Maminka.czDěti

Školní aktovka a batoh pro prvňáčka? Při výběru sledujte tyto parametry

Reklama 9.  4.  2018
Spousta rodičů právě zvažuje, jaký školní batoh vybrat pro svého budoucího školáka. Ať už se jedná o malého nebo velkého prvňáčka, platí zlaté pravidlo – vezměte v potaz výšku, váhu a tělesnou konstituci. A nezapomeňte ani na zdravotní nezávadnost batohu. Pojďme se společně podívat, jak vybrat ten nejlepší batoh, který bude skvěle sedět a dlouho vydrží.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Školní batoh pro prvňáčka – Tyto 3 se hodí i pro drobné děti

Pokud je váš budoucí prvňáček skutečně drobný a měří méně než 120 cm, bude pro něj ideální jednokomorová aktovka BEBE. I když je určená pro ty nejmenší děti, bude svými rozměry vyhovovat jak v 1., tak ve 2. třídě. A vejdou se do ní i větší desky na písmenka – vždyť na výšku má celých 37 cm. Co se týče aktovek, super je také model CHI 880. Ten byl dokonce zvolen jako vítěz nezávislého testu dětských školních batohů Mladé fronty DNES!

Aktovka však není jedinou možností. Dnes už se pro prvňáčky vyrábí také školní batohy. Hlavní rozdíl spočívá nejen v rozměrech (na výšku mají kolem 40 cm), ale také ve vnitřním členění, kde uvnitř místo jedné velké najde školák dvě až tři komory. Batůžky nejsou nijak těžké – prázdné váží mezi 0,8–1,2 kilogramy. Aktovky a batůžky však mají jedno společné: ramenní a hrudní popruhy, které se dají utáhnout na míru vaší ratolesti. Každý z popruhů stačí utáhnout jen jednou – před prvním nošením. A batůžek bude krásně sedět i na zádech drobnému školákovi.

Klepněte pro větší obrázek

Dobrou volbou je i odlehčený model ENDY s dvěma komorami a hlubokou přední kapsou. Váží dokonce ještě méně – pod 1 kilogram. Díky většímu objemu bude s vašim školákem držet krok až do konce 3. třídy. Nejprostornějším batohem pro prvňáčky a menší školáky je pak střih COCO, který má také nejpestřejší rozložení přihrádek. I díky tříkomorovému řešení a spoustě kapes vydrží klidně po celý první stupeň ZŠ. A nebojte, i přes svou objemnost hezky sedí i drobným dětem.

Průměrně vysoký prvňáček může mít i batoh do 2. třídy!

Máte doma průměrně vysoké nebo vyšší dítě? Potom se nemusíte striktně omezovat jen na kategorii batohů pro první třídu. Zabrousit můžete také mezi batohy pro 2.–3. třídu. Co je však onen výškový průměr? Tím máme na mysli výšku pod 130 cm.

Vyšší děti pak na zádech mohou nosit i školní batohy určené pro 4. a 5. třídu. Nemusíte se bát velkých rozměrů. I tyto batůžky mají na výšku kolem 40 cm. Rozdíl je pouze v objemnějším střihu. Na drobném školáčkovi by sice působily mohutně. Většímu prvňáčkovi ale padnou jako ulité. A vydrží mu celý první stupeň!

Klepněte pro větší obrázek

Nechte dítě, ať si vybere samo!

Batoh se musí především líbit tomu, kdo ho bude nosit na zádech. Proto si nejprve projděte celou nabídku batohů a aktovek pro první třídu a vytipujte si 3 až 5 modelů, které pak ukážete své ratolesti. Dítě bude mít radost, že si mohlo vybrat, a vy budete vědět, že batoh vyhovuje po zdravotní i anatomické stránce.

Úplně vynechte batohy s licenčními motivy – to znamená například s obrázky z pohádek, filmů nebo počítačových her. Většinou rychle vyjdou z módy a dítě by pak po vás chtělo nový batoh už napřesrok.

Pro správný vývoj dětských zad zvolte batoh s certifikací

Co se objemu batohu týče, velmi záleží nejen na stavbě těla dítěte, ale také na požadavcích školy (a především pak na požadavcích každého učitele). Pokud ale víte, že váš prvňáček ponese „plnou polní“ na zádech každý den, je třeba sáhnout po větším batůžku s komorami. I to je důvod, proč je třeba vybírat zdravotně nezávadný, nejlépe certifikovaný batoh. Jedině tak totiž zajistíte zdravý vývoj dítěte, zdravá záda a správné držení těla.

Právě školení batohy TOPGAL takovou certifikaci mají. Kromě 100% zdravotní nezávadnosti se testuje jejich pevnost, kvalita, odolnost, ale také nejmenší detaily, jako třeba zátěry proti dešti. Proto se můžete spolehnout, že batoh dětem vydrží několik let.

Přejeme šťastnou ruku při výběru a spokojeného prvňáčka!

Témata: Děti, Předškolák, Školák