprovází kýchání, nedráždivé slzení očí, zlepší se na čerstvém vzduchu.

EUPHRASIA OFFICINALIS 9 CH – když jsou oční spojivky překrvené, ostře pálí (víčka bývají po probuzení slepená), v očích pálí, jako by v nich byl písek. Pacient si oči často mne, čímž se zhoršuje slzení. Součástí léku je světlík lékařský (obsažen v očních kapkách OCUflash).

NUX VOMICA 9 CH – při nedráždivém výtoku z nosu, ranním kýchání, přecitlivělosti na pachy, v noci je rýma suchá, přes den s výtokem z nosu, je to tzv. stálá kapka u nosu.

Působí také proti rýmě z chladu a průvanu.

SABADILLA 9 CH – záchvatovité kýchání, přecitlivělost na vůni květin, svědění na měkkém patře, které se uklidňuje dotýkáním jazykem, zhoršení chladem.

Je také možné užívat homeopatika z řady tzv. polykomponentů, která seženete volně v lékárnách.

Patří k nim homeopatikum RHINALLERGY. Krabička obsahuje 60 tablet. Tablety se nechávají volně rozpustit v intervalu 1–2 hodiny, max. ale 6 tablet denně. Dětem tablety rozdrtíme a rozpustíme v malém množství vody.

--------------------------------------------------------------------------------

Maminčin odborník MUDr. Věra Budková praktická lékařka pro děti a dorost s dlouholetou praxí ve standardní medicíně, rozšířenou o alternativní možnosti léčby

Senná rýma působí na celkový stav nemocného kvůli svému trvání a obtížím, kterými dítě trpí. Opakovaně se objevují v pylové sezoně se sklonem ke zhoršení v průběhu prvních let onemocnění a k postupnému vzniku dalšího alergického projevu, zejména astmatu. Příčinou onemocnění jsou převážně pyly v prostředí, ale i alergická dispozice jedince. V případě lokální (místní) léčby je dobré v období rozvinutého stavu doplnit léčbu o HOMEOPLASMINE, ráno a večer vpravíme do každé nosní dírky trochu této masti.


Témata: Děti, Časopis Maminka, Alergie, Alergické onemocnění, Dlouhodobé podávání, Onemocnění, Senná rýma, Přehnaná reakce, Alergický zánět, Včelí bodnutí, Kožní test, Dagmar Pohlová, Alergická rýma, Pylový kalendář, Nasivin, Prudký nástup, Záchvatovitý kašel, Následující lék, Oční kapka, Kvetoucí strom, Klinické vyšetření, Dlouhý interval, Horní ret

Mohlo by vás zajímat
Meghan vyrazila se synem Archiem na procházku. Ale co to nosítko?
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
To s námi bude už navždy?! Tyhle děti vůbec nejsou nadšené ze sourozence
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Táta fotí boží fotky dětí! Jak to dokáže a kam chodí na nápady?
To vás pobaví! Sourozenci nafotili rodičům k výročí srovnávací fotky
Vše, co vás zajímá o hlenové zátce. Jak vypadá, jak dlouho odchází před porodem
Jana Bernášková: Špatně jsme odhadli syna, komunitní škola nebyla pro něj
Po císaři dávají lékaři dětem cumlat tampon z vaginy matky. Proč?

Horoskopy

Blíženci V rodinném kruhu panuje pohodová nálada, ale drahá polovička se trochu přetvařuje. Vypadá to, že vám…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Cyril, Metoděj, Cyrila

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné