Maminka.czPeníze a kariéra

Školu zvládnete i s dítětem!

Zuzana Labudová 18.  2.  2015
Školu zvládnete i s dítětem!
Také máte pocit, že po mateřské už dobrou práci neseženete? Co takhle zvýšit svoje šance na pracovním trhu studiem vysoké školy? Zvládla to už spousta maminek před vámi, tak to jistě zvládnete taky.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Rodiče, tedy především matky malých dětí, tvoří v poslední době poměrně velkou část studujících na vysokých školách. A většina z nich patří k vynikajícím studentům a studentkám.

Možná to souvisí i s tím, že když se staneme rodiči, přeházejí se nám všechny priority, a navíc s malým dítětem zkrátka nechceme plýtvat časem na zbytečnosti. 

Dítě nebo škola? 

Sama mohu sloužit jako příklad toho, že to jde, a dokonce i se třemi dětmi. Tak dlouho jsem se totiž rozhodovala, zda budu mít další dítě, nebo se pokusím o studium, až jsem byla potřetí těhotná a přijata na vysokou školu zároveň. V první chvíli jsem to chtěla vzdát, ale manžel a starší děti mě nakonec přemluvili, ať to zkusím.

A tak jsem týden po amniocentéze pro podezření na Edwardsův syndrom přišla mezi své budoucí spolužáky a spolužačky. Většina z nich byla mladší než já, prakticky všichni byli ale zaměstnaní a někteří měli i děti, takže moje rostoucí břicho nikomu nepřipadalo zvláštní. Nevadilo ani vyučujícím, ty zajímaly pouze moje znalosti a odevzdané práce. 

Jak to chodí na vysoké? 

Prezenční, tedy denní studium většinou při péči o malé dítě nepřichází v úvahu. 
Na rozdíl od toho kombinovaného. To spočívá v přednáškách v zimním (říjen–prosinec) a letním (únor–květen) semestru, a to nejčastěji buď každý týden v pátek, nebo jednou za měsíc celý víkend. Každý semestr končí zkouškovým obdobím. V posledním ročníku pak musíte sepsat a obhájit bakalářskou či diplomovou práci a udělat státnice. Především je tedy třeba zařídit si hlídání potomka pro dobu, kdy budete ve škole. 

V mém případě v prvním půlroce po porodu popojížděli stateční rodinní příslušníci kolem fakulty, a když se mimino přihlásilo o jídlo, poslali esemesku s jasnou výzvou. Myslet je ale třeba také na to, že se počítá s domácí přípravou a samostudiem, pro což je ideální čas v době, kdy dítě spí, ne vždy se ale vaše potřeby ideálně sejdou. Pomoc rodiny, případně placenou chůvu, budete potřebovat i ve zkouškovém období. 

Bez pomoci to nejde 

Když jsem nastoupila na magisterské studium, nejmladšímu bylo dva a půl roku a studium předpokládalo každý měsíc celý jeden víkend ve škole. To už vyžadovalo, aby se o všechny děti kompletně postaral muž. Většinou s nimi odjel na chalupu, takže když jsem večer přišla domů, čekalo na mě ticho, a to bylo k nezaplacení. Obvykle jsem usnula u televize. Nejsem si jistá, kdo z nás byl v neděli večer víc vyřízený, jestli já z přednáškového maratonu, nebo manžel z našich dětí, ale pokud bych měla být skutečně upřímná, tak on to nebyl. 

Snášel s velkou tolerancí a pochopením nejen mnoho víkendů, kdy byl na tři děti včetně batolete úplně sám, ale také vypjaté období před magisterskými státnicemi, kdy jsem byla skutečně nesnesitelná. Poskytl mi možnost vystudovat obor, který mě baví, odpoutat se od dětí, které nade vše miluji, ale někdy mi z nich jde hlava kolem, podporoval mě a věřil mi jako nikdo na světě. Bez něj by to zkrátka nešlo. 

Plánujte i nepředvídatelné 

Svoje úskalí studium při rodičovské dovolené samozřejmě má. Jednak jsou chvíle, kdy je toho opravdu příliš, proto je nutné plánovat a rozdělit si studijní, rodičovské a případně i pracovní povinnosti tak, aby se vše nenakupilo v jednu chvíli na jednu hromadu.

V životě dětském navíc existují období, kdy musejí jít veškeré rodičovské zábavičky stranou, třeba když rostou zuby, nebo dítě bojuje s nemocí. Proto je potřeba počítat s tím, že občas vám do vašeho pečlivě naplánovaného harmonogramu vleze nepředvídatelný moment a vy zcela logicky zvolíte to nejpodstatnější – dítě. Aby vás to nepřivedlo do úzkých, je proto nutné mít dostatečnou časovou rezervu a nic nedělat na poslední chvíli. 

Tipy pro úspěšné zvládnutí studia 

  • Zajistěte si hlídání, a to nejen na přednášky, ale i na zkouškové období. Některé věci dohromady s dětmi zkrátka nezvládnete.
  • Některé vysoké školy myslí i na rodiče s malými dětmi a v poslední době vznikají na některých fakultách dětské koutky. Poohlédněte se po takové možnosti už při výběru vysoké školy.
  • Žádat o přerušení studia či o prodloužení lhůt pro plnění studijních povinností můžete, pokud jste na mateřské či rodičovské dovolené, v odůvodněných případech.
  • Síťujte, tedy seznamte se hned na prvních přednáškách se spolužáky a vyměňte si kontakty. Až budete v koncích, budou se vám hodit.
  • Neopisujte a nepřebírejte cizí přípravu. Plagiátorství je tvrdě trestáno a patří k velmi neetickým způsobům studia. Nevhodné je i přebírání cizích poznámek. Většinou jsou pro vás stejně nesrozumitelné a moc se z nich nenaučíte. Navíc pokud si otázky vypracujete sama, půlka vám už zůstane v hlavě. 
Témata: Časopis Maminka, Peníze a kariéra, Rostoucí břicho, Edwards, Přednáška, Edwardsův syndrom, Děti, Úspěšné zvládnutí, Poslední ročník, Pracovní povinnost
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Zpěvačka Katy Perry: 20 kilo navíc, odhalená prsa a neoholené nohy neřeším. Pro naši Daisy obětujeme s Orlandem všechno na světě!
Mrázková Dita
Slavné maminky
Před dětmi a po nich! Tohle jsou šokující proměny žen, které změnilo mateřství
kog
Rodina a vy
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
Martina Pártlová otevřeně o mateřství: Podívejte se na její rozkošnou Stellu ve videu!
Víchová Tereza
Časopis Maminka
Od děvčátka k bohyni: Podívejte se na osm neskutečných proměn ženské sexuality
Zenklová Veronika
Fotografie
Andrea porodila dceru doma a ukázala fotky: Kéž by byla každá žena po porodu tak silná a šťastná jako já, říká
Víchová Tereza
Porod doma
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
Tahle máma zapsala 41 neuvěřitelných důvodů, proč tříletá dcera dostala záchvat vzteku. Pobavíte se
Procházková Simonakog
Mateřství