Maminka.czZdraví

Síla dotyků

, Časopis Maminka
29. 6. 2009
Síla dotyků
Potřebujete zmírnit bolesti, povzbudit své tělo anebo se psychicky uvolnit? To vše půjde snadno díky šikovným rukám zkušeného maséra.

Uvolnění svalů speciálními hmaty patří mezi nejstarší, zcela přirozené a přitom velmi jednoduché wellness metody, které na naše tělo působí stejně blahodárně jako prevence i jako forma léčby. Ať už si masáž dopřejete v salonu krásy, na rehabilitaci či v lázních, pro optimální efekt je nejdůležitější vybrat si tu správnou. Aby z ní mělo prospěch nejen tělo, ale také duše.

Ozdravná

Jako běžný léčebný prostředek se masáže využívaly již před dávnými lety, zejména ve východních kulturách. A dnes se jako alternativní způsob léčby opět hlásí ke slovu, a to zejména v případě bolesti. Ať už je to hlava, břicho či šíje, sami zcela automaticky, aniž bychom si to uvědomovali, přikládáme své ruce na dané místo a masáží se snažíme nepříjemného pocitu zbavit.

Úleva na sebe obvykle nenechá dlouho čekat. „Nejčastější příčinou bolesti ve svalu je zvýšené napětí a nahromadění metabolických toxinů, které dráždí nervové receptory.

Relaxace svalu a místní zvýšení cirkulace tedy přináší zmírnění fyzické bolesti,“ říká pražská fyzioterapeutka Radka Znamenáčková. Podle povahy potíží je možné zvolit různé druhy masáží, které podle intenzity tlaku či použitých přípravků působí na různé tělesné funkce a přispívají k vyřešení daného problému, a to jak akutního, tak i chronického. Jsou proto vhodné při léčení, doléčení, ale také jako prevence některých chorob.

„Kromě uvolnění svalového napětí dochází při většině terapií navíc také ke stimulaci cirkulace krve a lymfatického systému, čímž se odplavují metabolické toxiny, dochází k výraznému okysličení a tkáň regeneruje. Odborné typy masáží se specializují především na komplexní regeneraci těla, odstranění následků stresu nebo přetížení a obnovení pocitu zdraví a vnitřní energie,“

Relaxační

Lidský dotyk je výrazem náklonnosti, důvěry a bezpečí a jako takový navozuje pocit uvolnění a relaxace. Při masáži navíc prostřednictvím pokožky působí na miliony nervových buněk, které jsou v přímém spojení s mozkem a stimulují vyplavování hormonů dobré nálady. Zkušené hmaty maséra tak mohou pomoci zapomenout na veškeré starosti, dodají tělu energii po těžkém dni, nebo ho naopak připraví na náročné úkoly.

„K celkové relaxaci výrazně přispívá také atmosféra místa, kde masáž probíhá. Teplá, útulná místnost s tlumeným osvětlením, jemná uklidňující hudba a příjemné aroma působí doslova na všechny naše smysly a komplexně vyladí celý centrální nervový systém,“ uvádí specialistka. Může mít ale masáž i negativní účinky?

Podle Radky Znamenáčkové je i to možné. „Neodborné masážní techniky mohou dekompenzovat závažnější zdravotní stav, který se navenek projevuje nenápadným pobolíváním svalů. Je tedy dobré k nim přistupovat opatrně. Navíc, pokud má masírovaný jakékoli zdravotní omezení, je vhodné masážní techniky, jak léčebné, tak relaxační, konzultovat raději s odborníkem, aby nedošlo ke zhoršení stavu.“

Speciální

Těhotenská masáž

Ani rostoucí bříško není v případě masáží žádný problém. Svěříte-li se do rukou specialisty na masáže pro těhotné, nemůže se nic stát, naopak! Podle odborníků má takovéto hlazení a uvolňování svalů pozitivní vliv nejen na nastávající maminku a její fyzický stav, ale také na vývoj a zdraví miminka.

„Prenatální relaxační masáž pomáhá zmírňovat bolesti svalů a kloubů (zejména v namáhané oblasti zad a nohou), ulevuje od bolesti hlavy, zmírňuje pocity nevolnosti, zlepšuje cirkulaci krve a lymfy, snižuje stres a napětí, zlepšuje spánek a podporuje přísun kyslíku a živin k dítěti. Je navíc skvělou přípravou na porod i období poporodní rekonvalescence,“ tvrdí Radka Znamenáčková.

Masáž se provádí od 3. měsíce těhotenství a je přizpůsobena aktuálnímu stadiu a stavu matky. Pro pohodlí masírované ženy je potřeba najít takovou pozici, u které nedochází k tlaku těla na břicho. Probíhá tedy buď vsedě, vleže na boku, na speciálním lehátku s otvorem na břicho nebo s vypodložením pomocí nafukovacího kruhu, který se dá mamince pod bříško a přifukuje se podle potřeby.

„Masáž pro nastávající maminky se zaměřuje především na uvolnění páteře, která v těhotenství nese větší zatížení, zvýšená pozornost se věnuje také uvolnění nohou a namáhaným nožním klenbám. Velmi příjemná je také jemná masáž oblasti břicha, jež blahodárně působí na namáhanou pokožku a jako prevence proti striím, obzvláště ve spojení s bylinnými oleji. Poporodní masáže se zaměřují na celkovou relaxaci a regeneraci, kdy jemné masážní techniky podporují hojení porodem narušených tkání a pomáhají navrácení břišní stěny do původní velikosti,“ vysvětluje fyzioterapeutka.

TIP: Chcete se raději oddat do rukou někoho, koho důvěrně znáte? Požádejte svého partnera, aby s vámi zašel na odbornou masáž, sledoval celý její průběh a ptal se na postup. Většina terapeutů tento zájem přijme velmi kladně a ochotně vysvětlí a ukáže vhodné techniky, které může muž bezpečně aplikovat.

„Bederní a křížovou část páteře, bříško a nohy okolo kotníků doporučuji raději nechat odborníkům. V těchto oblastech by mohlo z neznalosti dojít k negativnímu působení na maminku i potomka,“ varuje Radka Znamenáčková.

Baby masáž

Provádí se u dětí starších tří měsíců za použití rostlinného oleje a je zaměřena především na oblast zad, krku, bříška, rukou a chodidel. Masáž prospívá také pokožce hlavy, zvlhčuje ji a posiluje vlasové kořínky. Pravidelná masáž vede k zajištění správného vývoje dítěte, klidnému spánku a k jeho celkové spokojenosti. Něžné dotyky navíc pozitivně ovlivňují citový i fyzický vývoj dítěte. Baby masáž je alespoň zpočátku dobré provádět pod dohledem odborníka.


Na co pozor

1. Jestliže si chcete užít aromamasáž, vězte, že některé silice mohou být v těhotenství škodlivé. Patří mezi ně zejména cedr, bazalka, jalovec, majoránka, muškátový ořech, oregano, pelyněk, petržel, santal, saturejka a anýz.

2. Klasické masáže absolvujte až po šestinedělí.

3. Intenzivnější nebo reflexní techniky v oblasti bederní páteře, pánve a chodidel by měl nastávajícím matkám provádět pouze odborník, aby nedošlo k nežádoucímu podráždění některých orgánů prostřednictvím reflexních bodů.

Maminka ROKU 2021
Témata: Zdraví, Děti, Časopis Maminka, Kojenec, Zdravotní omezení, Těhotenská masáž, Baby masáž, Speciální hmat, Reflexní bod, Doléčení, Léčebný prostředek, Potřeba najít, Pravidelná masáž, Fyzický vývoj, Fyzický stav, Nožní klenba

Mohlo by vás zajímat
To je ale bříško! Podívejte se na těhotenství s trojčaty týden po týdnu!
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Porod jste nikdy neviděli tak zblízka! Šokuje vás brácha v porodním bazénku?
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Maminka roku: Dceru miluju, nikdy se s jejím postižením nevyrovnám, říká Veronika Petříková
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
Miminko pořád slzí? Nejspíš má ucpané slzné kanálky! Co s tím?
Otěhotněla, aniž by kdy měla sex. Syna s Downovým syndromem miluje

Horoskopy

Rak V druhé půlce týdne se vám začne dařit lépe, což ovšem neplatí pro profesní dráhu. Šéf je stále…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Irena, Bernadeta, Irini

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné