Maminka.czPředškolák

Školka je zavřená: Kam uklidíte děti přes prázdniny?

3. 7. 2012
Školka je zavřená: Kam uklidíte děti přes prázdniny?
Umístit své dítě do státní školky je dnes vážně problém. Těchto institucí je velmi málo, poptávka převyšuje nabídku a v některých obcích se do nich dostane například každé páté dítě.

Dalo by se v nadsázce říci, že je snazší dostat potomka na vysokou školu, než do mateřské školky. Ale co mají nebozí rodiče, kteří potřebují normálně začít chodit do práce dělat, když jim ze školky přijde zamítavé rozhodnutí? Variant je hned několik, ale rozhodně nejde o nic laciného.

Existují i soukromé školky, kde se ale platí výrazně vyšší školkovné, než ve státních. Sumy se pohybují přibližně kolem 15 až 30 tisíc měsíčně. Což si nemůže dovolit jen tak někdo. Zajímavé je, že i tyto drahé školky v posledních letech bojují s velkým zájmem, který nejsou schopny uspokojit.

Mnoho rodičů, kteří na tuhle alternativu prostě nemají finance, situaci řeší různě. "Když malého nevzali do školky a já stála před rozhodnutím, co bude dál, když na drahou školku nemáme, naplánovali jsme další dítě. Stejně bych musela odevzdat celý svůj plat na školkovné a to mi připadalo být úplně mimo moje chápání," svěřuje se třicetiletá Renata. A zdaleka není sama.

ČTĚTE TAKÉ: Horoskop na červenec 2012

Další možností, kam umístit dítě během pracovní doby, jsou takzvané skupinky. Maminky si můžou domluvit systém, kdy si navzájem hlídají své děti po malých skupinkách. Vyžaduje to ale mít aspoň jeden den v týdnu volno, aby se ženy mezi sebou mohly střídat. A právě to mnoho zaměstnavatelů netoleruje.

Najmout si chůvu je taky cesta, ale finančně podobně náročná jako soukromá školka. Náklady se dají srazit tak, že se o její plat podělíte ještě s jednou rodinou. Chůva by pak hlídala více dětí. Najít ale takovou je celkem zdlouhavé a náročné! Děti navíc nemají potřebný režim a socializaci jako v klasické školce. Je to tedy pěkně začarovaný kruh!

Témata: Děti, Předškolák, Dovolená s dětmi, Praktické rady, Mateřská škola, Prázdniny, Úklid, Soukromá školka, Kvalitní vzdělání, Školka

Mohlo by vás zajímat
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Holčička se narodila s jizvou na tváři. Zranili ji lékaři při císaři
Táta fotí boží fotky dětí! Jak to dokáže a kam chodí na nápady?
Aneta Krejčíková je dvojnásobná máma, má dceru! Jak se jmenuje?
Nechala jsem si zpracovat placentu, ale lesana nejsem, říká Eva Burešová
Alena Šeredová porodila holčičku. Jak něžně ji oslovuje?
Módní ikoně Harper Beckham je devět. Chodí na nehty, hraje fotbal, rodiče ji líbají na rty
Po císaři dávají lékaři dětem cumlat tampon z vaginy matky. Proč?
Monika Bagárová porodila. Holčička má netradiční jméno po babičce

Horoskopy

Kozoroh Na náročné pracovní povinnosti se jindy beze zbytku hodíte, ale nyní máte problémy se sebemenším…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Drahoslava, Leticie

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné