Maminka.czChování a vztahy

Síla první lásky

Ó, jak jsi mocná, lásko! Skrz tebe hovado si vede jako člověk a člověk jako hovado. Taky labuť jsi ze sebe dělal, Jupitere, když jsi za Ledou chodil… Když už i bohové jsou tak zhůvěřilí, co mají dělat ubozí lidé?“ Tak si kdysi povzdechl spisovatel William Shakespeare.
, Časopis Moje psychologie
11. 3. 2010
Síla první lásky

První láska. Píšou se o ní romány, skládají se o ní básně a spousta z nás na ni nostalgicky vzpomíná jako na něco neobyčejného, co už se nebude opakovat. Nemyslíme první lásku ze základní školy, ale první velkou lásku na přelomu adolescence a rané dospělosti, která bývá obvykle spojena s první sexuální zkušeností. Ať už se vydařila, nebo skončila zklamáním a rozčarováním, první lásky v nás poměrně často zanechávají silný dojem. Psychologové přišli na základě rozsáhlého výzkumu s teorií, že první lásky bývají škodlivé. Ovlivňují prý naše další vztahy víc, než si myslíme, a v naprosté většině případů negativně. To platí nejen pro první velké lásky, ale také pro ty takzvaně osudové, které nás mohou potkat i o něco později.

Starci na chmelu

„Chodili spolu z čisté lásky a sedmnáct jim bylo let,“ zpívá se v muzikálovém filmu z šedesátých let Starci na chmelu. U obou hlavních protagonistů šlo o lásku první, a protože se odehrávala za zvláštních okolností, kterými byla také poznamenaná, i o lásku svým způsobem osudovou. Ve skutečném světě by na ni určitě vzpomínali, protože výrazně ovlivnila jejích dospívání. Vzpomínky ale bývají velmi klamné, jak tvrdí například doktor Malcolm Brynin z University of Essex. Naše paměť si neuchovává všechno - člověk má tendenci připomínat si spíše pozitivní než negativní zážitky a jevy. Odborně se někdy mluví o takzvaném zahlazovacím efektu, díky němuž na ošklivé věci zapomínáme a hezké si pamatujeme.

To platí i pro partnerské vztahy. Velké lásky vypadají ve zpětném pohledu větší, romantičtější a velkolepější, než ve skutečnosti byly. A své bývalé partnery nebo bývalé partnerky vidíme jako bytosti takřka bezchybné, idealizujeme si je a zapomínáme na to, že jsme s nimi zažili kromě hezkého také spoustu roztržek a že jsme měli pravděpodobně důvod k rozchodu, protože jinak bychom s nimi ještě byli. Nejsme ochotní si připustit, že jsme se do sebe sice zamilovali, ale pro dlouhotrvající partnerský vztah jsme se k sobě zas až tolik nehodili. Do bývalých lásek si lidé často promítají své sny, které jim s následujícími partnery nevyšly tak, jak si představovali. Výjimkou jsou vztahy, které skončily skutečně velkým zklamáním a v nichž jsme zažili velké dramatické scény. V takových případech si naopak pamatujeme především to špatné. I tyto vzpomínky ovlivňují podle Malcolma Brynina negativně další vztahy. Bojíme se zklamání, a tak do žádného vztahu raději nejdeme naplno.

Sklony k nostalgii

Brynin na základě svého výzkumu s mírnou nadsázkou tvrdí: „Tajemství dlouhodobého štěstí ve vztahu tkví v tom, že se vyhnete první lásce. V ideálním světě byste se prostě probudili až do střízlivějšího a o něco realističtějšího druhého vztahu.“ Podle něho první intenzivní lásky nastavují v člověku nerealistická měřítka, podle nichž kriticky hodnotíme další vztahy. „Pokud máte velmi vášnivý první vztah a dovolíte, aby se tento pocit stal vaším měřítkem pro dynamiku vztahu, pak bude jednou zřejmě nevyhnutelné, že vás pozdější zralý vztah bude nudit a zklame vás,“ dodává ve vážnějším duchu. Také psycholog David Niven je přesvědčen, že lidé mají sklony k nostalgii po minulosti. Je to pochopitelné, protože v minulosti jsme byli mladší, bezstarostnější a idealističtější. Niven zdůrazňuje, že ve většině případů jde o velmi zkreslené pocity, které můžou negativně ovlivnit to, co prožíváme nyní. „Člověk má obecně sklon zapomínat to špatné a pamatovat si na to dobré. Ne vždycky, výjimkou jsou výrazně negativní zkušenosti, ať už mluvíme o partnerském vztahu nebo dětství, ale jestliže za sebou nemá extrémní zážitky, ve vzpomínkách nakonec převáží to pozitivní.“

V roli prince

Malcolm Brynin ke špatnému vlivu intenzivních prvních lásek na další vztahy také říká, že jsou to častěji ženy, kdo se jimi nechá ovlivnit. „Pokud si ženy idealizují bývalého partnera a staví ho do role prince, stále se k němu v myšlenkách vracejí a srovnávají ho s partnerem současným. Současný partner vedle zidealizovaného prince nemůže obstát.“ Třicetiletá ilustrátorka Magdalena potvrzuje, že na toho „svého prince“ vzpomínala melancholicky deset let. Během té doby si vyčítala, že udělala chybu a s tehdejším partnerem se rozešla, protože každý z nich šel studovat na vysokou školu do jiného města. „Svoji první lásku jsem považovala za nedostižnou a byla jsem hodně špatná z toho, když mi od ní přišlo svatební oznámení.

Dokonce jsem uvažovala, že bývalému partnerovi zavolám a pokusím se ho přesvědčit, aby si to ještě rozmyslel. A nakonec jsem to opravdu udělala a mluvila do telefonu o naší osudové lásce. Dnes se za to stydím, tehdy mi to připadalo jako správná věc. Říkala jsem si, že něco takového, co jsem s ním zažila já, člověk zažije maximálně jednou za život. A připadalo mi, že s nikým jiným nemůžu být doopravdy šťastná. Problém byl přitom jenom ve mně. Nalhávala jsem si nesmysly. Změna nastala, když jsem svého vysněného prince náhodou potkala a zašla s ním na oběd. S tím člověkem jsme neměli vůbec nic společného. Najednou jsem si vzpomněla, že jsme se vlastně docela dost hádali a že to taková idylka, jak jsem si malovala, nebyla. Škoda že jsem ho nepotkala dřív, mohla jsem si ušetřit spoustu těžkostí.“

Pokračování Síly první lásky si můžete přečíst zítra 12.3. 2010


Témata: Chování a vztahy, Časopis Moje psychologie, První láska, Současný partner

Mohlo by vás zajímat
Meghan je přesně typ princezny, kterou naše dcery potřebují za vzor
Synové se rvou jako koně. Už si nevíme rady, svěřila se zoufalá máma
Maminka roku vyhraje rodinný zájezd do hotelu Dachsteinkönig
Aromaterapie: Může zpříjemnit těhotenství a usnadnit porod či kojení

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu