Maminka.czAlergie

Pylová alergie: Co dělat, když trápí vaše dítě, a jak mu ulevit?

7. 5. 2021
Odborníci odhadují, že určitou formou alergie trpí až třetina populace, přičemž k nejrozšířenějším alergenům patří pyly. Takzvaná pylová sezona začíná už koncem února a každoročně roste počet dětí, které se potýkají s alergickými potížemi. Co pro ně můžete udělat a kdy je potřeba vyhledat lékaře?

Alergie je přehnaná reakce imunitního systému na vnější látky, které se kolem nás běžně vyskytují a na které zdravý jedinec nereaguje. Může se jednat například o pyl, prach, peří, srst zvířat, některé potraviny a léky. V případě autoimunitních onemocnění se imunitní systém dokonce obrací proti vlastním orgánům a tkáním.

VIDEO: Holčička přišla o všechny vlasy, pomohla jí paruka

Mezi nejčastější projevy alergie patří vodnatá rýma, ucpaný nos, kýchání, pálení v nose, zarudlé oči, pálení a řezání v očích, bolest hlavy, ekzém, vyrážka či celková únava. Alergie se může projevit kdykoli během života, a pokud ji neléčíme, může se rozšiřovat na dříve neproblematické alergeny a jejich křížení. Proto je důležité začít obtíže včas řešit.

Pyly číhají na alergika všude

Vyhnout se lehkým poletujícím částečkám, které se vzduchem mohou snadno šířit i na velké vzdálenosti, lze na jaře jen velmi těžko. Pokud tedy nechcete malého alergika držet zavřeného celé dny a týdny doma, což určitě není ideální řešení. 

Přesto by se alergici měli pokusit kontaktu s alergenem vyhnout, jak je to jen možné. „V době maximálního výskytu pylových zrn či jiných alergenů v ovzduší doporučuji co nejméně vycházet ven,“ radí MUDr. Eva Jerhotová z Oční kliniky NeoVize Praha. Protože každý alergik může být citlivý pouze na pyl z určité rostliny, je důležité nechat si lékařem stanovit přesný typ alergenu a následně sledovat pylové zpravodajství.

Obecně platí, že již během února přichází sezóna lísky, olše či tisu, v březnu se pak přidává bříza, jasan, vrba, topol či platan a později působí komplikace i další flóra. Důležitý vliv má také počasí, proto v některých letech nastupuje pylová sezóna dříve a jindy naopak se zpožděním.

Řadu důležitých informací, které v době pylové sezóny mohou pomoci (například pylový kalendář s přehledem, v jakých měsících kvetou jednotlivé rostliny, pylový monitoring, ale také odkazy na užitečné stránky pro alergiky), najdete na webovém portále Státního zdravotního ústavu (szu.cz/tema/zivotni-prostredi/pylovy-monitoring).

Zhoršuje Covid-19 potíže malých alergiků a astmatiků? Tohle byste měli vědět!

Pozor na zkřížené alergie

Alergiky trápí zejména nateklé sliznice, podráždění kůže a bolesti hlavy. „Na alergické obtíže se používají antihistaminika, která se vyrábějí ve formě tablet, očních kapek a nosních sprejů,“ popisuje PharmDr. Ivana Lánová, odborná konzultantka lékáren Benu a dodává: „Nejhorší volbou pro pobyt venku nebo větrání je suché a větrné počasí. V domě či bytě je možné umístit i čističky vzduchu, které dokážou ze vzduchu odfiltrovat pylová zrna.“

V době kvetení trav a stromů se alergik trpící sennou rýmou může setkat i s projevy takzvané zkřížené alergie. Zkřížená alergie vzniká na základě podobnosti alergenů. „Nejčastější zkřížená alergie je mezi potravinami a pylem, kterou trpí ve střední Evropě až 50 % alergiků na pyl. Například alergie na pyl břízy a lísky může být zkřížená s alergií na jablka, hrušky, kořenovou zeleninu. Orální alergický syndrom – což je alergická reakce projevující se v ústní dutině – způsobí, že v pylové sezóně tento alergik nemůže jíst téměř žádné čerstvé ovoce. Při pokusu o jeho konzumaci se okamžitě dostaví svědění v ústech a v krku, zarudnutí a mírný otok jazyka a patra,“ vysvětluje Ivana Lánová.

