Maminka.czImunita

Škola je tady a s ní i bacily. Podpořte proto imunitu dětí včas a přírodní cestou

Aneta Mrazilová 20.  9.  2023
Školní rok začal a pro mnoho rodin znamená návrat dětí do lavic také každoroční trápení s bacily. Jak se tomu co nejlépe vyhnout? Máme pro vás pár jednoduchých tipů, jak posílit obranyschopnost dětí přírodní cestou.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Imunita je klíčová pro zdravý vývoj dětí a jejich schopnosti odolávat infekcím. Zvláště na začátku školního roku jsou vystaveny různým bakteriím a virům, které mohou způsobit nemoci. Nepomáhá ani nástup střídavého podzimního počasí, kdy jsou rána lezavá, ale odpoledne bývá teplo, a taky se více pohybujeme v uzavřených prostorách, kde se viry i bakterie snadněji přenášejí.

Kolotoč pokašlávání a nudlí u nosu se tak během září a října stává pravidelným rituálem. Co s tím? Obranyschopnost dětí ovlivňuje v pozitivním i negativním smyslu mnoho faktorů. Mezi ty pozitivní patří kvalitní a dlouhý spánek, pravidelný pohyb a zdravé stravování s obsahem přírodních zdrojů vitaminů, minerálních látek a stopových prvků.

Pravidelný spánek

Jedním z nejdůležitějších faktorů, které ovlivňují sílu obranyschopnosti u dětí, je pravidelný a dostatečný spánek. Vytvořte proto večerní rutinu, která bude zahrnovat relaxaci a uklidnění před samotným usnutím. Snažte se dodržovat stejnou hodinu, kdy jdou děti do i z postele, a to i o víkendu.

Pestrý jídelníček

Dopřejte dětem dostatek čerstvého ovoce a zeleniny, které jsou bohaté na vitaminy, minerály a antioxidanty. Vitamin C, který lze najít například v citrusech, kiwi nebo paprice, je známý svým posilujícím účinkem na imunitu. Taky nezapomínejte na kvalitní bílkoviny z masa, ryb a luštěnin a doplňte stravu celozrnnými obilovinami.

Přírodní doplňky

Zvažte také přírodní doplňky stravy, které podporují imunitu. Takových „produktů z přírody" je celá řada. Zkuste třeba rakytník řešetlákový, jehož oranžové plody jsou plné bioaktivních látek. Nejvýznamnější jsou omega-mastné kyseliny, které naše tělo nedokáže samo vyrobit. Mají klíčový význam pro správnou činnost mozku, správný růst a vývoj a snižují riziko kardiovaskulárních chorob. Rakytníkové plody také mimo jiné obsahují spektrum 17 vitaminů včetně vitaminu C, a to až 25x více než v citrusových plodech. Právě přírodní vitamin C je jedním z nejvýznamnějších z pohledu podpory imunity a vstřebává se mnohem lépe než ten syntetický.

Nebo vsaďte na léčivé houby. Hlíva ústřičná obsahuje betaglukany, které posilují činnost bílých krvinek. Ty pak aktivně hledají zejména viry nebo mikroby, dokážou je pohltit a zničit. Kromě toho hlíva prostřednictvím lovastatinu snižuje hladinu LDL – „zlého“ – cholesterolu v krvi, a působí tak preventivně proti rozvoji aterosklerózy a onemocněním srdce a cév. Obsahuje stopové prvky, vitaminy B, D, C, K a houbovou vlákninu, která na sebe dokáže vázat škodlivé látky a pomáhá je vylučovat.

Pohyb na čerstvém vzduchu

Pravidelná cvičení pomáhají dětem udržet zdravou váhu, podporují kardiovaskulární zdraví a stimulují imunitní systém. Veďte děti k pravidelným sportovním aktivitám a venkovnímu hraní. Uvidíte, že se o víkendu s radostí zapojí celá rodina.

Pitný režim

Správná hydratace je základem pro zdraví a imunitu. Voda pomáhá odplavovat škodlivé látky z těla a udržuje tělesnou teplotu na správné úrovni. Důležitý je ale výběr nápoje. Místo slazených šťáv a džusů vybírejte spíše neslazené vody, ty případně dochuťte čerstvým ovocem a bylinkami.

Prevence a hygiena

Základní hygienická pravidla, jako je časté mytí rukou mýdlem a vodou, jsou nezbytná pro prevenci šíření bakterií a virů. Učte své děti správným postupům mytí rukou a dbejte na to, aby toto pravidlo dodržovaly ve škole i doma. Stejně tak je naučte zakrývání si úst a nosu při kýchání a kašlání. Prevence je vždy lepší než léčba a tím, že se děti naučí hygienickým návykům, můžete snížit riziko šíření nemocí ve škole.

Témata: Zdraví, Výživa a stravování, Školák, Rodina, Imunita, Děti a nemoci, Spánek, Nemoci, Nemoc, Kašel, Dětské nemoci, onemocnění, Základní škola, rýma, nachlazení, Vir, Obranyschopnost, Školní rok, Bacil, Bakterie, Přírodní cesta, Děti, Zdraví na Heureka.cz