Maminka.czKojenec

Síla vašich dotyků

Nestačí jenom miminko přebalit, vykoupat a nakrmit. Jsou i jiné, neméně důležité věci, které malé dítě potřebuje, například dostatek hlazení a uklidňujících dotyků, které mu dávají žádoucí pocit bezpečí a jistoty.
, Časopis Maminka
19. 11. 2010
Síla vašich dotyků

Což o to – když se děťátko pokaká nebo počurá, tak ho po pár týdnech od porodu s troškou tréninku jistě přebalíte, jen to hvízdne. Dokonce i s kojením si nakonec poradíte, pokud se budete jen trošku snažit a nezpanikaříte při první krizi a růstovém spurtu, kdy bude miminko vyžadovat jídlo třeba po dvou hodinách. A koupání?

Zpočátku se možná budete trochu bát, aby se vám nevysmeklo z ruky, ale to také za pár dnů dokážete bez problémů a levou zadní.

Ovšem tyhle základní nezbytnosti, které prostě k péči o malé dítko patří, byste měla obohatit ještě o každodenní mazlení, hlazení, líbání, dotýkání – a to třeba v podobě příjemné aromatické masáže po večerní koupeli. Proč? Protože lidé prostě potřebují fyzický kontakt, a to platí nejen o dětech.

Vykoupáno? Jdeme na to!

„Každý večer po koupání jsme si navykli naší malou Nelinku masírovat. Moc se jí to líbí, je do slova a do písmene nadšená.

K tomu vždy pouštíme relaxační hudbu, která uklidňuje, takže se jí pak krásně usíná,“ říká Ilona (31) z Karlových Varů. Masáže dětí mají staletími prověřenou tradici – většina starověkých kultur východní Evropy, Asie, Afriky i Ameriky navazovala se svými právě novorozenými potomky vztah přesně takovýmto způsobem, a to pomocí rostlinných olejíčků.

Čtěte také: Jak zapojit tatínka do péče o miminko?

Nevíte, kdy s masážemi začít? Můžete klidně už týden po porodu, jak říká Adéla Zrubecká, diplomovaná aromaterapeutka a autorka knihy Aromaterapie v životě ženy. Nejdříve velmi jemně zastudena lisovaným mandlovým olejem nebo tím z meruňkových jader. Éterické oleje začněte používat až od 9. týdne – zkusit můžete například levanduli do 0,5 % ředění (asi 1–3 kapky do 20 ml nosného oleje). S tím můžete děťátko hýčkat jednou týdně, pak můžete koncentraci zvyšovat.

A proč byste tak vlastně měla činit? Protože díky tomu dochází k lepšímu navázání pouta mezi vámi a dítětem (tzv. bonding), uvolnění (miminku se lépe spí), stimulaci dýchacího, imunitního, trávicího, oběhového systému a úlevě od kolik, prdíků, zácpy a podobně.

Jak postupovat

Začínejte tím, že po každé koupeli ratolest nejprve osušíte, a pak ji budete jemně hladit, aby si zvykala na vaše ruce a vůni olejíčků. Na prvním místě by mělo být vždycky miminko, ne vy. Rozhodně je nemasírujte, pokud má horečku, nějaké infekční onemocnění, zvrací či se u něj objevily nějaké větší kožní problémy.
Raději se předem poraďte s pediatrem nebo instruktorkou baby masáží.

Na hýčkání svého drobečka si vyčleňte dostatek času, neměla byste být nervózní, ani byste neměla někam spěchat. Miminko nemasírujte zcela hladové, ale ani těsně po jídle nebo moc ospalé, nic by z toho nemělo.

V místnosti by mělo být příjemně teplo a neměl by tam být průvan. Ideální místo je na zemi na nějaké podložce nebo prostěradle. Vše potřebné si připravte předem – tedy olejíčky, ručníky a podobně. S děťátkem komunikujte, povídejte mu, co právě děláte. Začínejte od nohou, pokračujte bříškem, rukama, obličejem a nakonec masírujte záda.

Jste teprve začátečník? Pak stačí 10 minut, postupně můžete přidávat, až se dostanete na 30 minut. Může trvat i několik dní, než na miminku budou vidět výsledky a než se mu to začne opravdu líbit, ale některé děti reagují hned a například problémy s kolikou zmizí téměř okamžitě. A jak na to? Nejdříve svému maličkému řekněte, že ho budete masírovat, sundejte si všechny šperky (prstýnek by mu mohl ublížit).

Pak si nalijte do dlaní předem připravený olej, aby se pěkně prohřál. Dotkněte se tělíčka a položte na ně zahřáté dlaně. Začněte jemně masírovat bříško, udělejte asi šest kruhů ve směru hodinových ručiček, pokrčte nožičky dítěte, abyste měla jeho kolena u sebe a jemně je stlačte směrem k pupíku – podržte asi 30 sekund. Pak je zase natáhněte a uvolněte. Celý postup opakujte přibližně šestkrát.

Pozor, každá masáž má ovšem svá pravidla, důležité není jenom to, v jakém pořadí se jednotlivé prvky provádějí, ale všichni, kteří se jí věnují, by měli znát její význam jako celku a také mít na zřeteli správné používání olejů. Proto je dobré navštívit nejprve nějaký kurz baby masáží nebo si pořídit vhodnou literaturu, ze které se můžete dozvědět mnohem více.

Další zajímavé články najdete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Čtěte také: Jak zapojit tatínka do péče o miminko?

Témata: Děti, Kojenec, Časopis Maminka, Příjemné teplo, Celý postup, Správné používání, Večerní koupel, Baby masáž, Malé dítko
Mohlo by vás zajímat
Věděli jste, že dítě při porodu spolupracuje?
Jak vybrat autosedačku a na co si dát pozor
Seznamte se s holčičkou, která od narození diktuje módní trendy na Instagramu
Nenechte očkovat dvě vakcíny najednou. Znáte pravidla bezpečného očkování?

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu