Maminka.czKoronavirus

Škola doma: Konkrétní tipy, jak se s dětmi učit on line kvůli zavření škol

19. 3. 2020
Škola doma: Konkrétní tipy, jak se s dětmi učit on line kvůli zavření škol
Téměř dva miliony školáků a studentů, kteří nemohou do škol, mají šanci, že toho díky on-line výuce moc nezameškají. Kde hledat testy, učebnice a další materiály na webu zdarma a jak s nimi pracovat? Přinášíme praktický přehled.

Ministerstvo školství doporučuje využívat různých forem výuky na dálku. V ideálním případě by školy skutečně alespoň částečně fungovaly on line a pořádaly pro děti třeba videopřednášky, ale toho se nejspíše dočká jen málokterý žák či student. 

VELKÝ PŘEHLED TIPŮ A APLIKACÍ Z ČASOPISU ABC najdete ZDE

Je do velké míry na rodičích, aby se zajímali o to, jak dětem výuku zpestřit a jak pro ně nové poznatky učinit zajímavými. Mimo jiné si je tak lépe osvojí. Naštěstí přibývá možností, které k tomu lze využít.  

Elektronické učebnice a testy zdarma 

Nakladatelství Fraus, největší učebnicové nakladatelství v zemi, poskytlo do konce uzavření škol všechny elektronické učebnice pro základní a střední školy pro všechny žáky zdarma.

Parkour doma podle časopisu ABC. Tím děti dostanete :-)

Stejně tak poskytne zdarma prostředí pro on-line komunikaci učitelů s žáky – vzdělávací portál Fred. Pro domácí procvičování rodičů s žáky je také plně k dispozici portál Škola s nadhledem, který je též zdarma.

Více informací bude postupně k dispozici na webu ZDE

Nová škola proti nudě

Pomoc s výukou z domova slibuje také web Nová škola, který se zabývá produkcí multimediálních učebnic – odkaz najdete ZDE  

Žáci mohou zdarma využívat přístup ke všem interaktivním učebnicím MIUč+ a pro výuku matematiky v 1. až 5. ročníku jsou navíc k dispozici výuková videa.

Pokud má vaše dítě Hejného matematiku a vy si teď tak trochu nevíte rady, potřebné vysvětlení najdete ZDE

Testy SCIO pro školáky zdarma

Také společnost SCIO vychází rodičům a dětem vstříc. Kvůli zavření škol jim zpřístupnila Testy do hodin zdarma. Krátké tématické testy z českého jazyka a matematiky slouží k procvičování látky a děti je mohou vyplnit on-line z domova. 

Rodiče najdou testy ZDE . Při objednávání vyberte kterýkoliv způsob platby, po dokončení bude objednávka automaticky zaplacena, nebude třeba nic platit.

Opravdu velký přehled zdrojů k on line učení připravila i společOnst Eduin, najdete ho TADY

A tip navíc? Ať si vaše děti vytvoří svůj vlastní komiksTADY mají tip z časopisu ABC, jak na to

Rozhlas nabízí spoustu zábavy

Děti se nebudou chtít jen učit, byť zábavně. Ale ne uzavření škol zareagoval mimo jiné i Český rozhlas  - na stránkách Rádia Junior najdete spoustu skvělého obsahu - všechno najdete ZDE  Zdarma si můžete pustit i filmy z festivalu Jeden svět - najdete je ZDE 

Vstříc školákům vychází také Česká televize - od 16. března spustila na ČT2 projekt UčíTelka. Pokud hledáte způsob, jak dětem srozumitelně a bez děsu vysvětlit koronavirus a s nim související opatření, hezky shrnuté to máte TADY na webu Déčka

Škola on line - další možnosti

Další tip?  Učit se s dětmi můžete i podle webu Školákov - odkaz ZDE  -  kde procvičíte především matematiku a češtinu. Na učení vlastivědy se dají využít Dějiny udatného českého národa na webu České televize, které je hravé a syna baví. K učení angličtiny lze doporučit kanál Dream English Kids na YouTube a aplikaci Duolingo - více ZDE

Skvělá a v češtině už je také Khanova škola - odkaz TADY - zaměřuje se především na přírodní vědy, některá videa jsou jen s titulky, ale mají on line matematiku pro nejmenší školáky. 

Zavření škol dává prostor pro on line výuku, zejména u starších žáků a studentů. Jednou z platforem je například Google Classroom. Je také možné uspořádat videokonferenci například přes Google Hangout nebo Skype. Konferenci je samozřejmě možné natočit a uložit na YouTube. 

Kantoři sami si na webech vyměňují zkušenosti a tipy s učením na dálku. Mezi populární patří program Moodle, vzdělávací platforma Kahoot či portál Khanova škola. 

Stát zavřel školy, ale školky ne. Proč a co s tím?
Zápisy do školy: R a Ř umět nemusí, spoustu jiných věcí ano. Které?

Speciál o koronaviru

Koronavirus se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v  čínském městě  Wu-chan. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.  Koronaviry vyvolávají nemoci od běžného nachlazení po syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest. Onemocnění se přenáší vzduchem  kapénkovou infekcí a nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je 7 - 14 dní. Mezi příznaky koronaviru patří zvýšená teplota, dušnost, kašel, únava a bolesti svalů.

Uzavření škol|Nárok na ošetřovné|Testování na koronavirus|Léčba koronaviru|Rouška bez šití
 
Předplatné Matka
Témata: Školák, Koronavirus, Základní škola, Skype, Line, Zavření, Google, Žák, YouTube, Výuka, Uzavření, ABC, Učebnice, SCIO, Tip, Test

Mohlo by vás zajímat
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Co pořád vařit dětem? Kuře na paprice zbožňují, zkuste náš recept
Dítě, které vás dokáže nejvíc vytočit, se vám prý nejvíc podobá
Rouška z trička: Jednoduchý návod bez šití! Video s postupem
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
Říkají jí Mauglí. Přežila v sibiřské divočině. Teď vyhrála soutěž krásy
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte
Neurolog Stránský: Děti by vůbec neměly mít mobily! Jsou kvůli nim hloupější

Horoskopy

Střelec Momentálně hýříte všemožnými nápady, ale šéfovi se moc nezamlouvají. Rozhodně nic nevzdávejte a ponořte…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Erika, Aron, Áron

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné