Maminka.czVýchova

Situační rodičovství v praxi. Vychovávají direktivní rodiče neschopné děti? Vysvětlí psycholog Martin Konečný

Alena Čálková 1.  2.  2023
Mít tak na rodičovství návod a vychovat z dítěte samostatného a sebejistého jedince, který při první příležitosti nepromění „volný“ byt na zdevastované doupě, a zároveň si v životě bude umět poradit! A víte, že ten návod máte vlastně po ruce? Je jím váš potomek! A také kontext situace, které zohledňuje tzv. Situační rodičovství. Posílí sebedůvěru vašeho dítěte, zatočí se zbytečnými konflikty a najdete nejen společnou řeč, ale i upřímnou radost z rodičovství.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Ne, že bychom z rodičovství upřímnou radost neměli. Někdy je ale těžké ustát perné chvilky, o které (zejména když spěcháme) s dětmi nebývá nouze. Často se pak uchylujeme k nejrychlejším a zdánlivě nejjednodušším řešením, které nám ale paradoxně mohou rodičovství ztěžovat. Pokud uplatňujeme stále stejný styl vedení dětí a máme pocit, že něco nefunguje, že nespolupracují a namotivovat je pro další úkoly nás stojí hodně energie, pak stojí za to zkusit to jinak. Jak? Naučit se používat v různých situacích různé styly vedení s ohledem na zkušenosti a dovednosti našich dětí i jejich připravenosti zvládnout daný úkol.

VIDEO: Komunikace s dětmi: Zaveďte těchto 6 pravidel a budete si rozumět, radí koučka

Právě tím se zabývá SITUAČNÍ RODIČOVSTVÍ. Způsob výchovy dětí, který vychází z výzkumy potvrzeného manažerského situačního leadershipu.

„Myšlenka situačního leadershipu a situačního rodičovství vychází z toho, že způsob vedení lidí, potažmo výchovy dětí, by neměl být funkcí osobnosti manažera nebo daného rodiče, tedy toho, jakým je člověkem („Hele, já jsem takovej a řeším to takhle…“), ale funkcí situace. To, jak vychovávám děti, by mělo primárně vycházet ze zvážení situačních faktorů, jako jsou například zralost, motivace, schopnosti dítěte a také to, jak je situace krizová, náročná a jaké může mít dopady a důsledky na samotné dítě,“ popisuje psycholog a autor metody Martin Konečný. „Situačním vedením se zabývám posledních 15 let. Je podložen daty, která ukazují, že když se v týmu dobře zachází s autonomií a mocí, tým i vztahy pak velmi dobře fungují. Členy týmu to vede ke spokojenosti, zodpovědnosti a osobní zralosti.“ Když Martin Konečný během svých školení situačního vedení lidí zjistil, že při něm často používá metafory z vlastní rodiny, uvědomil si, že tento přístup efektivně uplatňuje i na své tři děti. A tak přenesl manažerské „know-how“ do oblasti rodičovství.

Návod na zodpovědné a sebevědomé děti

Situační rodičovství je založené na důležitosti autonomie. „Výzkumy potvrzují, že pokud má člověk dobře odvést zadanou práci, musí být splněny určité podmínky. Musí v ní být dobrý, musí ho bavit a musí zažívat autonomii. To znamená, že v různých situacích zvažuji, jakým stylem vedení k dítěti přistupovat a kolik „svobody a moci“ mu v ní dopřát,“ říká Konečný. Kolik autonomie dítě dostává, je podle něj dobře vidět v chování a v přístupu lidí. „Někdo má ve dvaceti dvě firmy, je od osmnácti samostatný, má tendenci druhým automaticky tykat, někdo je naopak tichý, bojí se prosadit a je zaskočený, když mu tykání nabídnete… Tyhle děti nedostávaly prostor pro autonomii, protože měly direktivní rodiče. Já vždycky říkám, že direktivní manažer si vychová neschopné zaměstnance, a direktivní rodiče si typicky vychovají neschopné děti, protože jim nedávají možnost zažít svobodu a autonomii. Děti jsou pak pasivní, reaktivní a nemají dostatečně vyvinuté sebevědomí,“ popisuje Konečný.

V pokračování pro předplatitele také najdete

Jak vypadá situační rodič v praxi? Hlavní situační faktory.

Jak se uplatňují výchovné styly rodičů při výběru dárků pro dítě?

Co přinese autonomie dítěte?

Jak správně využívat moc?

Rozhodování o kapesném.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací
Témata: Rodina a vztahy, Výchova, Péče o dítě a jeho výchova, Rodičovství, Chování a vztahy, Rodiče, Ježíšek, Styl, návod, Děti, Autonomie, Psycholog
Mohlo by vás zajímat