Maminka.czŠkolák

Školní děti mladší 13 let jsou průměrně na třech sociálních sítích, i když nesmí

4. 3. 2018
Školní děti mladší 13 let jsou průměrně na třech sociálních sítích, i když nesmí | istocphoto.com
Děti ve věku 9–12 let jsou aktivní průměrně na třech různých sociálních sítích. Nejpopulárnější jsou YouTube (93 %), Instagram (78 %) a Facebook (60 %). Povolená věková hranice pro založení účtu na sociálních sítích je přitom 13 let. Téměř polovina (42 %) dětí v tomto věku si přes internet píše s lidmi, které nikdy neviděla. Ukázal to průzkum české technologické společnosti Avast a youtubera Jirky Krále.

Společně proto vytvořili projekt Buď safe online, který startuje právě dnes. Dětem na českých základních školách chtějí v následujících 14 měsících ukazovat, jak se na internetu chovat bezpečně.

“Když se ptáme dětí ve školách, kterým ještě nebylo 13 let, více než polovina z nich nám přizná, že mají účet aspoň na jedné sociální síti, i když je to proti pravidlům,” popsal Jirka Král.

”Často potkávám holky nebo kluky přesvědčené o tom, že jsem si s nimi psal a domlouval schůzku, ale ve skutečnosti to byl bohužel falešný profil, kterému na sebe prozradili spoustu soukromých informací nebo si dokonce domluvili osobní schůzku. To je jeden z důvodů, proč jsem začal uvažovat o projektu, který by dětem pomohl rozlišovat, co je na síti dobré a špatné.

Sám mám vlastní zkušenost s ukradeným profilem, a proto jsem rád, že jsem se spojil právě s experty z Avastu, kteří měli stejný cíl – vzdělávat děti o bezpečnosti na internetu, předávat jim své zkušenosti a předcházet rizikovým situacím v online prostředí,” vysvětlil Jirka svoji motivaci zapojit se do projektu Buď safe online.

Do deseti let děti na internetu kontrolujte a naučte je poznat falešný profil

Mladší děti jsou na internetu snadným terčem

Průzkum z února 2018 kromě jiného ukázal, že věková hranice pro používání sociálních sítí má své opodstatnění. Děti mezi 9–12 lety jsou na internetu snadným terčem, což dokládá i fakt, že 56 % z nich chodí na nechráněné Wi-Fi sítě, 42 % komunikuje s lidmi, které nikdy neviděly, 40 % používá cheaty ve hrách a 15 % prozradilo svá hesla ke svým online účtům kamarádům.

Přednášet dětem o tom, jak být v online světě v bezpečí, bude Jirka v doprovodu odborníků na internetovou bezpečnost z Avastu – Julie Szymańské, Filipa Chytrého a Tomáše Zajíce.

Děti se mimo jiné dozví, jaké jsou druhy internetových hrozeb, jak poznají falešnou aplikaci, jak si správně zabezpečit svá data a profily na sociálních sítích nebo jak si vytvořit silné heslo.

Na podporu projektu vznikl i web obsahující řadu edukativních videí a dalších materiálů vztahujících se k jednotlivým bezpečnostním tématům. Kromě dětí naleznou na webu své kategorie i rodiče a učitelé.

Matka sdílela fotky postiženého syna na Instagramu, ten je smazal. Proč?

Avast má již přes 30 let jako svůj hlavní úkol starat se o bezpečí lidí v online světě. “Každý den zastavíme 230 milionů útoků virů a škodlivých souborů, ale to samo o sobě nestačí. Lidé se musí aktivně chránit sami. My dospělí často děláme chyby, ale děti jsou mnohem zranitelnější,” řekl technický ředitel Avastu Ondřej Vlček a vysvětlil, že děti mají mnoho profilů na sociálních a herních sítích, vystavují svoje soukromí, fotky a privátní informace i hesla celému světu a neuvědomují si, jak snadno jim je může někdo ukrást nebo je jinak zneužít.

“Mám radost, že jsme potkali Jirku Krále, který měl stejnou motivaci jako my – zlepšit bezpečnost českých dětí a pomoct také rodičům a učitelům.”

Součástí projektu Buď safe online je také soutěž, do které se mohou zapojit základní školy z celého Česka. Během 14 měsíců se tým zastaví vždy v jedné vítězné škole v jednom ze 14 krajů. Jako první zamíří Jirka Král a Avast do Středočeského kraje. Od dnešního dne se na webu www.budsafeonlie.cz mohou školy právě z tohoto kraje začít přihlašovat a soutěžit.

VIDEO: Trik, jak odhalit falešný profil na sociální síti

Mějte přehled o tom, jaká videa sledují vaše děti na internetu, radí odborník
Už spí, tak hurá na Facebook. Hrozí vám závislost na sociálních sítích?
Desatero pro ochranu dětí na internetu
Speciál časopisu Maminka Back to school
Témata: Děti, Školák, Základní škola, Internet, Facebook, Osobní schůzka, Česká republika, Profil, Internetová bezpečnost, Středočeský kraj, Školní dítě, Síť, Věková hranice, Instagram, Mladé dítě, Celý svět, YouTube, Online prostředí, Falešný profil, Hlavní úkol, České dítě, Jirka, Sociální sítí, Sociální síť, Online svět

Mohlo by vás zajímat
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Kdyby chlapi chodili k porodům, nebyly by války, říká zpěvák Roman Tomeš
Své děti miluju, ale cizí mi vadí o to víc. Jsem divná?
S bývalým mužem mě usmířila jeho nová žena. Díky ní začal fungovat i jako táta
Příliš plná plenka i připoutání lezce do kočárku! To vše škodí vývoji. Co ještě?
Má rozštěp, řekl lékař a navrhl potrat. Dítě si nechala. Jak vypadá teď?

Horoskopy

Lev Od první chvíle, co se ráno probudíte, prahnete do navštívení kulturní anebo společenské akce. Klidně…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Luděk, Luďka, Ludiše

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu