Maminka.czÚrazy

Silvestrovská zranění: Na popáleniny rozhodně nepatří mouka či zubní pasta

kog 31.  12.  2018
Poslední den v roce se bohužel často neobejde bez zábavní pyrotechniky. A právě rachejtle a dělbuchy, které silvestrovskou noc provázejí, jsou nejčastější příčinou novoročních úrazů a popálenin. Nechceme přivolávat neštěstí, ale víte, jak se zachovat v případě takového zranění?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Na silvestrovskou noc se každý rok chystají stovky policistů, hasičů i zdravotníků. Největší riziko úrazů s sebou nese manipulace s pyrotechnikou, stoupá množství popálenin i požárů. Při bujarých oslavách mají hasiči až čtyřnásobný počet výjezdů. Minulý silvestr a během novoročních oslav zasahovali hasiči u téměř dvou set případů a záchranáři evidovali desítky úrazů způsobených zábavní pyrotechnikou. Proto je dobré vědět, jak postupovat v případě zranění zaviněných ohněm.

Zimní úrazy dětí: Co všechno se může stát a jak má vypadat první pomoc?

Při popálení kůže je první pomocí okamžité chlazení zasaženého místa pod tekoucí vodou. Čím déle se chlazení odkládá, tím hlubší struktury popálení zasáhne. "Vzniknou-li puchýře, je možné je jemně nastřihnout, vytlačit tekutinu, ale neodstraňovat celý puchýř, aby zůstala spodina rány krytá. Po důkladném zchlazení je vhodné ránu sterilně překrýt a fixovat," radí fyzioterapeutka FYZIOkliniky, která se zabývá moderní léčbou popálenin pomocí planární rázové vlny. Lektor první pomoci Pavel Urík však propichování puchýřů moc nedoporučuje. Jak ošetřit popáleniny vysvětluje v našem videu (v úvodu článku).

Ani jeden zdravotník nedoporučuje různé lidové rady. "Rozhodně se vyhněte aplikaci zubní pasty nebo jiného krému nebo posypání popáleného místa moukou. V případě, že se jedná o větší rozsah, měla by být rána okamžitě ošetřena lékařem,“ dodává Bílková. 

Silvestr s malými dětmi: Tančete, oblékněte kostýmy, hodujte a bavte se celý den!

Právě z důvodu vyšší četnosti zranění během silvestra je zdravotnické centrum připraveno po telefonické domluvě pacienty ošetřovat i na Nový rok. „Kvůli intenzivní bolesti patří popáleniny mezi nejméně příjemné rány. Bezpečný a efektivní způsob úlevy od bolesti a urychlení hojení v současnosti umožňuje terapie planární rázovou vlnou, která stimuluje množení buněk původní tkáně," popsala fyzioterapeutka. 

Popáleniny u dětí: rizika, následky a jak jim předcházet

Pozor na oči! Při sledování ohňostroje dodržujte bezpečnou vzdálenost

Při odpalování ohňostrojů, petard a dělbuchů dochází nejčastěji ke zraněním rukou a prstů, hned v závěsu jsou ale také hlava a oči. Též v roli diváka je proto nutné dodržovat od ohňostrojů dostatečnou vzdálenost a chránit zrak před padajícím rozžhaveným popílkem.

„I nepatrné odletující jiskry mohou oko závažně poranit, kromě kůže na očním víčku mohou popálit spojivku či rohovku, a způsobit tak i trvalé oční vady, v krajním případě slepotu. Při odpalování rachejtlí je velmi důležité dodržovat bezpečnostní pokyny uvedené na dané pyrotechnice a zdravý selský rozum. Zažil jsem případ, kdy rachejtle po zažehnutí delší dobu neodstartovala, tak se nad ni dotyčný sklonil, aby si ji prohlédl. V tu chvíli raketa odpálila a zasáhla oko plnou energií. Bylo velmi složité pacientovi zachránit oko a alespoň zbytky zraku. Pyrotechnika je nebezpečná zejména vysokou teplotou, ale i rychlostí,“ varoval Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

VIDEO: Nejkrásnější dětské reakce na ohňostroj

Proto jedno varování na závěr: Pokud pyrotechnika selhala a zůstala nevybuchlá, nikdy by se neměla sbírat a opakovaně zapalovat, podle návodu k použití a likvidaci bývá doporučováno vyčkat delší čas a poté výrobek zalít vodou.

 

Témata: Zdraví, Děti, Praktické rady, Úrazy, Dlouhý čas, FYZIOkliniky, Popálené místo, Bezpečná vzdálenost, Vysoká teplota, Zranění, Pyrotechnika, Silvestrovská noc, Dostatečná vzdálenost, Past, Krajní případ, Zápal, Plná energie, Stodůlka, Úraz, Nejčastější příčina, Tekoucí voda, Efektivní způsob, První pomoc, Záchranáři, Oční klinika, Zdraví na Heureka.cz