Maminka.czK tabuli půjde české školství

Škola budoucnosti? Bez známek, písemek a zbytečného stresu dětí i rodičů

Tereza Víchová 25.  6.  2021
Neznámkuje se tu, nezkouší, nepíšou písemky. Rodiče také s učiteli mnohem více komunikují a spolupracují. Přečtěte si rozhovor s inspirativní paní učitelkou. A podívejte se, jak vypadá hodnocení jedné práce žáka. Bez červených škrtanců a vykřičníků, na které je stále většina rodičů i dětí zvyklá.

Jedničky, dvojky, nebo něco horšího? Vysvědčení je za dveřmi a spousta z nás z něj má trochu obavy, stejně jako děti. V soukromé základní škole Mozaika v Rychnově nad Kněžnou obavy nepanují. Učí tu i Barbora Heřmanová, velmi inspirativní paní učitelka, která přesně zapadá do myšlenky celoročního projektu časopisu Maminka K tabuli půjde české školství. Co nám o škole a zdejším neobvyklém vyučování prozradila?

VIDEO: Školy musí děti mnohem víc učit digitální dovednosti

Jak byste popsala atmosféru u sebe ve třídě? 

Učíme se vzájemně přijímat jedinečnosti a odlišnosti každého z nás. Pracujeme společně na respektu vůči sobě. Vzájemně si pomáháme a učíme se od sebe. Určitě je u nás ve třídě zvídavá atmosféra.

Neznámkuje se, nezkouší, nepíšou písemky. Jak je možné, že se pak děti naučí třeba vyjmenovaná slova nebo násobilku?

Děti vědí, jaké jsou dané učební výstupy a kam míří. Popisujeme své potřeby a svoji cestu učením. Od přirozenosti jsou děti zvídavé. Důležitá je motivace a vzájemné naslouchání. 

Podívejte se na příklad, jak se v Mozaice hodnotí:

Klepněte pro větší obrázek
Fotka ukazuje text – věty psané druhákem na téma: Co se mi líbí na naší škole. Učitel označí místo pro zlepšení – tečka na konci řádku s chybou. Pak napíše zpětnou vazbu pod práci. Žák najde chybu, hledáním vyhodnocuje a učí se.

Můžete popsat rodiče, kteří vám svěřují své děti do péče? 

Myslím si, že nyní k nám míří rodiče, kteří souzní s vizí naší školy a též s principy vzdělávacího programu Začít spolu. Někdo vyhledává právě možnost volby, podporu odpovědnosti za své učení, jiný upřednostňuje individuální přístup nebo velkou míru skupinové a kooperativní práce, další přichází s jasnou představou, proč chtějí slovní hodnocení a formativní přístup ve škole. 

A jak rodiče spolupracují na výuce dítěte? 

Beru rodiče jako partnery na cestě vzděláváním jejich dítěte. Ptám se na jejich očekávání, potřeby. V různých tématech s nimi spolupracujeme v roli expertů a odborníků. Propojují náš třídní svět s běžným životem. Mohou být součástí výuky jako podporovatelé a asistenti. Navštěvují naše školní kavárny a zapojují se do diskuze o tématech ve škole. Společně vyhodnocujeme a plánujeme např. na triádách (třídní schůzka učitel-žák-rodič). Spolupracujeme spolu např. při podpoře dětí v učebních výzvách, které mohou mít přesah do rodin a mimo prostředí třídy.

Obstojí děti, když se od vás vydají třeba na přijímačky na osmiletá gymnázia nebo později na střední školy? 

Má osobní zkušenost je, že ti, co se rozhodli studovat na gymnáziu, úspěšně absolvovali přijímací řízení a na gymnázium nastoupili. Střední školu si každý žák vybírá podle svého zájmu, plánu, ale také svých schopností a dovedností. Běžnou součástí učení v ZŠ Mozaika je sebereflexe žáků, která přispívá k jejich rozhodování, kam dál po základní škole, a utváří jim reálný obraz o nich samotných. 

Zájem o prázdninové doučovací kempy je obrovský. Přihlásili jste děti?
Nevypustit duši. Psychické potíže dětí jsou „po covidu” rutinou. Kdo a jak pomůže?
Témata: Školák, K tabuli půjde české školství, Rodiče, Školství, Základní škola, Vysvědčení, Digi, Děti, Mozaika, Učitelka, Škola, Učitel, Žák, Písemka, Schůzka, Stres
Mohlo by vás zajímat
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Tereza Víchová
herečka | Sociální sítě | Slavné maminky | Miminko | Porod | Den porodu
Cítí se být mužem, ale porodil dítě. Transgender pár ukázal odvážné porodní fotky!
redakce
Domácí porod | Od těhotenství k porodu | Vaše příběhy | Porod | Těhotenství | Den porodu
Ostře sledovaný Rh faktor v těhotenství. Proč na něm tak záleží? Budete se divit
Jana Potužníková
Zajímavosti | Od těhotenství k porodu | Video | Časopis Maminka | Těhotenství | 40. týden těhotenství | 39. týden těhotenství | 38. týden těhotenství | 37. týden těhotenství | 36. týden těhotenství | 35. týden těhotenství | 34. týden těhotenství | 33. týden těhotenství | 32. týden těhotenství | 31. týden těhotenství | 30. týden těhotenství | 29. týden těhotenství | 28. týden těhotenství | 27. týden těhotenství | 26. týden těhotenství | 25. týden těhotenství | 24. týden těhotenství | 23. týden těhotenství | 22. týden těhotenství | 21. týden těhotenství | 20. týden těhotenství | 19. týden těhotenství | 18. týden těhotenství | 17. týden těhotenství | 16. týden těhotenství | 15. týden těhotenství | 14. týden těhotenství | 13. týden těhotenství | 12. týden těhotenství | 11. týden těhotenství | 10. týden těhotenství | 9. týden těhotenství | 8. týden těhotenství | 7. týden těhotenství | 6. týden těhotenství | 5. týden těhotenství | 4. týden těhotenství | 3. týden těhotenství | 2. týden těhote
Tahle máma zapsala 41 neuvěřitelných důvodů, proč tříletá dcera dostala záchvat vzteku. Pobavíte se
Simona Procházková kog
Galerie | Rodiče | Mateřství | Děti | Péče o dítě a jeho výchova | Předškolák | Batole | Předškolák: 5 až 6 let | Předškolák: 4 až 5 let | Předškolák: 3,5 až 4 roky | Předškolák: 3 až 3,5 roku | Batole, 2,5 až 3 roky | Batole, 2 až 2,5 roku | Batole, 22.–24. měsíc | Batole, 19.–21. měsíc | Batole, 16.–18. měsíc | Batole, 13.–15. měsíc | Rodina
8 divných věcí, které nám dělaly naše matky nebo babičky, když jsme byli malí
Simona Procházková
Psychomotorický vývoj | Mateřství | Péče o dítě a jeho výchova | Miminko | Batole | Batole, 2,5 až 3 roky
Dojemnější fotku jste neviděli! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině
kog
Koronavirus | Rodiče | Nemoc | Mateřství | Umělé oplodnění | Od těhotenství k porodu | Miminko | Porod | Den porodu | Rodina
GALERIE: Po letech stejné fotky jako v dětství: Podívejte se, jak nás mění čas!
redakceSimona Formánková
Fotografie | Dětství | Sociální sítě | Instagram | Galerie | Rodiče | Rodina a vy
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak
Slavné maminky | Fejeton Marie Doležalové | Spánek | Rozhovor | Mateřství
GALERIE: Tyhle mámy se za kojení starších dětí nestydí. Co na to říká psycholožka?
Tereza Víchová
Galerie | Mateřství | Kojení | Batole | Batole, 2,5 až 3 roky | Batole, 2 až 2,5 roku | Batole, 22.–24. měsíc | Batole, 19.–21. měsíc | Batole, 16.–18. měsíc | Batole, 13.–15. měsíc | Výživa a stravování