Maminka.czintuice

Síla mateřské intuice a instinktů. Máte v těhotenství nepříjemný pocit, že něco není v pořádku? Nepodceňujte ho!

Barbora Vajsejtlová 6.  11.  2023
Naučte se naslouchat svému tělu i svému vnitřnímu hlasu. Nebojte se odmítnout nevyžádané rady a tuny zbytečných komentářů. Tohle těhotenství je jen vaše, tak ho vezměte do svých rukou.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Moje blízká kamarádka Veronika prodělala zamlklé těhotenství. Když se to stalo, měla už za sebou bezproblémové otěhotnění, těhotenství i úspěšný porod prvního dítěte. Neměla tedy důvod očekávat jakékoli komplikace. „Nejsem žádná ezoterička, nevěřím na osud, minulé životy a podobné věci, ale jednou jsem se probudila a měla strašně nepříjemný pocit, že to nedopadne dobře. Ten pocit byl hrozně intenzivní a v průběhu dne pořád sílil,“ vyprávěla mi. Byla v jedenáctém týdnu těhotenství a za pár dní byla objednaná na ultrazvuk. „Odpoledne už jsem věděla, že na ultrazvuk čekat nebudu, a volala jsem svému gynekologovi, aby mě vzal na vyšetření okamžitě. Sestra byla nepříjemná a na rovinu mi řekla, že jsem hysterická, že pokud nemám objektivní potíže, neexistuje důvod, proč to řešit. Bylo mi to ale úplně jedno a trvala jsem na tom, že dorazím.“ I přes námitky sestry se Veronika vnutila gynekologovi do ordinace, kde se její podezření bohužel potvrdilo. Ukázalo se, že miminku netluče srdíčko. Bylo mrtvé pravděpodobně už nějakou dobu. Tenhle příběh bohužel nemá happy end, ale ukazuje na sílu intuice a instinktů, které ovlivňují náš život mnohem víc, než jsme si mnohdy ochotní připustit. V těhotenství víc než kdy jindy se vám vyplatí nejen naslouchat sama sobě, ale také trvat na tom, že vaše těhotenství je jen vaše a máte právo odmítnout nevyžádané rady i trvat na tom, aby byl brán ohled na vaše představy, názory a třeba i předtuchy.

VIDEO: Sny o těhotenství a porodu 

Dřív, než smetete intuici a neidentifikovatelný špatný pocit „ze stolu“ jako nevědecký nesmysl, měla byste vědět, že i tento fenomén byl podroben serióznímu zkoumání. V roce 2018 provedli vědci výzkum, jehož výsledky zveřejnili v magazínu Science Direct. V jeho rámci zkoumali skupinu žen, v níž byly jak matky, kterým se narodilo zdravé dítě, tak ženy, jejichž těhotenství skončilo špatně. Ukázalo se, že ty ženy, které potratily nebo porodily mrtvé dítě, měly víc než dvaadvacetkrát častěji nepříjemný pocit, že něco není v pořádku. Některé z těchto žen mluvily o podezření, že se změnila intenzita pohybů miminka, jiné zmiňovaly nespecifický a vlastně ničím neodůvodněný pocit, že je něco špatně. Velmi často také ženy mluvily o tom, že se ze strany okolí a zdravotnického personálu setkávaly s nepochopením a bagatelizací svého podezření: „Dlouho jsem měla pocit, že se to nevyvíjí dobře, ale můj gynekolog mě vždycky odbyl tím, že všechny těhotné ženy jsou přecitlivělé a že je to jen důsledek vzbouřených hormonů.“ „Svěřila jsem se svými pochybnostmi svému lékaři, ale ujistil mě, že je všechno v pořádku. Uvěřila jsem mu a to byla největší chyba mého života. Měla jsem především naslouchat svému tělu,“ citují autoři výzkumu respondentky.

V pokračování pro předplatitele také najdete

Neexistuje hloupý strach

Poslouchat názory ostatních?

Jak reagovat na nevyžádané rady? 

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací
Témata: Těhotenství, Porod, Psychika, Tělo, Její tělo, Veronika, intuice, Brzy, Nepříjemný pocit, Výzkum, Zdeňka Dušková, Rada, Instinkt, Pocit