Maminka.czK tabuli půjde české školství

Škola budoucnosti? Bez známek, písemek a zbytečného stresu dětí i rodičů

Tereza Víchová 25.  6.  2021
Neznámkuje se tu, nezkouší, nepíšou písemky. Rodiče také s učiteli mnohem více komunikují a spolupracují. Přečtěte si rozhovor s inspirativní paní učitelkou. A podívejte se, jak vypadá hodnocení jedné práce žáka. Bez červených škrtanců a vykřičníků, na které je stále většina rodičů i dětí zvyklá.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Jedničky, dvojky, nebo něco horšího? Vysvědčení je za dveřmi a spousta z nás z něj má trochu obavy, stejně jako děti. V soukromé základní škole Mozaika v Rychnově nad Kněžnou obavy nepanují. Učí tu i Barbora Heřmanová, velmi inspirativní paní učitelka, která přesně zapadá do myšlenky celoročního projektu časopisu Maminka K tabuli půjde české školství. Co nám o škole a zdejším neobvyklém vyučování prozradila?

VIDEO: Školy musí děti mnohem víc učit digitální dovednosti

Jak byste popsala atmosféru u sebe ve třídě? 

Učíme se vzájemně přijímat jedinečnosti a odlišnosti každého z nás. Pracujeme společně na respektu vůči sobě. Vzájemně si pomáháme a učíme se od sebe. Určitě je u nás ve třídě zvídavá atmosféra.

Neznámkuje se, nezkouší, nepíšou písemky. Jak je možné, že se pak děti naučí třeba vyjmenovaná slova nebo násobilku?

Děti vědí, jaké jsou dané učební výstupy a kam míří. Popisujeme své potřeby a svoji cestu učením. Od přirozenosti jsou děti zvídavé. Důležitá je motivace a vzájemné naslouchání. 

Podívejte se na příklad, jak se v Mozaice hodnotí:

Klepněte pro větší obrázek
Fotka ukazuje text – věty psané druhákem na téma: Co se mi líbí na naší škole. Učitel označí místo pro zlepšení – tečka na konci řádku s chybou. Pak napíše zpětnou vazbu pod práci. Žák najde chybu, hledáním vyhodnocuje a učí se.

Můžete popsat rodiče, kteří vám svěřují své děti do péče? 

Myslím si, že nyní k nám míří rodiče, kteří souzní s vizí naší školy a též s principy vzdělávacího programu Začít spolu. Někdo vyhledává právě možnost volby, podporu odpovědnosti za své učení, jiný upřednostňuje individuální přístup nebo velkou míru skupinové a kooperativní práce, další přichází s jasnou představou, proč chtějí slovní hodnocení a formativní přístup ve škole. 

A jak rodiče spolupracují na výuce dítěte? 

Beru rodiče jako partnery na cestě vzděláváním jejich dítěte. Ptám se na jejich očekávání, potřeby. V různých tématech s nimi spolupracujeme v roli expertů a odborníků. Propojují náš třídní svět s běžným životem. Mohou být součástí výuky jako podporovatelé a asistenti. Navštěvují naše školní kavárny a zapojují se do diskuze o tématech ve škole. Společně vyhodnocujeme a plánujeme např. na triádách (třídní schůzka učitel-žák-rodič). Spolupracujeme spolu např. při podpoře dětí v učebních výzvách, které mohou mít přesah do rodin a mimo prostředí třídy.

Obstojí děti, když se od vás vydají třeba na přijímačky na osmiletá gymnázia nebo později na střední školy? 

Má osobní zkušenost je, že ti, co se rozhodli studovat na gymnáziu, úspěšně absolvovali přijímací řízení a na gymnázium nastoupili. Střední školu si každý žák vybírá podle svého zájmu, plánu, ale také svých schopností a dovedností. Běžnou součástí učení v ZŠ Mozaika je sebereflexe žáků, která přispívá k jejich rozhodování, kam dál po základní škole, a utváří jim reálný obraz o nich samotných. 

Zájem o prázdninové doučovací kempy je obrovský. Přihlásili jste děti?
Nevypustit duši. Psychické potíže dětí jsou „po covidu” rutinou. Kdo a jak pomůže?
Témata: K tabuli půjde české školství, Rodiče, Školák, Školství, Základní škola, Vysvědčení, Atmosféra, Schůzka, Gymnázium, Digi, Škola, Mozaika, Učitel, Učitelka, Děti, Tečka, Žák, Budoucnost, Stres, Písemka
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Úsměvné "schovky", chaos a znuděné výrazy. Podívejte se, co všechno musí vydržet rodiče při nákupech s dětmi
Formánková Simona
Galerie
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
Zpěvačka Katy Perry: 20 kilo navíc, odhalená prsa a neoholené nohy neřeším. Pro naši Daisy obětujeme s Orlandem všechno na světě!
Mrázková Dita
Slavné maminky
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
Martina Pártlová otevřeně o mateřství: Podívejte se na její rozkošnou Stellu ve videu!
Víchová Tereza
Časopis Maminka
Od děvčátka k bohyni: Podívejte se na osm neskutečných proměn ženské sexuality
Zenklová Veronika
Fotografie
Emotivní vyznání táty, který přišel o svou těhotnou ženu. Fotografie s dcerkou, která přežila, berou za srdce...
Mrázková Dita
Láska a vztahy
Andrea porodila dceru doma a ukázala fotky: Kéž by byla každá žena po porodu tak silná a šťastná jako já, říká
Víchová Tereza
Porod doma