Maminka.czŠkolství

Školy se pro většinu dětí otevřou nejdřív za měsíc a s testy

wall 18.  2.  2021
Nebude to hned, ale vláda začala mluvit o tom, kdy a za jakých podmínek by se děti postupně začaly vracet do škol. A to navzdory tomu, že pandemická čísla se zhoršují a školy jsou místem, kde se virus může šířit, jak dokládají stoupající čísla mezi prvňáky a druháky, kteří do školy chodí.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Jedno se už zdá být jasné: Aby dítě do školy mohlo chodit, bude muset pravidelně podstupovat testy na koronavirus. Pokud to jeho rodiče odmítnou, bude muset zůstat doma. Získá tak omluvenku, ale už se nebude moci spolehnout na on-line výuku. 

„Pokud děti odmítnou být testovány, nedává smysl, aby byly zařazeny do kolektivu prezenční výuky, a budou se muset učit doma. Neznamená to ale, že jim bude poskytována distanční výuka podle pravidel, která jsou v tuto chvíli jasná pro distanční výuku podle zákona,” komentoval to ministr školství Robert Plaga. Podle něj bude na školách, do jaké míry se pokusí vyjít dětem, které zůstanou i nadále doma, vstříc. 

Od začátku března by se měly do lavic vrátit také závěrečné ročníky středních škol, za další zhruba dva týdny deváťáci. S dalším odstupem by měl přijít na řadu první stupeň základních škol, tedy třeťáci až páťáci. 

Sedí v pandemii pořád u počítače? Naučte ho bezpečí na sítích

Zmíněný harmonogram navíc závisí na tom, zda se vládě podaří sehnat dostatek testů. A také na tom, zda se pandemická čísla ještě nezhorší, což se vzhledem k šíření britské mutace viru může stát. 

Šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek už potvrdil, že od začátku ledna přibylo zatím nejvíc nakažených dětí ve věku od šesti do deseti let za celou dobu pandemie. Ve školkách a školách jde podle něj sice o relativně malá ohniska - v průměru onemocní kolem šesti lidí, přesto to podle něj ukazuje, že se epidemie zhoršuje, a to zřejmě i v souvislosti s novými mutacemi. 

Z nosu, ne z nosohltanu

Otázkou zůstává, jak vlastně bude testování školáků a studentů vypadat. Mluví se až o intervalu dvou týdnů, který je však podle řady odborníků příliš velký, než aby se povedlo skutečně zabránit možnému šíření nákazy. Navíc ne všechny testy jsou stejně spolehlivé nebo vhodné pro plošné testování bezpříznakových jedinců. 

Ministr školství přislíbil, že v žádném případě nepůjde o zatím nejrozšířenější typ testů, při nichž se vzorek odebírá hluboko z nosohltanu, ale například o testy, kdy stačí vzorek z kraje nosu. Ve hře jsou také testy ze slin. 

Nemalá část českých rodičů ale rovnou deklaruje, že děti testovat nenechají, že je nemůže nikdo nutit. Bez toho do škol chodit nebudou moci. 

Proti momentálnímu otevření škol hovoří i šíření britské mutace koronaviru, která je ve srovnání s původní verzí nakažlivější a navíc i u dětí, jak ukazují například čísla z Izraele, častěji probíhá s typickými příznaky. Právě britská mutace budí mezi odborníky velké obavy, odhadují, že v březnu už se bude nekontrolovatelně šířit. 

Podcast: Rodič zná dítě nejlépe. A ví, jestli je ten správný den na očkování
Sednout! Ticho! A k tabuli půjde... české školství! Tohle video si dejte

Speciál o koronaviru

Koronavirus se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v  čínském městě  Wu-chan. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.  Koronaviry vyvolávají nemoci od běžného nachlazení po syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest. Onemocnění se přenáší vzduchem  kapénkovou infekcí a nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je 7 - 14 dní. Mezi příznaky koronaviru patří zvýšená teplota, dušnost, kašel, únava a bolesti svalů.

Uzavření škol|Nárok na ošetřovné|Testování na koronavirus|Léčba koronaviru|Rouška bez šití
 
Témata: Koronavirus, Základní škola, Domácí škola, Školství, Školy, Škola on line, Střední škola, Student, Distanční výuka, Ladislav, Vir, Test, Typ testu, Mže, Škola, Muta, Druhák, Většina dětí, Vláda, Prvňák, MEŠ