Maminka.czKoronavirus

Škola doma: Konkrétní tipy, jak se s dětmi učit on line kvůli zavření škol

19. 3. 2020
Škola doma: Konkrétní tipy, jak se s dětmi učit on line kvůli zavření škol
Téměř dva miliony školáků a studentů, kteří nemohou do škol, mají šanci, že toho díky on-line výuce moc nezameškají. Kde hledat testy, učebnice a další materiály na webu zdarma a jak s nimi pracovat? Přinášíme praktický přehled.

Ministerstvo školství doporučuje využívat různých forem výuky na dálku. V ideálním případě by školy skutečně alespoň částečně fungovaly on line a pořádaly pro děti třeba videopřednášky, ale toho se nejspíše dočká jen málokterý žák či student. 

VELKÝ PŘEHLED TIPŮ A APLIKACÍ Z ČASOPISU ABC najdete ZDE

Je do velké míry na rodičích, aby se zajímali o to, jak dětem výuku zpestřit a jak pro ně nové poznatky učinit zajímavými. Mimo jiné si je tak lépe osvojí. Naštěstí přibývá možností, které k tomu lze využít.  

Elektronické učebnice a testy zdarma 

Nakladatelství Fraus, největší učebnicové nakladatelství v zemi, poskytlo do konce uzavření škol všechny elektronické učebnice pro základní a střední školy pro všechny žáky zdarma.

Parkour doma podle časopisu ABC. Tím děti dostanete :-)

Stejně tak poskytne zdarma prostředí pro on-line komunikaci učitelů s žáky – vzdělávací portál Fred. Pro domácí procvičování rodičů s žáky je také plně k dispozici portál Škola s nadhledem, který je též zdarma.

Více informací bude postupně k dispozici na webu ZDE

Nová škola proti nudě

Pomoc s výukou z domova slibuje také web Nová škola, který se zabývá produkcí multimediálních učebnic – odkaz najdete ZDE  

Žáci mohou zdarma využívat přístup ke všem interaktivním učebnicím MIUč+ a pro výuku matematiky v 1. až 5. ročníku jsou navíc k dispozici výuková videa.

Pokud má vaše dítě Hejného matematiku a vy si teď tak trochu nevíte rady, potřebné vysvětlení najdete ZDE

Testy SCIO pro školáky zdarma

Také společnost SCIO vychází rodičům a dětem vstříc. Kvůli zavření škol jim zpřístupnila Testy do hodin zdarma. Krátké tématické testy z českého jazyka a matematiky slouží k procvičování látky a děti je mohou vyplnit on-line z domova. 

Rodiče najdou testy ZDE . Při objednávání vyberte kterýkoliv způsob platby, po dokončení bude objednávka automaticky zaplacena, nebude třeba nic platit.

Opravdu velký přehled zdrojů k on line učení připravila i společOnst Eduin, najdete ho TADY

A tip navíc? Ať si vaše děti vytvoří svůj vlastní komiksTADY mají tip z časopisu ABC, jak na to

Rozhlas nabízí spoustu zábavy

Děti se nebudou chtít jen učit, byť zábavně. Ale ne uzavření škol zareagoval mimo jiné i Český rozhlas  - na stránkách Rádia Junior najdete spoustu skvělého obsahu - všechno najdete ZDE  Zdarma si můžete pustit i filmy z festivalu Jeden svět - najdete je ZDE 

Vstříc školákům vychází také Česká televize - od 16. března spustila na ČT2 projekt UčíTelka. Pokud hledáte způsob, jak dětem srozumitelně a bez děsu vysvětlit koronavirus a s nim související opatření, hezky shrnuté to máte TADY na webu Déčka

Škola on line - další možnosti

Další tip?  Učit se s dětmi můžete i podle webu Školákov - odkaz ZDE  -  kde procvičíte především matematiku a češtinu. Na učení vlastivědy se dají využít Dějiny udatného českého národa na webu České televize, které je hravé a syna baví. K učení angličtiny lze doporučit kanál Dream English Kids na YouTube a aplikaci Duolingo - více ZDE

Skvělá a v češtině už je také Khanova škola - odkaz TADY - zaměřuje se především na přírodní vědy, některá videa jsou jen s titulky, ale mají on line matematiku pro nejmenší školáky. 

Zavření škol dává prostor pro on line výuku, zejména u starších žáků a studentů. Jednou z platforem je například Google Classroom. Je také možné uspořádat videokonferenci například přes Google Hangout nebo Skype. Konferenci je samozřejmě možné natočit a uložit na YouTube. 

Kantoři sami si na webech vyměňují zkušenosti a tipy s učením na dálku. Mezi populární patří program Moodle, vzdělávací platforma Kahoot či portál Khanova škola. 

Stát zavřel školy, ale školky ne. Proč a co s tím?
Zápisy do školy: R a Ř umět nemusí, spoustu jiných věcí ano. Které?

Speciál o koronaviru

Koronavirus se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v  čínském městě  Wu-chan. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.  Koronaviry vyvolávají nemoci od běžného nachlazení po syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest. Onemocnění se přenáší vzduchem  kapénkovou infekcí a nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je 7 - 14 dní. Mezi příznaky koronaviru patří zvýšená teplota, dušnost, kašel, únava a bolesti svalů.

Uzavření škol|Nárok na ošetřovné|Testování na koronavirus|Léčba koronaviru|Rouška bez šití
 
Témata: Koronavirus, Školák, Školství, Základní škola, Skype, Žák, Test, ABC, Učebnice, Tip, Line, YouTube, SCIO, Google, Výuka, Uzavření, Zavření

Mohlo by vás zajímat
Žádost o rodičovský příspěvek: Návod, jak a kde rodičák jednoduše vyřídit
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?
Alena Šeredová porodila holčičku. Jak něžně ji oslovuje?
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Zveřejňuje fotky dcery na sítích, ale neukáže ji! Jak to dělá?
Dceru nebudeme učit ani uzbecky, ani romsky, říká Monika Bagárová
Jana Bernášková: Špatně jsme odhadli syna, komunitní škola nebyla pro něj
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!

Horoskopy

Rak Tak moc se upínáte na lásku, až ji nemůžete najít. Na chvíli na romantické chvilky zapomeňte a věnujte…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Nora, Kilián, Edgar

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné