Maminka.czŠkolství

Školy se v září otevřou, slibují odborníci! Hrozí zase výuka z obýváku?

Simona Procházková 28.  7.  2020
Žáci by měli prvního září nastoupit do škol v normálním režimu, výuka na dálku již nehrozí, shodují se ministři i epidemiologové. Na co se mají rodiče připravit a jaká pravidla by vstoupila do hry, pokud by se situace vyvíjela jinak, než všichni doufají?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Vývoj nákazy v rámci Česka nenaznačuje, že by měly školy zůstat na začátku nového školního roku zavřené, tvrdí politici i epidemiologové.

Onemocnění Covid-19 se totiž v tuzemsku nevyskytuje celoplošně a významnější bezpečnostní opatření jsou přijímána spíše místně, podle aktuálních ohnisek nákazy. Ministerstvo školství a zdravotnictví a rovněž některé kraje však plánují během příštích týdnů připravit plán, jak by reagovaly v případě, že by došlo ke zhoršení aktuální situace.

Vyrazte na rodinný výlet vlakem. Kam se vydat a proč je to lepší než jet autem?

„Česká republika se může nacházet na hraně druhé vlny koronavirové epidemie. Opakování přísných restrikcí v podobě, v jaké platily na jaře, nás ale nečeká. Předpokládám, že školy se v září plně otevřou žákům. Počítáme se standardním chodem základních, středních a vysokých škol i mateřských školek. Samozřejmě ale na druhou stranu, absolutní jistotu nikdo mít nemůže,“ uvedl epidemiolog Rastislav Maďar.

PODCAST: Poučí se školy z toho, co se ukázalo během koronaviru při učení doma?

Do karantény jen jedna třída?

Hrozí žákům a jejich rodičům podzimní znovuzavedení domácí výuky na dálku? Obavy ohledně podobného scénáře má ministr školství Robert Plaga, který bude v tomto týdnu jednat s ministrem zdravotnictví a hlavní hygieničkou na téma, jaký systém zavést, aby se školy již zavírat nemusely.

Půjde o konkrétní režimová opatření, aby v karanténě skončila maximálně třída, kdyby se v ní koronavirus vyskytl. To znamená, že žáci z jednotlivých tříd by se měli co nejméně potkávat, aby se možnost nákazy eliminovala na co nejmenší část kolektivu.

To je doják! Královské děti na videu děkují doktorům a sestrám

Bezpečnostní opatření proti koronaviru, která by měly školy dodržovat v novém školním roce, upřesní Ministerstvo školství v srpnu. „Předpokládáme, že nebude asi nutné kvůli jednomu nakaženému studentovi zavírat celou školu, stačí když jedna třída, případně konkrétní škola, půjde do karantény, říká ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Fungování školních zařízení se bude po prázdninách řídit doporučeními Ministerstva zdravotnictví a epidemiologů a vše se bude odvíjet od aktuální situace. Případná opatření kvůli šíření koronaviru budou podle Vojtěcha zacílena na konkrétní místa nákazy, nikoli plošně.

Školáci a čas na hraní: Zbytečnost, nebo naopak nutnost?

Novela zákona řeší distanční výuku!

Distanční vzdělávání neboli domácí výuka na dálku by v případě nenadálé krize měla být pro příště podstatně  jednodušší a známkovat by bylo nejen možné, ale dokonce povinné. Počítá s tím novela školského zákona, kterou před nedávnem předložilo Ministerstvo školství. Šéf resortu Robert Plaga sice věří, že k plošnému uzavření škol už nedojde, ale výraznější omezení výuky by mohlo nastat v regionálních ohniscích nákazy. Co se chystá?

Dosud se v zákoně o povinné docházce s distanční výukou nepočítalo a na jaře při plošném zavření škol probíhala víceméně na bázi dobrovolnosti. Ministerstvo pouze vydalo doporučení, jak mají školy postupovat. Nyní už to bude jinak.

Škola doma: Konkrétní tipy, jak se s dětmi učit on-line kvůli zavření škol

Přijetí novely školského zákona, která počítá s povinností žáků se distančním způsobem vzdělávat, předpokládá i hodnocení žáků, v případě, že se bez řádné omluvy do výuky nezapojí, bude moci škola vyvozovat postihy.

Novela zavádí školám povinnost organizovat distanční výuku v případě epidemie či živelní pohromy, a to i s přihlédnutím k individuálním možnostem a podmínkám žáků a studentů.

„Na jaře byla spousta výhrad, že se distanční výuka odehrává bez opory v zákoně. A když jsme se rozhodli zavést povinnost pro žáky, tak je jasné, že školy musí zároveň mít povinnost jim přizpůsobit podmínky,“ uvádí Michal Černý, prezident Asociace ředitelů základních škol, podle něhož bylo zapotřebí dát distanční výuce jasný legislativní rámec. Ministerstvo školství sice přidá finance na technické vybavení škol, v rámci novely se ale spíše počítá s tím, že prostředky dodají zřizovatelé, tedy obce či kraje.

Koronavirus není pro těhotné tak závažný jako SARS či MERS, říká lékař
Co byste měli vědět o koronaviru: Jak se co nejlépe uchránit?

Speciál o koronaviru

Koronavirus se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v  čínském městě  Wu-chan. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.  Koronaviry vyvolávají nemoci od běžného nachlazení po syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest. Onemocnění se přenáší vzduchem  kapénkovou infekcí a nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je 7 - 14 dní. Mezi příznaky koronaviru patří zvýšená teplota, dušnost, kašel, únava a bolesti svalů.

Uzavření škol|Nárok na ošetřovné|Testování na koronavirus|Léčba koronaviru|Rouška bez šití
 
Témata: Zdraví, Koronavirus, Děti, Školák, Rodina, Školství, Domácí škola, Základní škola, novela zákona, Prázdniny, Školy, Výuka, Teenager, Student, Domácí výuka, Česká republika, Žák, Novela, Rastislav Maďar, Nákaza, Robert Plaga, Dálka, Obývák, Adam Vojtěch, Karanténa, Zdraví na Heureka.cz