Tohle čeká dítě na alergologii. Kdy je nejvyšší čas tam vyrazit?

Kdy s alergií vyhledat lékaře?

V případě, že se objeví příznaky jako vodnatá rýma, kýchání, pálení očí, zarudlé oči, vyrážka, měli bychom s potomkem zajít k lékaři, který pomocí alergologického vyšetření alergii potvrdí, nebo vyvrátí a doporučí medikaci. „Pokud je alergie pod kontrolou, není se čeho obávat. Ale pokud se i přes užívání doporučené medikace stav zhoršuje, je důležité vyhledat odbornou pomoc. Projevy různých alergií není dobré podceňovat, mohou se rozvinout i v závažnější onemocnění,“ doplňuje Lánová. Obraťte se na pediatra, který vás odešle k specialistovi, alergologovi.

Alergolog díky laboratornímu vyšetření z krve zjistí, na co přesně je pacient alergický. Existuje celá řada vlivů na rozvoj alergie, velký podíl si nese genetika, ovšem k dalším faktorům patří také časté užívání antibiotik, znečištěné ovzduší, stres, přílišný důraz na osobní hygienu. Specialista navíc předepíše léky, které v boji proti pylové alergii pomohou.

Antihistaminika tlumí alergickou reakci a umožní vám eliminovat příznaky alergie. Druhou možností je pak imunoterapie, tedy postupné podávání alergenu, díky kterému si na látku tělo zvyká a vytvoří si toleranci. To však může trvat až pět let. Dlouhodobě neléčená alergie naopak může vést k vážným komplikacím – například v případě zraku může alergický zánět postihnout i rohovku.

Astma není tragédie! U poloviny dětí odezní, říká lékař. Na co dávat pozor?

Prevence a první pomoc pro alergiky

  • v kritickém období dbejte na to, aby se malý alergik co nejčastěji sprchoval a myl si vlasy, a perte oblečení po každém pobytu venku
  • částečnou ochranu proti přímému působení polétavého pylu mohou představovat brýle, ať už dioptrické nebo sluneční  
  • při příchodu domů zvenku je vhodné důkladně propláchnout oči
  • větrejte raději brzy po ránu nebo po dešti, kdy je intenzita pylů v ovzduší nižší
  • skvělým pomocníkem pro alergiky jsou čističky vzduchu s účinným HEPA filtrem, které odstraňují škodliviny – vedle pylů také roztoče, plísně, kožní buňky zvířat a řadu dalších nečistot
  • do oken je pro eliminaci kontaktu s pylem možné zabudovat protipylové sítě
  • myslete na to, že i pokojové rostliny, zvláště ty kvetoucí, jsou zdrojem pylů a mohou alergikům působit potíže
  • eliminujte v domácnosti „lapače“ prachu, které mohou zachytávat také pyly (koberce, zejména ty s vysokým vlasem, závěsy, plyšové hračky, dekorační polštářky, přehozy)
  • na alergické obtíže pomůžou tzv. antihistaminika ve formě tablet, očních kapek a nosních sprejů

FOTO: Istock.com, archivy firem

VIDEO: Záchranář Vít Samek: Jaká je první pomoc při úrazech hlavy u dětí

Bolí ho často bříško nebo blinká? Možná trpí alergií na mléko!
Je to alergie, nebo jenom rýma? Takhle to poznáte!
Diagnóza astma: Sportu se vzdát dítě nemusí! Co však musíte vědět?
Témata: Zdraví, Děti, Alergie, Imunita, Nemoc, Děti a nemoci, Astma, Imunoterapie, Ivana Lánová, Důraz, Státní zdravotní ústav, Alergeny, Lékař, JENOM, Ovzduší, Alergik, Potraviny, Vít Samek, Evropa, Rýma, NeoVize Praha, Imunitní systém

Mohlo by vás zajímat
Pět holek na krku! Jak se žije rodině s paterčaty?
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Nechce se vám v noci vstávat k miminku? Nechte se inspirovat trikem téhle maminky!
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Dospívající dcera se zamilovala do mého přítele. Vůbec nevím, co dělat!
Autismus u dětí: Pozor na první příznaky již u kojenců a batolat
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!

Horoskopy

Blíženci Pokud máte poslední dobou divoké sny, nepodléhejte panice. I sebehorší snění může mít v reálném životě…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Vít, Vítek, Lothar

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné