Maminka.czŠkolák

Škola klepe na dveře

, Časopis Maminka
3. 2. 2011
Škola klepe na dveře
Nemyslete si, že strašíme sněhulákem v létě. Právě naopak, vždyť zápisy do prvních tříd probíhají už v únoru!

Na nejčastější otázky týkající se této problematiky vám odpovídá PhDr. Martin Chvál, Ph. D.

Myslíte si, že je dobré rovnou zažádat o odklad, abych dítěti prodloužila dětství, nebo je to mýtus?

Automatické „prodlužování dětství“ určitě nepokládám za dobré. Možná že někdy rodiče žádají o odklad kvůli své pohodlnosti a zdůvodňují ho prospěchem potomka. Vstup dítěte do školy totiž znamená i určitou změnu rytmu rodinného soužití, větší míru závaznosti a povinností s ohledem na prvňáčka.

Možná si rodiče sami chtějí „prodloužit dětství“ se svou ratolestí. V každém případě, pokud mají pochybnosti a o této variantě upřímně přemýšlejí, mohou podniknout několik kroků. Předně by bylo dobré popovídat si o tom s učitelkou ve školce, je možné využít předběžného vyšetření školní zralosti, které může školka zorganizovat, lze si o tomto popovídat i při zápisu dítěte do školy, případně požádat o vyšetření v pedagogicko-psychologické poradně.

Co si mám zjišťovat o škole, kam chci dát svého potomka?

To záleží na rodičích, jakou školu by chtěli pro své dítě. Někteří mají ve svých očekáváních jasné preference. Mezi ně může patřit zaměření výuky na angličtinu, počítače, sport či výtvarnou tvořivost dětí, vybavení školy, prostředí, ve kterém je umístěna, vztahy mezi učiteli a žáky.

Těchto preferencí může být velká řada a školy své priority zveřejňují na svých internetových stránkách, mají je detailně rozpracovány ve svém školním vzdělávacím programu, který je veřejným dokumentem, a rodiče se s ním tedy mohou seznámit buď na internetových stránkách, nebo přímo ve škole. Někteří mohou cíleně vyhledávat školu podle svých představ, jiní se mohou zajímat o ty v bezprostředním okolí svého bydliště a z těchto vybrat tu, která se jim nejvíce zamlouvá. Jistě je vhodné využít příležitostí, kdy například školy prezentují své zaměření ve školkách nebo zvou rodiče a jejich ratolesti na den otevřených dveří.

Jak se od sebe liší Montessori a waldorfská škola?

Odpověď na tuto otázku by byla na delší povídání. Takže ti, kteří tyto školy znají, mi určitě vytknou, že hodně zjednodušuji. Proto je nejlepší, jestliže o nich rodiče uvažují, aby se tam šli rovnou podívat. Rozdíl uvidí na první pohled již v prostředí, ve kterém se děti učí.

Ve waldorfské škole se setkají téměř výhradně s přírodními materiály, značný význam má estetičnost uspořádání. Zajímavostí waldorfských škol je například také to, že žáci nemají učebnice a mimořádný důraz je kladen na tvoření vlastních sešitů jak z hlediska zápisu, tak estetické stránky jejich ztvárnění. V Montessori škole je prostředí plné výukových materiálů, které děti přímo „nutí k hraní“, učební materiál je důmyslně vymyšlen tak, aby se „hraním“ s ním dítě samo učilo. Základní informace rodiče naleznou na internetových stránkách: www.montessoricr.cz, www.waldorf.cz/cz/

Co by mělo moje dítě umět k zápisu? Mělo by už zvládat například čtení a psaní?

Určitě se usilovně nesnažte učit děti číst a psát, na druhou stranu jim nebraňte, pokud o tyto činnosti mají samy zájem. Dítě by mělo umět správně držet tužku a kreslit jednoduché křivky, například obloučky, ne nutně písmena. Při vstupu do školy by mělo být celkově zralé zvládat školní povinnosti. Tedy nejen znát například barvy, základní tvary, ale být i připravené podřídit se pokynům dospělého, být schopno minimální spolupráce s ostatními, určité samostatnosti. Učitelky ve školce jistě umí tyto otázky zodpovědět.

Jaký počet dětí ve třídě je ideální?

