[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Nejdříve ze všeho promyslete své možnosti. Jak často jste ochotná a máte možnost „opustit“ vaši ratolest? Není problém mít pravidelné hlídání? A pokud se rozhodnete pro práci z domova- budete mít dostatek klidu a sil třeba po nocích něco datlovat do počítače či sedět u šicího stroje? Zamyslete se, co umíte, co je pro vás z hlediska časového možné a začněte hledat. Ideální je si pro přivýdělek či podnikání vybrat činnost, která je anebo se stane vaší zálibou. Pokud možno si vyberte kvalitní produkt, po němž je stabilní a vysoká poptávka.
BUDE SE VÁM HODIT: Hluboko do kapsy? Ušetřit se dá při nákupu i vaření. Víme jak
Je pravda, že přímých pracovních nabídek pro maminky není na internetu či v tisku moc. Tedy, když nepočítáme ty podezřelé nabídky typu: „Vysoké výdělky- snadno, rychle a pro každého.“ Těm se raději vyhněte obloukem. Stejně tak si dejte pozor na podvodníky, kteří nabízejí nesmyslné podmínky- např. chtějí za zprostředkování práce peníze předem. Nejlepší je, když zapojíte také vlastní iniciativu a poptáte se v okolí a u známých.
Nikdy nevíte, jaký tip či doporučení můžete dostat. Přivydělat si můžete třeba tím, že budete hlídat děti kamarádek, které chtějí brzy nastoupit do práce a nedostali pro své dítko místo ve školce. Pokud je to možné, zeptejte se také v práci, kde jste pořád ještě zaměstnaná. Za určitých podmínek (viz níže) se můžete domluvit na přivýdělku i zde.
Jste manuálně zručná - umíte například šít, plést či háčkovat? Věřte nebo ne, i na tom se dá udělat docela dobrý byznys. A i když v tom nebudete zdaleka sama, nové nápady, originalita a šikovnost se pořád cení. A co stále letí? Háčkované a pletené dětské čepičky, doplňky do pokojíčku - kapsáře či povlaky, vložky do kočárku atd.
Pokud jste technicky zdatná, nabídnout můžete třeba i své grafické zkušenosti. Např. po výrobě scrapbookových kalendářů z rodinných fotek je také pořád sháňka. Stejně tak můžete získat své „zákazníky“, v případě, že jste zapálenou (klidně i nevyučenou) cukrářkou. S originálními a chutnými dorty, nejčastěji s dětskými hrdiny, určitě zabodujete. Zdaleka ne každý totiž má na tyhle „domácí práce“ čas a šikovné ruce a raději si za ně zaplatí.
Pokud jste spíše zaměřena intelektuálně než manuálně, nezoufejte, i pro vás se najde přivýdělek, např. cizojazyčné překlady, doučování předmětů či jazyků, které ovládáte. Napište si inzerát a vystavte ho, kde se dá. Jen z vlastní zkušenosti vím, že i v tomhle případě je lepší mít na tu hodinku nějaké hlídání. Zákon schválnosti totiž někdy funguje více než dobře. A tak nespoléhejte na to, že zatímco vy budete doučovat, vaše dítě bude zrovna spát či si nerušeně hrát. Byla by přeci škoda, abyste kvůli dětskému vzdoru či křiku odradila své „zákazníky.“
Roznášením letáků, psaním článků do médií, vyplňování dotazníků, účastí na skupinových diskuzích, katalogovým prodejem… Nabídku nejčastěji naleznete na pracovních portálech – v sekci brigády a přivýdělky.
Vidina hezkého přivýdělku je určitě lákavá, ale pokud by to mělo mít špatný vliv nejen na vaši psychiku, ale i na vaše dítko a chod celé rodiny, nestojí to zato. O uštvanou a podrážděnou mámu a manželku určitě nikdo nestojí. Pokud to tedy není nezbytně nutné, nelamte to přes koleno. Raději se na tu dobu uskromněte a užívejte si tohle krásné a vzácné období.
Nezapomeňte, že vaše děti jsou malé jen jednou. Užijte si tedy (pokud to jen trochu jde) čas, kdy vás potřebují. Ty tři či čtyři roky rychle utečou a najednou zas budete muset zpět do pravidelného pracovního procesu.
=====Co na to paragrafy?=====
Zeptali jsme se kariérní poradkyně Hanky Böhmové
Je práce pro maminky na mateřské či rodičovské nějak omezená?
Zákon, který umožňoval mamince na rodičovské dovolené přivydělat si jen do jisté výše, naštěstí už neplatí. V zásadě jsou v dnešní době legislativní podmínky pro přivýdělek maminek příznivé. Přesto je potřeba dodržet určitá zákonná pravidla. Podmínky se liší v závislosti na tom, zda se jedná o mateřskou nebo rodičovskou dovolenou.
V době mateřské nesmí žena pracovat ve stejném pracovněprávním vztahu, ze kterého pobírá peněžitou pomoc v mateřství. Například čerpá-li sekretářka peněžitou pomoc v mateřství, nesmí pro svého zaměstnavatele dál konat sekretářské práce, a to ani např. na dohodu - měla by dohodu a pracovní smlouvu na stejnou činnost u téhož zaměstnavatele. Jiné je to v době rodičovské dovolené.
Lze pracovat u svého zaměstnavatele či u jiného zaměstnavatele bez omezení, je možná i samostatná výdělečná činnost. Vždy platí omezení konkurence - žena nesmí podnikáním či dalším zaměstnáním konkurovat svému zaměstnavateli bez jeho písemného souhlasu. Např. zaměstnankyně účetní firmy, která čerpá rodičovskou dovolenou, nesmí bez souhlasu zaměstnavatele podnikat jako soukromá účetní.
Většinou maminky dostávají dohody mimo pracovní poměr, především dohodu o provedení práce, protože díky pobírání rodičovského příspěvku jsou státní pojištěnci a nevadí jim, že by zaměstnavatel neplatil pojistné (např. u dohody o provedení práce do 10 000 Kč). Rozsah práce na dohodu je omezen, dohoda o provedení práce má omezení na max. 300 hodin ročně u jednoho zaměstnavatele.
U dohody o pracovní činnosti nesmí pracovní doba v průměru za půlrok překročit půl úvazku (20 hodin týdně). Samozřejmě nic nebrání tomu, aby člověk uzavřel 10 dohod o provedení práce u různých zaměstnavatelů a u každého měl 300 hodin ročně. Když je pak vyčerpán limit 300 hodin, přejde se na dohodu o pracovní činnosti.