Maminka.czŠkolák

Školní děti mladší 13 let jsou průměrně na třech sociálních sítích, i když nesmí

4. 3. 2018
Školní děti mladší 13 let jsou průměrně na třech sociálních sítích, i když nesmí | istocphoto.com
Děti ve věku 9–12 let jsou aktivní průměrně na třech různých sociálních sítích. Nejpopulárnější jsou YouTube (93 %), Instagram (78 %) a Facebook (60 %). Povolená věková hranice pro založení účtu na sociálních sítích je přitom 13 let. Téměř polovina (42 %) dětí v tomto věku si přes internet píše s lidmi, které nikdy neviděla. Ukázal to průzkum české technologické společnosti Avast a youtubera Jirky Krále.

Společně proto vytvořili projekt Buď safe online, který startuje právě dnes. Dětem na českých základních školách chtějí v následujících 14 měsících ukazovat, jak se na internetu chovat bezpečně.

“Když se ptáme dětí ve školách, kterým ještě nebylo 13 let, více než polovina z nich nám přizná, že mají účet aspoň na jedné sociální síti, i když je to proti pravidlům,” popsal Jirka Král.

”Často potkávám holky nebo kluky přesvědčené o tom, že jsem si s nimi psal a domlouval schůzku, ale ve skutečnosti to byl bohužel falešný profil, kterému na sebe prozradili spoustu soukromých informací nebo si dokonce domluvili osobní schůzku. To je jeden z důvodů, proč jsem začal uvažovat o projektu, který by dětem pomohl rozlišovat, co je na síti dobré a špatné.

Sám mám vlastní zkušenost s ukradeným profilem, a proto jsem rád, že jsem se spojil právě s experty z Avastu, kteří měli stejný cíl – vzdělávat děti o bezpečnosti na internetu, předávat jim své zkušenosti a předcházet rizikovým situacím v online prostředí,” vysvětlil Jirka svoji motivaci zapojit se do projektu Buď safe online.

Do deseti let děti na internetu kontrolujte a naučte je poznat falešný profil

Mladší děti jsou na internetu snadným terčem

Průzkum z února 2018 kromě jiného ukázal, že věková hranice pro používání sociálních sítí má své opodstatnění. Děti mezi 9–12 lety jsou na internetu snadným terčem, což dokládá i fakt, že 56 % z nich chodí na nechráněné Wi-Fi sítě, 42 % komunikuje s lidmi, které nikdy neviděly, 40 % používá cheaty ve hrách a 15 % prozradilo svá hesla ke svým online účtům kamarádům.

Přednášet dětem o tom, jak být v online světě v bezpečí, bude Jirka v doprovodu odborníků na internetovou bezpečnost z Avastu – Julie Szymańské, Filipa Chytrého a Tomáše Zajíce.

Děti se mimo jiné dozví, jaké jsou druhy internetových hrozeb, jak poznají falešnou aplikaci, jak si správně zabezpečit svá data a profily na sociálních sítích nebo jak si vytvořit silné heslo.

Na podporu projektu vznikl i web obsahující řadu edukativních videí a dalších materiálů vztahujících se k jednotlivým bezpečnostním tématům. Kromě dětí naleznou na webu své kategorie i rodiče a učitelé.

Matka sdílela fotky postiženého syna na Instagramu, ten je smazal. Proč?

Avast má již přes 30 let jako svůj hlavní úkol starat se o bezpečí lidí v online světě. “Každý den zastavíme 230 milionů útoků virů a škodlivých souborů, ale to samo o sobě nestačí. Lidé se musí aktivně chránit sami. My dospělí často děláme chyby, ale děti jsou mnohem zranitelnější,” řekl technický ředitel Avastu Ondřej Vlček a vysvětlil, že děti mají mnoho profilů na sociálních a herních sítích, vystavují svoje soukromí, fotky a privátní informace i hesla celému světu a neuvědomují si, jak snadno jim je může někdo ukrást nebo je jinak zneužít.

“Mám radost, že jsme potkali Jirku Krále, který měl stejnou motivaci jako my – zlepšit bezpečnost českých dětí a pomoct také rodičům a učitelům.”

Součástí projektu Buď safe online je také soutěž, do které se mohou zapojit základní školy z celého Česka. Během 14 měsíců se tým zastaví vždy v jedné vítězné škole v jednom ze 14 krajů. Jako první zamíří Jirka Král a Avast do Středočeského kraje. Od dnešního dne se na webu www.budsafeonlie.cz mohou školy právě z tohoto kraje začít přihlašovat a soutěžit.

VIDEO: Trik, jak odhalit falešný profil na sociální síti

Mějte přehled o tom, jaká videa sledují vaše děti na internetu, radí odborník
Už spí, tak hurá na Facebook. Hrozí vám závislost na sociálních sítích?
Desatero pro ochranu dětí na internetu
Témata: Děti, Školák, Základní škola, Sociální síť, Sociální sítí, Celý svět, Mladé dítě, Internetová bezpečnost, Školní dítě, Profil, Online prostředí, Síť, Česká republika, YouTube, Facebook, Internet, České dítě, Hlavní úkol, Online svět, Falešný profil, Instagram, Středočeský kraj, Věková hranice, Jirka, Osobní schůzka

Mohlo by vás zajímat
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Otázky kolem přebalování: Jak často měnit plenku? Utírat, nebo umývat?
Nemá šanci přežít, řekli těhotné ženě. Plánovala synovi pohřeb, teď slaví rok
Marta Jandová: Dcera chodí do státní školy, na úkoly jsme připraveni
Vše o preventivní onkologické cytologii. Chodíte pravidelně?
Nejsmutnější příběh! Miminko žilo jen sedmnáct minut. Z fotek až mrazí
Rodičovská dovolená 2020: Vše, co o ní potřebujete vědět

Horoskopy

Váhy Ještě před pár dny byste si ani nepomysleli, že vám do cesty vstoupí nápadník, který zaujme hned na…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Tibor, Diego

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu