Maminka.czŠkolák

Školní batoh: Kontrolovat, ale s taktem! Co tam všechno rodiče našli?

10. 6. 2019
Školní batoh: Kontrolovat, ale s taktem! Co tam všechno rodiče našli?
Tím, čím je pro některé ženy kabelka, oblíbená taška či batůžek, může být pro dítě jeho školní batoh. Jaký k němu máme jako rodiče vztah? Děláte přepadovky, namátkové prohlídky?

„Stejně jako představuje dámská kabelka pro ženu soukromí, platí totéž i o aktovce u muže a školním batohu u dítěte,“ tvrdí dětská lékařka a odbornice v oboru dětské psychopatologie, Edwige Antier.

Školní taška či batoh mohou být pro dítě neobyčejným prostorem, jakousi tajemnou zahradou s překvapivými zákoutími. Některá jsou odpudivá, jiná vtipná, další půvabná anebo docela obyčejná. Tak či tak stav „zahrady“ hodně napoví o tom, jaké je vaše dítě, co prožívá, čím žije. Není tedy divu, že nás tato zahrada láká k zevrubnému prozkoumání. Nicméně bychom měli pamatovat na to, že vstupujeme do soukromé zóny jiného člověka, byť je to „jen“ dítě.

GALERIE: Podívejte se, jaké poklady nosí po kapsách malé děti
 

Samozřejmě, že je potřeba mít jeho školní věci z části pod kontrolou a nenechat vše zajít tak daleko, že mu po měsíci vyskočí svačina sama ze dna tašky a odejde po svých žít si svým bohatým mikrobiálním životem, nicméně i přesto bychom měli ctít určitá pravidla a respektovat jeho soukromí.

Račte vstoupit, ale s taktem!

„Jeho batůžek byste mu nikdy neměli otevírat tajně, bez jeho vědomí, protože si tam může schovávat malá dětská tajemství, obrázek od nejmilejší kamarádky, hrací kuličku, kterou mu dal nejlepší kamarád…“ tvrdí psychopatoložka Edwige Antier. Potřebujete obsah tašky z různých důvodů zkontrolovat, probrat a protřídit? Jak jednoduché! Pak své ratolesti sdělte, že tašku společně zkontrolujete a klidně i vysvětlete proč – vždyť nejste tím, kdo chce s dítětem bojovat či ho „nachytat na švestkách“, jistě se chcete domluvit a třeba i trvale předejít tomu, aby se některé nálezy opakovaly.

Děti musí zažít i nepohodlí. Nevozte je jen autem a nedělejte vše za ně!

Je opravdu potřeba vše komentovat?

Jak by vám bylo, kdyby vám někdo vlezl do kabelky a začal sarkasticky komentovat zmuchlané papírové kapesníčky, nedojedenou čokoládu, rozsypané pastilky na bolesti v krku, hrsti různých drobečků a další kabelkové „bubáky“? No úplně stejně se pak cítí i malý školáček, když komentujete jeho poklady i „poklady“ a dáváte mu kázání. Není prostě lepší mu bez moralizování a pichlavých poznámek pomoci udělat si pořádek, ukázat mu jak na to? „Jasně mu vysvětlete, že to děláte proto, že mu chcete pomoci a ne vyhubovat. Nepeskujte ho,“ radí Antier.

Jak naučit děti vnímat čas? Důležité je mít zaběhlý řád!

Batohové kuriozity aneb co tam maminky našly

  • „Jirka nosil na dně batohu cihlu ze sousedovy stavby! Naprosto jsem nechápala, k čemu ji potřebuje. Vysvětlení bylo prozaické! Chtěl cihlu v družině rozbít o zem a podělit se s kamarády o červenou křídu! Bílou si prý vyrábějí z takového bílého kamene – asi myslel opuku, které je u nás všude kolem dost,“ vypráví maminka Zdena.
     
  • „Když jsem u syna v batohu našla mou nejpěknější sexypodprsenku, myslela jsem, že ho přerazím. Ale naštěstí jsem šla s tou kuriózní zprávou nejdřív za manželem, ten mě díky bohu přibrzdil a se synem promluvil. Z rozhovoru mezi dvěma chlapy vyplynulo, že syn chtěl podprsenku prostě ukázat klukům. Manželovi to přišlo hrozně vtipné a zavzpomínal na to, jak jako malí školáci horečnatě pátrali v časopise Vlasta a Květy po reklamách na spodní prádlo,“  směje se maminka Sabina.
     
  • „Jelikož mám dceru se silným sociálním cítěním a zároveň bláznivými nápady, které nedomýšlí, najdu občas v batohu neuvěřitelné poklady!  Naposledy to byla drobečky od sušenek obalená zubní protéza mého otce, kterou už týden hledal! Andulka ji chtěla darovat místní bezdomovkyni, které dávala jedna hodná kuchařka ze školní jídelny zbytky obědů. Dáma bez domova neměla zuby a špatně se jí jedlo… No a můj otec, Andulky dědeček, má prý dost penízků na to, aby si nové zuby koupil a ta chudák paní ne,“ vzpomíná Alena, maminka dobrosrdečné Andulky.
Tihle rodiče nedávají své děti do školy. Proč to dělají?
Maminka Roku 2019
Témata: Děti, Výchova, Školák, Chování a vztahy, Rodina, Rodiče, Galerie, Základní škola, Kabelka, Jirka, Květy, Kapsa, Alena, Taška, Andulka, Batoh, Školní batoh, Poklad, Takt, Batůžek

Mohlo by vás zajímat
Kojení strašně bolí! Proč mě nikdo nevaroval, diví se Nikol Moravcová
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Úzkostné stavy se mohou projevovat různě. A co když je má celá rodina?
Těhotenství jim navždy změnilo tělo. Není se za co stydět, vzkazují tyhle matky!
Řeč těla při spánku: Na zádech spí králové, schoulení jsou mamánci
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?
Dvojčata s křehkými kostmi. Narodila se se zlomeninami, ublíží jim i mazlení
Kristýna Leichtová skončila s kojením. A obrečela to! Co se stalo?

Horoskopy

Lev Od partnerského vztahu očekáváte především oddanost a věrnost. Drahá polovička se vám musí opravdu…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Lukáš, Lukas, Lucas

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu