Maminka.czZdraví

Pláče bez příčiny? Možná se narodilo s „šikmým krkem“

Martina Machová 10.  3.  2017
Máte doma „neurotické miminko“, které neustále stále pláče a pláče, špatně spí i špatně jí a vy si lámete hlavu, co toho malého drobečka trápí, když všichni říkají, že je zdravý? Už jste slyšeli o tzv. šikmém krku?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Nic mu není. Opravdu?

Možná to znáte; všichni včetně pediatra tvrdí, že vašemu miminku nic není a je zcela zdravé, vy však máte pocit jakoby ten jeho nekonečný pláč a podrážděnost měly nějaký skrytý důvod. Jednoduše ho něco trápí! Ano, můžete mít skutečně pravdu – mateřská intuice je úžasná věc.

V některých případech stojí v pozadí silné nespokojenosti, podrážděnosti, nespavosti a dokonce i nechutenství bez zjevné příčiny tzv. syndrom šikmého krku. Důsledky syndromu děťátko vnímá jako bolest v oblasti šíje a krku – není se tedy co divit, že je stále nespokojené!

V případě, že miminko nemá žádné vrozené postižení či onemocnění, které by šikmý krk působily, vězte, že drobný krček si lze notně pochroumat i během fyziologického porodu!

Při mnohdy „krkolomném“ průchodu porodními cestami může dojít k přepětí, „natažení“ nebo dokonce i natržení, svalů na krku!

Proč malé děti řvou a proč některé řvou víc, než ty ostatní...

9 příznaků, kterými se může „šikmý krk“ projevit
v chování miminka

(Jde o příznaky, kterých si může všimnout i laik, pochopitelně ale existuje řada dalších indikátorů, které dobře diagnostikuje výhradně odborné vyšetření.)

  • Pláče velice často a tzv. bez důvodu a vyžaduje neustále konejšení.
  • Špatně usíná i spí. Velmi často se ke spánku doslova propláče a usíná vyčerpáním.
  • V novorozeneckém věku hojně slintá.
  • Děťátko drží hlavičku k jedné straně a jakoby v záklonu. Záhlaví bývá slehlé, děťátko může mít dokonce i lysinku.
  • Nelibost a nespokojenost může kupodivu projevovat také při nošení, zvláště spojeném s natřásáním (to bolesti pochopitelně zhoršuje).
  • Špatně jí a někdy i pláče u kojení nebo krmení (polknutí vyžaduje malý pohyb hlavičkou a krčkem, bolest šíje příjem potravy pochopitelně komplikuje).
  • Může mít nepatrně menší tvářičku na jedné straně obličeje.
  • Nezřídka jej trápí plynatost, bolesti bříška a ublinkávání, což je zapříčiněno fyziologicky – špatné poloha krku má vliv na postavení pánve i na břišní svaly. Ty jsou slabší a nevyvíjí optimální nitrobřišní tlak potřebný pro bezproblémové trávení.
  • Trpí chronickou únavou a celkově špatně prospívá – a není se čemu divit! Stále ho něco bolí, špatně se mu spí, špatně jí. Ostatně to zná každý, koho dlouhodobě bolela krční páteř!

Jak se problém řeší?

V případě podezření na problémy s tzv. šikmým krkem je vhodné upozornit pediatra, popřípadě trvat na odborném vyšetření. Včasné zahájení rehabilitace, respektive cvičení Vojtovy metody, přináší velmi brzy své výsledky – děťátko se zklidní, je méně plačtivé, začne spát, jíst a celá rodina si oddechne.

„Prvním efektem terapie je (a to hned v několika dnech po terapii, ne-li hned první den terapie), že dítě přestane plakat, usne a celá rodina se vyspí. Dítě začne lépe jíst a lépe prospívá, začne se usmívat, jeho nálada se zlepší,“ uvedla v časopise pro zdravotníky a rodiče Mamita, uznávaná fyzioterapeutka Věra Kováčiková.

Když se problém neřeší…

„Tento stav může trvat několik týdnů až měsíců, i půl roku. Adaptace dítěte na problém šikmého krku znamená uklidnění dítěte. Výživa se stabilizuje a dítě lépe prospívá. Hybný vývoj však pokračuje nesouměrně a asymetrii,“ upozorňuje fyzioterapeutka Kováčiková.

Důsledky neřešeného problému, který se po čase určitým způsobem upraví sám, mohou být v budoucnu vcelku závažné – skoliózou počínaje, problémy s kyčelními klouby konče.

Podívejte se na video, jak lékař během chvilky uklidní miminko

Úžasné! Podívejte se, jak se mění uspořádání orgánů v těle ženy během těhotenství
Znakovat, nebo ne? Vyplatí se tuto metodu používat nebo v dorozumívání nepomůže?
GALERIE: Kojení na neuvěřitelných místech

 

Témata: Zdraví, Video, Miminko, pláč, Natržení, Kyčelní kloub, Odborné vyšetření, Plynatost, Šik, Příjem potravy, Plac, Krční páteř, Věra K, Rehabilitace, První den, Adaptace, Fyzioterapeutka, Kyčel, Šikmý krk, Národ, Krk, Porodní cesta, Úžasná věc, Zdraví na Heureka.cz