Maminka.czŠkolák

Školní děti mladší 13 let jsou průměrně na třech sociálních sítích, i když nesmí

4. 3. 2018
Školní děti mladší 13 let jsou průměrně na třech sociálních sítích, i když nesmí | istocphoto.com
Děti ve věku 9–12 let jsou aktivní průměrně na třech různých sociálních sítích. Nejpopulárnější jsou YouTube (93 %), Instagram (78 %) a Facebook (60 %). Povolená věková hranice pro založení účtu na sociálních sítích je přitom 13 let. Téměř polovina (42 %) dětí v tomto věku si přes internet píše s lidmi, které nikdy neviděla. Ukázal to průzkum české technologické společnosti Avast a youtubera Jirky Krále.

Společně proto vytvořili projekt Buď safe online, který startuje právě dnes. Dětem na českých základních školách chtějí v následujících 14 měsících ukazovat, jak se na internetu chovat bezpečně.

“Když se ptáme dětí ve školách, kterým ještě nebylo 13 let, více než polovina z nich nám přizná, že mají účet aspoň na jedné sociální síti, i když je to proti pravidlům,” popsal Jirka Král.

”Často potkávám holky nebo kluky přesvědčené o tom, že jsem si s nimi psal a domlouval schůzku, ale ve skutečnosti to byl bohužel falešný profil, kterému na sebe prozradili spoustu soukromých informací nebo si dokonce domluvili osobní schůzku. To je jeden z důvodů, proč jsem začal uvažovat o projektu, který by dětem pomohl rozlišovat, co je na síti dobré a špatné.

Sám mám vlastní zkušenost s ukradeným profilem, a proto jsem rád, že jsem se spojil právě s experty z Avastu, kteří měli stejný cíl – vzdělávat děti o bezpečnosti na internetu, předávat jim své zkušenosti a předcházet rizikovým situacím v online prostředí,” vysvětlil Jirka svoji motivaci zapojit se do projektu Buď safe online.

Do deseti let děti na internetu kontrolujte a naučte je poznat falešný profil

Mladší děti jsou na internetu snadným terčem

Průzkum z února 2018 kromě jiného ukázal, že věková hranice pro používání sociálních sítí má své opodstatnění. Děti mezi 9–12 lety jsou na internetu snadným terčem, což dokládá i fakt, že 56 % z nich chodí na nechráněné Wi-Fi sítě, 42 % komunikuje s lidmi, které nikdy neviděly, 40 % používá cheaty ve hrách a 15 % prozradilo svá hesla ke svým online účtům kamarádům.

Přednášet dětem o tom, jak být v online světě v bezpečí, bude Jirka v doprovodu odborníků na internetovou bezpečnost z Avastu – Julie Szymańské, Filipa Chytrého a Tomáše Zajíce.

Děti se mimo jiné dozví, jaké jsou druhy internetových hrozeb, jak poznají falešnou aplikaci, jak si správně zabezpečit svá data a profily na sociálních sítích nebo jak si vytvořit silné heslo.

Na podporu projektu vznikl i web obsahující řadu edukativních videí a dalších materiálů vztahujících se k jednotlivým bezpečnostním tématům. Kromě dětí naleznou na webu své kategorie i rodiče a učitelé.

Matka sdílela fotky postiženého syna na Instagramu, ten je smazal. Proč?

Avast má již přes 30 let jako svůj hlavní úkol starat se o bezpečí lidí v online světě. “Každý den zastavíme 230 milionů útoků virů a škodlivých souborů, ale to samo o sobě nestačí. Lidé se musí aktivně chránit sami. My dospělí často děláme chyby, ale děti jsou mnohem zranitelnější,” řekl technický ředitel Avastu Ondřej Vlček a vysvětlil, že děti mají mnoho profilů na sociálních a herních sítích, vystavují svoje soukromí, fotky a privátní informace i hesla celému světu a neuvědomují si, jak snadno jim je může někdo ukrást nebo je jinak zneužít.

“Mám radost, že jsme potkali Jirku Krále, který měl stejnou motivaci jako my – zlepšit bezpečnost českých dětí a pomoct také rodičům a učitelům.”

Součástí projektu Buď safe online je také soutěž, do které se mohou zapojit základní školy z celého Česka. Během 14 měsíců se tým zastaví vždy v jedné vítězné škole v jednom ze 14 krajů. Jako první zamíří Jirka Král a Avast do Středočeského kraje. Od dnešního dne se na webu www.budsafeonlie.cz mohou školy právě z tohoto kraje začít přihlašovat a soutěžit.

VIDEO: Trik, jak odhalit falešný profil na sociální síti

Mějte přehled o tom, jaká videa sledují vaše děti na internetu, radí odborník
Už spí, tak hurá na Facebook. Hrozí vám závislost na sociálních sítích?
Desatero pro ochranu dětí na internetu
Témata: Děti, Školák, Základní škola, Falešný profil, Sociální síť, Hlavní úkol, Celý svět, Online svět, Profil, Instagram, Online prostředí, Středočeský kraj, Sociální sítí, YouTube, Wi-fi, Facebook, Internetová bezpečnost, Jirka, Internet, Osobní schůzka, Školní dítě, Síť, Věková hranice, České dítě, Česká republika

Mohlo by vás zajímat
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle nás nenapadlo!
Čtyřčata jsem kojila. Divím se, že jsem to dala, úplně mě vysála, říká Helena
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Otázky kolem přebalování: Jak často měnit plenku? Utírat, nebo umývat?
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak
Tereza Ramba to schytala od matek. Kvůli nosítku! Co jí píše Třeštíková?
O druhé dítě se snažíme už osm let. Pořád se nevzdávám naděje
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají

Horoskopy

Střelec Pracovní stránka je plná nových možností a vy umíte každou z nich příznivě uchopit. V tomto ohledu to…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Slavomír, Slavomíra, Slávek

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné