Maminka.czK tabuli půjde české školství

Škola budoucnosti? Bez známek, písemek a zbytečného stresu dětí i rodičů

Tereza Víchová 25.  6.  2021
Neznámkuje se tu, nezkouší, nepíšou písemky. Rodiče také s učiteli mnohem více komunikují a spolupracují. Přečtěte si rozhovor s inspirativní paní učitelkou. A podívejte se, jak vypadá hodnocení jedné práce žáka. Bez červených škrtanců a vykřičníků, na které je stále většina rodičů i dětí zvyklá.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Jedničky, dvojky, nebo něco horšího? Vysvědčení je za dveřmi a spousta z nás z něj má trochu obavy, stejně jako děti. V soukromé základní škole Mozaika v Rychnově nad Kněžnou obavy nepanují. Učí tu i Barbora Heřmanová, velmi inspirativní paní učitelka, která přesně zapadá do myšlenky celoročního projektu časopisu Maminka K tabuli půjde české školství. Co nám o škole a zdejším neobvyklém vyučování prozradila?

VIDEO: Školy musí děti mnohem víc učit digitální dovednosti

Jak byste popsala atmosféru u sebe ve třídě? 

Učíme se vzájemně přijímat jedinečnosti a odlišnosti každého z nás. Pracujeme společně na respektu vůči sobě. Vzájemně si pomáháme a učíme se od sebe. Určitě je u nás ve třídě zvídavá atmosféra.

Neznámkuje se, nezkouší, nepíšou písemky. Jak je možné, že se pak děti naučí třeba vyjmenovaná slova nebo násobilku?

Děti vědí, jaké jsou dané učební výstupy a kam míří. Popisujeme své potřeby a svoji cestu učením. Od přirozenosti jsou děti zvídavé. Důležitá je motivace a vzájemné naslouchání. 

Podívejte se na příklad, jak se v Mozaice hodnotí:

Klepněte pro větší obrázek
Fotka ukazuje text – věty psané druhákem na téma: Co se mi líbí na naší škole. Učitel označí místo pro zlepšení – tečka na konci řádku s chybou. Pak napíše zpětnou vazbu pod práci. Žák najde chybu, hledáním vyhodnocuje a učí se.

Můžete popsat rodiče, kteří vám svěřují své děti do péče? 

Myslím si, že nyní k nám míří rodiče, kteří souzní s vizí naší školy a též s principy vzdělávacího programu Začít spolu. Někdo vyhledává právě možnost volby, podporu odpovědnosti za své učení, jiný upřednostňuje individuální přístup nebo velkou míru skupinové a kooperativní práce, další přichází s jasnou představou, proč chtějí slovní hodnocení a formativní přístup ve škole. 

A jak rodiče spolupracují na výuce dítěte? 

Beru rodiče jako partnery na cestě vzděláváním jejich dítěte. Ptám se na jejich očekávání, potřeby. V různých tématech s nimi spolupracujeme v roli expertů a odborníků. Propojují náš třídní svět s běžným životem. Mohou být součástí výuky jako podporovatelé a asistenti. Navštěvují naše školní kavárny a zapojují se do diskuze o tématech ve škole. Společně vyhodnocujeme a plánujeme např. na triádách (třídní schůzka učitel-žák-rodič). Spolupracujeme spolu např. při podpoře dětí v učebních výzvách, které mohou mít přesah do rodin a mimo prostředí třídy.

Obstojí děti, když se od vás vydají třeba na přijímačky na osmiletá gymnázia nebo později na střední školy? 

Má osobní zkušenost je, že ti, co se rozhodli studovat na gymnáziu, úspěšně absolvovali přijímací řízení a na gymnázium nastoupili. Střední školu si každý žák vybírá podle svého zájmu, plánu, ale také svých schopností a dovedností. Běžnou součástí učení v ZŠ Mozaika je sebereflexe žáků, která přispívá k jejich rozhodování, kam dál po základní škole, a utváří jim reálný obraz o nich samotných. 

Zájem o prázdninové doučovací kempy je obrovský. Přihlásili jste děti?
Nevypustit duši. Psychické potíže dětí jsou „po covidu” rutinou. Kdo a jak pomůže?
Témata: Rodiče, K tabuli půjde české školství, Školák, Školství, Atmosféra, Základní škola, Vysvědčení, Schůzka, Učitel, Stres, Gymnázium, Budoucnost, Škola, Tečka, Mozaika, Digi, Učitelka, Písemka, Děti, Žák
Mohlo by vás zajímat
Nedaří se vám shodit kila po porodu a slyšela jste o zázračných injekcích na hubnutí? Pojďme si na ně posvítit s MUDr. Kateřinou Cajthamlovou
Brožová Lenka
Jak zhubnout
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Použitý kondom nebo ojetá pneumatika? Tyhle těhotenské fotky jsou kreativní až za hranu! Posuďte sami
Formánková Simona
Galerie
Princ George nebo princezna Charlotte jako dospělí: Jak se promění tváře dětí z královských rodin za několik let?
Formánková Simona
Galerie
Chlapec žil pouhých 10 dní. Společně strávený čas pro nás byl požehnáním, tvrdí rodina. Jejich dojemný příběh obletěl celý svět
Formánková Simona
Příběhy
Z nafouklého bříška rakovina: Pětiletého Martínka poslali z nemocnice domů, rodiče se ale nenechali odbýt
Láchová Michaela
Vaše příběhy
Intimněji už to nejde: Tyhle fotky zachycují první vteřiny dítěte na světě. Podívejte se na dechberoucí detaily
Víchová Tereza
Porod