Maminka.czZdraví

Šíření kapénkových infekcí v dětských kolektivech – je to nezbytné?

Prezentace klienta
30. 10. 2019
Šíření kapénkových infekcí v dětských kolektivech – je to nezbytné?
Scénář se opakuje každý rok. Děti se po prázdninách vrátí do škol a školek, dostaví se podzimní počasí a začnou se objevovat první projevy nachlazení. Proč se tomu děje s takovou pravidelností?

Imunita dvojího druhu

Imunita lidského organismu se sestává ze dvou základních složek – imunity vrozené a imunity získané. Imunitu získanou si organismus buduje v průběhu života – jak se postupně setkává s různými viry a bakteriemi, učí se na ně reagovat. Organismus malých dětí ještě nemá tuto složku imunity dostatečně silnou a děti jsou tak náchylnější k onemocnění. Když se proto v dětském kolektivu objeví viróza, rychle se šíří. Dětská imunita na hrozbu obvykle nedokáže zareagovat.

Dlouhodobé budování imunitního systému

Můžeme dětskému organismu v boji s viry nějak pomoci? Částečně ano! Již v raném věku byste měli myslet na dlouhodobé budování imunitního systému. Základem je dodržování pravidel zdravého životního stylu – dostatek spánku, patřičný příjem tekutin i vyvážená strava jsou nutným minimem. Před nástupem sychravého období, kdy je organismus náchylnější k onemocnění, je vhodné zvýšit příjem vitaminů v podobě ovoce, zeleniny a ideálně je podpořit ještě vhodně zvolenými potravinovými doplňky. Samotné vitaminy jsou důležité, ale samy k posílení imunity nestačí.

Klepněte pro větší obrázek

Co je sekreční imunoglobulin A?

Jednou ze základních protilátek působících při setkání organismu s bakteriální či virovou infekcí je sekreční imunoglobulin A. Je nejvýznamnější protilátkou slizničních povrchů, vyskytuje se například na sliznici dutiny ústní, která je často prvním místem kontaktu s patogenem, zejména při onemocnění horních cest dýchacích. Při setkání s virem je proto zásadní rychlý nástup dostatečného množství imunoglobulinu, který ovlivní délku a průběh onemocnění.

Co způsobuje oslabenou imunitu?

Imunitní systém je záležitostí složitou a jeho fungování ovlivňuje celá řada faktorů. Oslabená imunita je do značné míry problémem civilizačním. Výrazný vliv na její fungování má totiž nevyvážená strava, nedostatek pohybu, únava a stres. Potíže může způsobit překvapivě i přehnaná čistota. V dnešním světě máme s bakteriemi, které se běžně vyskytují kolem nás, omezený kontakt. Někteří rodiče ostražitě chrání své děti před nečistotou všeho druhu, nedostatečný kontakt s bakteriemi však může vést k oslabení imunity a následně vyšší náchylnosti k onemocnění při kontaktu s virem. Základní zákonitosti fungování imunity rodiče malých dětí často ignorují a snaží se situaci napravit přísunem vitaminů.

Klepněte pro větší obrázek
Preventan® - medvědí síla na podporu imunity

Co studie říkají na Preventan?

Doplňky stravy Preventan® obsahují originální látku ProteQuine®, směs biologicky aktivních látek, které aktivují právě slizniční imunitu. ProteQuine® je českou patentovanou látkou s empiricky ověřenou účinností. Provedené studie dokazují, že při pravidelném užívání Preventanu® dochází ke zvýšenému výskytu imunoglobulinu A na sliznicích a poklesu četnosti onemocnění horních cest dýchacích. Právě svým působením přímo na slizniční imunitu, která je lokálně aktivována pomalým rozpouštěním tablet v ústech, se Preventan® zásadně odlišuje od řady jiných přípravků na trhu. ProteQuine® je navíc doplněn o vitamin C, který je důležitý pro celkovou podporu imunity.

Témata: Zdraví

Mohlo by vás zajímat
V Česku našli nový domov, ukrajinští manželé se z vděčnosti stali pěstouny
O druhé dítě se snažíme už osm let. Pořád se nevzdávám naděje
Aleš Háma: Nerad kluky trestám a řvu na ně. Manželka je přísnější
Čtyřčata jsem kojila. Divím se, že jsem to dala, úplně mě vysála, říká Helena
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte
Matka spatřila ducha dítěte u syna v postýlce. Co to ve skutečnosti bylo?
Nejčastější mateřské hříchy: Tímhle brzdíte vývoj dítěte a možná to nevíte
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají

Horoskopy

Býk Po pravdě řečeno není leden vaším favoritem číslo jedna. Asi to bude tím, že se jen těžko smiřujete se…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Běla, Gejza, Bianka

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné