[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Těhotné tělo si tak trochu dělá, co chce. Zvracení, únava, emoce jako na houpačce, a k tomu se najednou doslova „vybarvujete“. A bohužel: ubránit se nelze. Minimalizovat projevy takzvané hyperpigmentace ale možné je. Jak na to. A proč jste najednou „flekatá“?
Protože patříte k většině. Takzvaná hyperpigmentace se totiž týká až 90 % těhotných žen. A „vychutnáte si to“ poměrně dlouho. Už pár dní před dvěma čárkami na testu totiž můžete zpozorovat, že vám třeba ztmavly bradavky. Hned v úvodu vás ale uklidníme – skvrny a tmavnutí kůže na různých místech těla jsou normálním projevem, takže budete řešit spíš estetický než jakýkoli jiný problém. Tělo v těhotenství produkuje nadměrné množství melaninu, který je zodpovědný za pigmentové skvrny, a to nejen na obličeji, ale také například na břiše.
Na hormony v těhotenství můžete shodit kdeco. Kvůli jejich působení tak ztmavnou především místa na kůži, která jsou i jinak tmavší než okolí. Jsou to prsní dvorce, už zmíněné bradavky, vnější rodidla nebo okolí řitního otvoru. V průběhu očekávání potomka pak mohou tato místa vytvořit kontrast s okolní kůží až o několik odstínů. Také vás napadá, proč to všechno tmavne? Jedna teorie hledá podobnost se zvířecí říší. Tmavá bradavka prostě malého savce zaujme. A miminka těsně po narození jsou během „zlaté hodinky“ schopná vyšplhat se z břicha přímo k tmavému bodu svého zájmu. „Mně se v těhotenství změnila i barva očí,“ vzpomíná Hanka. „Normálně mám tmavší zelené s rezavým kroužkem kolem panenky. Během těhotenství mi viditelně ztmavly skoro dohněda.“
Mohou vás až vylekat, citlivější povahy dovést třeba k depresi. Žlutohnědé skvrny na kůži (chloasmata) se totiž objevují na nejviditelnějším místě na těle – vašem obličeji. Vznikají nahromaděním pigmentu melaninu. A vybírají si hlavně čelo, tváře a okolí horního rtu. „Já mám po nedávném těhotenství na obličeji úplnou mapu světa,“ říká smutně Jana. „Přivodilo mi to pár proplakaných chvilek, ale doufám, že se dá tělo dohromady. Sestře se ale pigmentové skvrny vždy se sluníčkem znovu objeví.“ Může vás uklidnit, že pokud vás chloasmata potrápí právě v těhotenství, s velkou pravděpodobností vymizí během několika měsíců po porodu. Úplně se ale skvrnám ubránit nemůžete. Obecně se tento druh pigmentace rád vrací, když se nechráníte před sluncem. Používejte tedy krémy s vysokým ochranným faktorem a vyhýbejte se UV záření.
Ve srovnání se skvrnami v obličeji se tohle těhotenské „znamení“ bere obvykle s úsměvem a rostoucí bříško spíš zdobí. Tajemná linea nigra je tmavý pruh na břiše, který se táhne od pupku směrem dolů ke spojení stydkých kostí. Jste-li typ, který se snadno a rychle opálí, je u vás vyšší pravděpodobnost vzniku této „čáry života“. Objeví se nejspíš ve druhém trimestru a zůstane vám třeba i několik měsíců po porodu. A je to velká záhada, kterou neumějí vysvětlit ani odborníci. Spíš pro zasmání se můžete zamyslet nad pověrami: když se linea nigra objeví, čekáte prý chlapce. Anebo (což vlastně vyvrací první tezi): výrazná a tenká linka je předzvěstí holčičky. Pohlaví tak nechte raději na ultrazvuku… Pihy nechte prohlédnout
„Já v těhotenství zpihovatěla po těle celá,“ líčí Magda. „Nadělaly se mi pihy na rukou, břiše, prsech. Ale přišlo mi to jako snesitelnější varianta než pigmentové skvrny v obličeji.“ Pokud jde o pihy, buďte raději ve střehu. Na kůži se během těhotenství mohou zvýraznit ty dříve existující. Mohou vám i znaménka přibýt, někdy i na místech, kde dříve nebyla. Každá změna si zaslouží pozornost odborníka, proto se pozorujte a prohlížejte a při jakékoli změně navštivte raději dermatologa.
Jako těhotná na něj raději zapomeňte a vybavte se krémy s vysokými faktory. Veškeré změny pigmentace v těhotenství totiž můžete ovlivnit právě svým (ne)pobytem pod palbou UV záření. Neznamená to, že nemůžete vyjít na procházku, ale slunci se cíleně nevystavujte, zvlášť mezi 11. a 15. hodinou. K vaší povinné těhotenské výbavě by měly patřit krémy s SPF 50+, a to nejen v parném létě. I náhodné vystavení slunci bez ochrany (třeba přes okno auta) může zhoršit stav pigmentových skvrn. Na obličej používejte CC krémy s ochranným faktorem, ty navíc pleť úžasně sjednotí. Přípravky kupujte nejlépe s minerálními filtry, nikoli s chemickými. Koneckonců, dlouhé procházky s kočárkem vám v létě zdravě opálený vzhled zařídí i přes vysokou UV ochranu.
Klobouk či slamák vám bude slušet i v těhotenství a zaručí extra ochranu proti slunci. K povinné těhotenské výbavě patří i lehké oblečení, které zakryje kritická místa, třeba dekolt. Tunika bude ideální volba i pro rostoucí bříško.
Dostatek tekutin zlepší hydrataci a odolnost celého těla včetně kůže. Vyvážená strava bohatá na výživné látky, vitaminy a minerály je také prevencí před poškozením sluncem. A protože určitě pečlivě studujete, co dopřát miminku pro správný vývoj, máte teď o důvod víc. Hledejte potraviny s vitaminy E, C, beta-karotenem a zinkem. Luštěniny, špenát, mrkev nebo letní dobroty, meruňky a nektarinky, si proto dopřávejte, co hrdlo ráčí.
Hormonální změny během těhotenství ovlivňují nejen kůži, ale i vaše vlasy a nehty. Během těhotenství vypadají vlasy většinou dobře – kvalitou i kvantitou, bývají lesklejší a poddajnější. Nebojte se ani barvy, neškodí – jen občas reaguje trochu jinak než v netěhotném stavu, ideálnější variantou je samozřejmě přeliv. Po porodu a při kojení vás ale pravděpodobně čeká dočasné padání vlasů – tady přijde ke slovu kromě hormonů i prodělaná fyzická a psychická zátěž. Nehty v těhotenství rostou obvykle rychleji než jindy, občas se ale více třepí a lámou.
Akné vzniká v důsledku zvýšené produkce mazu. Poraďte se s kosmetičkou, jaké přípravky pro vás budou ty nejlepší. Strie (pajizévky) jsou červené nebo fialové jizvy na kůži způsobené hormony a genetickou zátěží, obvykle se objeví na břiše, stehnech, hýždích a prsech. K léčbě se využívá laser, snažte se ale o prevenci – masírujte riziková místa už od začátku těhotenství. Obecně k tomu vybírejte přírodní přípravky, protože přes kůži se všechny látky dostávají do těla.