Maminka.czŠkolák

Školní batoh: Kontrolovat, ale s taktem! Co tam všechno rodiče našli?

10. 6. 2019
Školní batoh: Kontrolovat, ale s taktem! Co tam všechno rodiče našli?
Tím, čím je pro některé ženy kabelka, oblíbená taška či batůžek, může být pro dítě jeho školní batoh. Jaký k němu máme jako rodiče vztah? Děláte přepadovky, namátkové prohlídky?

„Stejně jako představuje dámská kabelka pro ženu soukromí, platí totéž i o aktovce u muže a školním batohu u dítěte,“ tvrdí dětská lékařka a odbornice v oboru dětské psychopatologie, Edwige Antier.

Školní taška či batoh mohou být pro dítě neobyčejným prostorem, jakousi tajemnou zahradou s překvapivými zákoutími. Některá jsou odpudivá, jiná vtipná, další půvabná anebo docela obyčejná. Tak či tak stav „zahrady“ hodně napoví o tom, jaké je vaše dítě, co prožívá, čím žije. Není tedy divu, že nás tato zahrada láká k zevrubnému prozkoumání. Nicméně bychom měli pamatovat na to, že vstupujeme do soukromé zóny jiného člověka, byť je to „jen“ dítě.

GALERIE: Podívejte se, jaké poklady nosí po kapsách malé děti
 

Samozřejmě, že je potřeba mít jeho školní věci z části pod kontrolou a nenechat vše zajít tak daleko, že mu po měsíci vyskočí svačina sama ze dna tašky a odejde po svých žít si svým bohatým mikrobiálním životem, nicméně i přesto bychom měli ctít určitá pravidla a respektovat jeho soukromí.

Račte vstoupit, ale s taktem!

„Jeho batůžek byste mu nikdy neměli otevírat tajně, bez jeho vědomí, protože si tam může schovávat malá dětská tajemství, obrázek od nejmilejší kamarádky, hrací kuličku, kterou mu dal nejlepší kamarád…“ tvrdí psychopatoložka Edwige Antier. Potřebujete obsah tašky z různých důvodů zkontrolovat, probrat a protřídit? Jak jednoduché! Pak své ratolesti sdělte, že tašku společně zkontrolujete a klidně i vysvětlete proč – vždyť nejste tím, kdo chce s dítětem bojovat či ho „nachytat na švestkách“, jistě se chcete domluvit a třeba i trvale předejít tomu, aby se některé nálezy opakovaly.

Děti musí zažít i nepohodlí. Nevozte je jen autem a nedělejte vše za ně!

Je opravdu potřeba vše komentovat?

Jak by vám bylo, kdyby vám někdo vlezl do kabelky a začal sarkasticky komentovat zmuchlané papírové kapesníčky, nedojedenou čokoládu, rozsypané pastilky na bolesti v krku, hrsti různých drobečků a další kabelkové „bubáky“? No úplně stejně se pak cítí i malý školáček, když komentujete jeho poklady i „poklady“ a dáváte mu kázání. Není prostě lepší mu bez moralizování a pichlavých poznámek pomoci udělat si pořádek, ukázat mu jak na to? „Jasně mu vysvětlete, že to děláte proto, že mu chcete pomoci a ne vyhubovat. Nepeskujte ho,“ radí Antier.

Jak naučit děti vnímat čas? Důležité je mít zaběhlý řád!

Batohové kuriozity aneb co tam maminky našly

  • „Jirka nosil na dně batohu cihlu ze sousedovy stavby! Naprosto jsem nechápala, k čemu ji potřebuje. Vysvětlení bylo prozaické! Chtěl cihlu v družině rozbít o zem a podělit se s kamarády o červenou křídu! Bílou si prý vyrábějí z takového bílého kamene – asi myslel opuku, které je u nás všude kolem dost,“ vypráví maminka Zdena.
     
  • „Když jsem u syna v batohu našla mou nejpěknější sexypodprsenku, myslela jsem, že ho přerazím. Ale naštěstí jsem šla s tou kuriózní zprávou nejdřív za manželem, ten mě díky bohu přibrzdil a se synem promluvil. Z rozhovoru mezi dvěma chlapy vyplynulo, že syn chtěl podprsenku prostě ukázat klukům. Manželovi to přišlo hrozně vtipné a zavzpomínal na to, jak jako malí školáci horečnatě pátrali v časopise Vlasta a Květy po reklamách na spodní prádlo,“  směje se maminka Sabina.
     
  • „Jelikož mám dceru se silným sociálním cítěním a zároveň bláznivými nápady, které nedomýšlí, najdu občas v batohu neuvěřitelné poklady!  Naposledy to byla drobečky od sušenek obalená zubní protéza mého otce, kterou už týden hledal! Andulka ji chtěla darovat místní bezdomovkyni, které dávala jedna hodná kuchařka ze školní jídelny zbytky obědů. Dáma bez domova neměla zuby a špatně se jí jedlo… No a můj otec, Andulky dědeček, má prý dost penízků na to, aby si nové zuby koupil a ta chudák paní ne,“ vzpomíná Alena, maminka dobrosrdečné Andulky.
Tihle rodiče nedávají své děti do školy. Proč to dělají?
Témata: Děti, Školák, Chování a vztahy, Rodina, Rodiče, Výchova, Základní škola, Galerie, Andulka, Taška, Bílo, Kabelka, Jirka, Školní batoh, Batoh, Alena, Batůžek, Poklad, Kapsa, Květy, Takt

Mohlo by vás zajímat
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Nejsmutnější příběh! Miminko žilo jen sedmnáct minut. Z fotek až mrazí
Nikol Štíbrová přiznala: Tohle je deset strašlivých lží, které říkám synovi
Děti musí zažít i nepohodlí. Nevozte je jen autem a nedělejte vše za ně!
Barunka málem přišla o prst! Její máma varuje před nebezpečnou hračkou
Vše, co vás zajímá o hlenové zátce. Jak vypadá, jak dlouho odchází před porodem
Má to smysl! Buďte doma, noste roušky, vyhýbejte se prarodičům. Proč?
Obula jsem podpatky a vyrazila si. Mé staré já stále existuje, jásá Marie Doležalová

Horoskopy

Rak Nezůstávejte dlouho na jednom místě, a to především třeba v jedné místnosti s partnerem. Je až…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Taťána, Tatiana, Taťana

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné