Maminka.czŠkolák

Škola v přírodě je skvělá věc. Co byste měli vědět, když jede vaše dítě poprvé?

Simona Procházková 14.  6.  2022
Právě během června probíhají nejčastěji oblíbené školy – případně i školky – v přírodě. Čeká vás premiéra, chystáte se vaši ratolest odeslat na podobnou akci vůbec poprvé? Pak pro vás máme pár šikovných doporučení a rad.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

„Máme za sebou dlouhé, předlouhé období covidového nikam neježdění. O to víc bychom se měli my i naše děti radovat z jakékoli možnosti výletu, nebo dokonce z organizování škol v přírodě. Ty se liší od letních táborů v mnoha ohledech a na rozdíl od nich má škola v přírodě jednu obrovskou výhodu. A to tu, že dítě jede s lidmi, které dobře zná. Jsou pro něj známé tváře kamarádů i dozoru, pedagogů, asistentů,“ říká Štěpánka Štrougalová, zkušená lektorka cvičení s dětmi, orgánizátorka letních táborů a majitelka Baby Clubu Juklík.

VIDEO: Podcast Maminka: Vysvědčení - jak poznat že má dítě psychický problém?

Jak potomka (ale i sebe a své vlastní nervy) dobře připravit na odjezd a odloučení? Co všechno předem nachystat a vůbec – jak udělat maximum pro to, aby se dítku na škole v přírodě líbilo? Mohlo by se vám hodit pár osvědčených tipů.

Seznamte dítě předem s prostředím

V dnešní době internetu a on-line světa je velmi jednoduché vyhledat stránky objektu, kam děti na školu v přírodě pojedou. Prohlédněte si fotografie ubytování, jídelny, společenské místnosti. Ale podívejte se i na okolí a třeba možnosti výletů. Prohlédněte si vše společně a nadchněte děti informacemi, co všechno uvidí a navštíví. Jaké krásné prostředí je čeká.

Nenechávejte věci na poslední chvíli

Zjistěte si s dostatečným časovým předstihem, zda nebudete na školu v přírodě potřebovat nějaké specifické vybavení. Přece jen ne každý má v botníku holinky nebo pohorky odpovídající velikosti, neroztrhanou pláštěnku, případně aspoň pořádné boty do lesa. Je dobré tyto informace zjistit včas, abyste měli klid a dost času na nákup nebo obvolání přátel s prosbou o zapůjčení potřebných věcí. Nezapomeňte na posudek od pediatra, tzv. zdravotní způsobilost.

3 rychlé recepty na svačiny (nejen) pro školáky! Tyhle dobroty v koši neskončí

Překvapení na cestu

To je rada, která vždy spolehlivě zabere. Při loučení, které může být emočně náročnější, dejte dítěti zabalenou krabičku a řekněte mu, že ji smí rozbalit, až autobus odjede. Dítko se bude těšit na rozbalování a určitě toto těšení zabrání případným slzičkám při mávání. V krabičce může být sladká drobnůstka, malé plyšové překvapení…

Myslete i na jídlo

Zdaleka ne každé dítě je bezproblémový všejedlík. Pokud to tak je i u toho vašeho, poraďte se dopředu s organizátory, většinou tedy s učiteli, zda je možné dítěti zabalit pro případnou krizi nějaké „snacky“ v podobě například müsli tyčinek, kukuřičných křupek nebo dětských ovocných přesnídávek, nejlépe v praktické kapsičce.

Spaní bez slziček

Může se samozřejmě stát, že s přicházející tmou – zejména během prvních dní bez rodičů – dojde i na nějaké to stýskání. Vždy je proto dobré mít s sebou pro slabé chvilky oblíbeného plyšáka, který si dětský smutek vyslechne nebo určitě alespoň pomazlením vzniklou situaci a příchod nezvaného smutku trošku zklidní. Náš téměř osmiletý syn se například nikam nehne bez svého odrbaného a pořádně ožužlaného slonečka, milovaného „usínáčka“, kterého má od narození. Nedá bez něj ani ránu, jezdí s ním k babičkám, letos se s ním projede i na svůj první tábor.

Co zabalit dětem na letní tábor? Na tohle určitě nezapomeňte

Balte společně

Věci na školu v přírodě určitě balte spolu s dětmi. Naskládejte vše na hromádky a pak dítě nechte, ať si věci samo ukládá do kufru nebo tašky. Je důležité, aby své oblečení poznalo a vědělo, co má s sebou. Nepořizujte nové kousky, které nemá „okoukané“. Mnohem jistější je mít oblečení, které dítě dobře zná. A klidně na cedulku napište lihovou fixou jméno nebo nakreslete obrázek. Pro potomka to bude jednodušší identifikátor.

Pohledy pošlete předem

Jeden tip k nezaplacení: odešlete dětem pohledy na cílovou destinaci s předstihem. Ať opravdu hned druhý den mohou mít pozdrav od vás. A klidně rozešlete adresu školy v přírodě babičkám, dědečkům, kamarádkám. „Děti dostávání dopisů a pohledů milují. S kamarádkami to děláme tak, že máme skupinu a vždy rozešleme adresy, kam dotyčné dítě jede – a pohledy jim tak posílají i děti kamarádek. Vzájemně si takto vypomáháme a vlastně se vždy předháníme, který pohled a text bude originálnější,“ směje se Štěpánka Štrougalová.

Témata: Děti, Praktické rady, Školák, Vzdělání, Prvňáček, Základní škola, Premiéra, příroda, První třída, škola v přírodě, Výlet, Ratolest, Baby Club Juklík, Internet, Skvělá věc, Letní tábor, Škola, Rada, Štěpánka Štrougalová, Organizování
Mohlo by vás zajímat
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender
Použitý kondom nebo ojetá pneumatika? Tyhle těhotenské fotky jsou kreativní až za hranu! Posuďte sami
Formánková Simona
Galerie
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Princ George nebo princezna Charlotte jako dospělí: Jak se promění tváře dětí z královských rodin za několik let?
Formánková Simona
Galerie
Nejkrásnější česko-slovenské princezny v roli maminek: Jak si nejradši užívají se svými dětmi a co je nejvíc baví na Vánocích?
Mrázková Dita
Slavné maminky
Tajemná linea nigra: Co znamená hnědá čára uprostřed těhotenského bříška?
Machová Martinasim
Těhotenství
Intimněji už to nejde: Tyhle fotky zachycují první vteřiny dítěte na světě. Podívejte se na dechberoucí detaily
Víchová Tereza
Porod
Dejte „to” do ústavu, řekli jí o dceři. Jana se nevzdala a z „hadrové panenky” Johanky křeše denně zázraky
Víchová Tereza
Příběhy