Takto obecně se počet těžko stanovuje, závisí to na skladbě žáků – do jaké míry potřebují individuální péči, na práci paní učitelky, na zaměření konkrétní výuky – například pro konverzaci v cizím jazyce je vhodný počet tak do pěti žáků, prezentace zajímavých experimentů se klidně může odehrát ve větším sále pro šedesát dětí. Vím, myslíte běžnou výuku. Za optimální pokládám počet kolem dvaceti žáků, státem dané maximum je třicet žáků na třídu.

Budeme se asi stěhovat, ale víme to tak s 50% pravděpodobností. Když dnes přihlásím své dítě do školy podle trvalého bydliště, vezmou mi ho případně od září jinam?

Záruku vám nikdo nedá, můžete počítat pouze se vstřícností vedení školy, kam byste chtěli dítě dát. Ta však má svůj výše uvedený limit v maximálním počtu dětí na třídu. Pokud bude škola zcela zaplněna, jistě vám nevyhoví, v opačném případě lze počítat s tím, že se vstřícností se setkáte, protože i zřizovatelé škol na obcích požadují maximální naplněnost jednotlivých vzdělávacích zařízení.

Mám právo si vyžádat prohlídku školy, než půjdu k zápisu?

Právo požádat jistě máte. Automatický nárok na ni však ne. Než si o prohlídku zažádáte, zjistěte si, zda škola nenabízí den otevřených dveří právě pro tento účel. Řada škol vyjde vstříc i mimo tento den. Je potřeba mít na paměti, že každá taková vstřícnost je pro ně určitou zátěží.

Co dělat, aby se moje ratolest do první třídy těšila, a čeho se naopak raději vyvarovat?

Dítě natěšené do školy, kterému to i dlouho vydrží, je přání všech rodičů. Určitě bych potomka nestrašil: „Počkej, až budeš muset chodit do školy…“ Na druhou stranu bych ale před dítě nestavěl očekávání, o kterých bych tušil, že nemusí být pravdivá: „Ve škole bude všechno zajímavé…“ Ratolest se pak může setkat s velkým zklamáním. Mám dceru v tomto věku a přijde mi, že status předškoláka si dobře uvědomuje tím, že o tom mluví ve školce – a také doma o tom hovoříme spíše z jejího podnětu. Těšení mi přijde jako něco naprosto samozřejmého. Tedy když dítě není strašeno, například starším sourozencem, těší se samo od sebe.

Učitelka, jež bude mít prvňáčky, je od pohledu příšerná – nepříjemná, autoritativní a podobně. Můžu požádat o jinou třídní nebo přeřazení svého potomka do jiné třídy? Požádat o změnu učitelky můžete, je to věc domluvy vás s vedením daného vzdělávacího zařízení. O přiřazení žáků do tříd rozhoduje škola. Na ní záleží, do jaké míry zohlední přání rodičů. Je však jasné, že nemůže vyjít absolutně vstříc všem rodičům. To by pak některá paní učitelka měla třídu přeplněnou a jiná poloprázdnou.

Mé dítě chodí jako předškolák na tři kroužky. Může je navštěvovat i v 1. třídě, nebo je nemám vyčerpávat povinnostmi?

I pro předškoláka jsou tři kroužky poměrně dost. Při nástupu do školy bych jejich počet spíše omezil maximálně na dva. Jistě záleží i na jejich kombinaci, a zda na ně dítě chodí rádo, například sportovní kroužky mohou být vhodným odreagováním. Vstup do první třídy je pro malého školáka velkou zátěží, měl by mít také prostor jen tak si v klidu pohrát.

Další zajímavé články najdete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Témata: Děti, Časopis Maminka, Předškolák, Školák, Přeřazení, Školní zralost, Dveře, Škola

Mohlo by vás zajímat
Tahle dočasná máma má náš obdiv: Vymazlila desítky miminek
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Mateřská dovolená 2018 – vše, co potřebujete vědět
Čekáte miminko? Oznámit to můžete vtipně a s nápadem. Třeba takto
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Syndrom náhlého úmrtí kojenců má zřejmě i biologickou příčinu
Manžel začal hodně pít. Vadí mi, že to odnášejí děti. Co mám dělat?
Zpověď nešťastného manžela: Žena se mnou po narození dětí nechce spát
S manželem jsme se naprosto odcizili. Má cenu zůstávat spolu kvůli dětem?

Horoskopy

Panna Neslibujte nikomu nic, co nemůžete splnit. Mluvíme teď o rodinných vztazích. Všechno má svůj čas. V…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Vladislav, Vladislava, Priska

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu