Maminka.czŠkolák

Škola v přírodě je skvělá věc. Co byste měli vědět, když jede vaše dítě poprvé?

Simona Procházková 14.  6.  2022
Škola v přírodě je skvělá věc. Co byste měli vědět, když jede vaše dítě poprvé?
Právě během června probíhají nejčastěji oblíbené školy – případně i školky – v přírodě. Čeká vás premiéra, chystáte se vaši ratolest odeslat na podobnou akci vůbec poprvé? Pak pro vás máme pár šikovných doporučení a rad.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

„Máme za sebou dlouhé, předlouhé období covidového nikam neježdění. O to víc bychom se měli my i naše děti radovat z jakékoli možnosti výletu, nebo dokonce z organizování škol v přírodě. Ty se liší od letních táborů v mnoha ohledech a na rozdíl od nich má škola v přírodě jednu obrovskou výhodu. A to tu, že dítě jede s lidmi, které dobře zná. Jsou pro něj známé tváře kamarádů i dozoru, pedagogů, asistentů,“ říká Štěpánka Štrougalová, zkušená lektorka cvičení s dětmi, orgánizátorka letních táborů a majitelka Baby Clubu Juklík.

VIDEO: Podcast Maminka: Vysvědčení - jak poznat že má dítě psychický problém?

Jak potomka (ale i sebe a své vlastní nervy) dobře připravit na odjezd a odloučení? Co všechno předem nachystat a vůbec – jak udělat maximum pro to, aby se dítku na škole v přírodě líbilo? Mohlo by se vám hodit pár osvědčených tipů.

Seznamte dítě předem s prostředím

V dnešní době internetu a on-line světa je velmi jednoduché vyhledat stránky objektu, kam děti na školu v přírodě pojedou. Prohlédněte si fotografie ubytování, jídelny, společenské místnosti. Ale podívejte se i na okolí a třeba možnosti výletů. Prohlédněte si vše společně a nadchněte děti informacemi, co všechno uvidí a navštíví. Jaké krásné prostředí je čeká.

Nenechávejte věci na poslední chvíli

Zjistěte si s dostatečným časovým předstihem, zda nebudete na školu v přírodě potřebovat nějaké specifické vybavení. Přece jen ne každý má v botníku holinky nebo pohorky odpovídající velikosti, neroztrhanou pláštěnku, případně aspoň pořádné boty do lesa. Je dobré tyto informace zjistit včas, abyste měli klid a dost času na nákup nebo obvolání přátel s prosbou o zapůjčení potřebných věcí. Nezapomeňte na posudek od pediatra, tzv. zdravotní způsobilost.

3 rychlé recepty na svačiny (nejen) pro školáky! Tyhle dobroty v koši neskončí

Překvapení na cestu

To je rada, která vždy spolehlivě zabere. Při loučení, které může být emočně náročnější, dejte dítěti zabalenou krabičku a řekněte mu, že ji smí rozbalit, až autobus odjede. Dítko se bude těšit na rozbalování a určitě toto těšení zabrání případným slzičkám při mávání. V krabičce může být sladká drobnůstka, malé plyšové překvapení…

Myslete i na jídlo

Zdaleka ne každé dítě je bezproblémový všejedlík. Pokud to tak je i u toho vašeho, poraďte se dopředu s organizátory, většinou tedy s učiteli, zda je možné dítěti zabalit pro případnou krizi nějaké „snacky“ v podobě například müsli tyčinek, kukuřičných křupek nebo dětských ovocných přesnídávek, nejlépe v praktické kapsičce.

Spaní bez slziček

Může se samozřejmě stát, že s přicházející tmou – zejména během prvních dní bez rodičů – dojde i na nějaké to stýskání. Vždy je proto dobré mít s sebou pro slabé chvilky oblíbeného plyšáka, který si dětský smutek vyslechne nebo určitě alespoň pomazlením vzniklou situaci a příchod nezvaného smutku trošku zklidní. Náš téměř osmiletý syn se například nikam nehne bez svého odrbaného a pořádně ožužlaného slonečka, milovaného „usínáčka“, kterého má od narození. Nedá bez něj ani ránu, jezdí s ním k babičkám, letos se s ním projede i na svůj první tábor.

Co zabalit dětem s sebou na letní tábor? Na tohle nezapomeňte

Balte společně

Věci na školu v přírodě určitě balte spolu s dětmi. Naskládejte vše na hromádky a pak dítě nechte, ať si věci samo ukládá do kufru nebo tašky. Je důležité, aby své oblečení poznalo a vědělo, co má s sebou. Nepořizujte nové kousky, které nemá „okoukané“. Mnohem jistější je mít oblečení, které dítě dobře zná. A klidně na cedulku napište lihovou fixou jméno nebo nakreslete obrázek. Pro potomka to bude jednodušší identifikátor.

Pohledy pošlete předem

Jeden tip k nezaplacení: odešlete dětem pohledy na cílovou destinaci s předstihem. Ať opravdu hned druhý den mohou mít pozdrav od vás. A klidně rozešlete adresu školy v přírodě babičkám, dědečkům, kamarádkám. „Děti dostávání dopisů a pohledů milují. S kamarádkami to děláme tak, že máme skupinu a vždy rozešleme adresy, kam dotyčné dítě jede – a pohledy jim tak posílají i děti kamarádek. Vzájemně si takto vypomáháme a vlastně se vždy předháníme, který pohled a text bude originálnější,“ směje se Štěpánka Štrougalová.

Témata: Děti, Praktické rady, Školák, Vzdělání, příroda, Základní škola, Prvňáček, První třída, škola v přírodě, Premiéra, Štěpánka Štrougalová, Letní tábor, Škola, Internet, Rada, Baby Club Juklík, Skvělá věc, Ratolest, Výlet
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
Tak co bude na vysvědčení? Jak si o něm povídat s dětmi
Potužníková Jana
Časopis Maminka
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Rychlá zeleninová polévka s krupičkou. Uvaříte ji za deset minut a děti si ji zamilují
redakce
Recepty
Maminka roku 2022: Má handicapovanou dceru a sama bojuje s rakovinou prsu. Jak to maminka Magda zvládá?
Peluhová Adéla
Maminka roku 2022
Tyto trapasy se nám opravdu staly! Maminky přiznaly, jaké zážitky si odvezly s sebou z porodnice
redakce
Porod
Jako vejce vejci? Těchto 12 dětí celebrit vypadalo ve stejném věku přesně jako jejich rodiče
Formánková Simona
Galerie
Syn se narodil hodinu po přijetí do porodnice, sama jsem mu nahmatala hlavičku: Jana se s námi podělila o porodní příběh i fotky
Formánková Simona
Vaše porodní příběhy