Maminka.czMiminko

Škytavka u miminek: Proč se objevuje a jak se jí zbavit?

8. 5. 2020
Škytavka u miminek: Proč se objevuje a jak se jí zbavit?
Škytavka u novorozenců a kojenců není ničím výjimečným, některé děti se s ní potýkají i několikrát za den. Je to nepříjemné, ale nijak nebezpečné. Přesto vás může pohled na škytajícího drobečka rozhodit. Honí se vám hlavou, zda je s ním všechno v pořádku? A můžete mu nějak pomoci?

Je jasné, že pokud se u vašeho maličkého pokladu objeví jakákoli „podivnost“ nebo podezřelá reakce, můžete začít lehce panikařit. Hlavu pak zaměstnávají obavy, co je ještě normální a kdy už raději zpozornět nebo se obrátit na lékaře.

Klid, je to v pořádku!

Ve velké většině případů není žádný důvod k obavám. Škytavka u novorozenců a kojenců je téměř vždy zcela neškodná a svědčí o zdravém růstu a vývoji dítěte. Věděla jste, že miminko poměrně často škytalo už v děloze? Přesto není zcela jednoznačně prokázáno, proč vlastně škytavka vzniká, co je její příčinou. Stejně jako u dospělých, také u miminek je způsobena křečovitými stahy bráničního svalu, které způsobují rychlé chvilkové uzavření hlasivek. Když k tomu dojde, vzduch je uzavřenými hlasivkami vytlačen ven, čímž dojde k charakteristickému hlasovému projevu, škytnutí.

Necháváte miminko spát v autosedačce i doma? Nedělejte to, tohle hrozí!

Pravý důvod není úplně známý

Existuje spousta teorií na téma, proč miminka, zejména novorozenci, škytají. Mnoho lékařů je toho názoru, že hlavním důvodem škytavky jsou stravovací návyky. Respektive, že je způsobena nadměrným nebo příliš rychlým krmením. Když dítě při jídle hltá, spolyká velké množství vzduchu, což způsobí, že žaludek se rychle roztáhne a tlačí proti bránici. To vyvolá křeč a způsobí škytavku. Jiní odborníci zase tvrdí, že příčinou může být podráždění jícnu mléčným hlenem nebo takzvaný gastroezofageální reflux. To je stav, v kojeneckém věku nijak neobvyklý, kdy se částečně strávené jídlo a kyselé šťávy ze žaludku vrací zpět do jícnu, kde způsobují pálení a podráždění. Ke škytavkám mohou vést i dlouhé záchvaty pláče u kojence. Při intenzivním pláči spolyká totiž také nadměrné množství vzduchu.

Mám to řešit s doktorem?

Škytavka se objevuje nejčastěji po jídle a trvá obvykle jen pár minut, než samovolně odezní. Můžete se s ní ovšem potýkat i deset minut či déle, zachovejte ale klid, ani v takovém případě se nic zásadního neděje a není důvod k panice. Samozřejmě ale vždy existují výjimky z pravidla. Pokud vaše miminko trápí škytání extrémně často nebo je abnormálně intenzivní a neodeznívá v přiměřeném čase, je určitě dobré obrátit se na ošetřujícího pediatra a poradit se, co dál. To udělejte i v případě, že děťátko při nebo po škytavce zvrací nebo je výrazně podrážděné a neklidné.

Reflux aneb věčné ublinkávání. Kdy byste měla zpozornět?

Jde škytavka zastavit?

Jde o tělesný projev, reflex, kterému není možné zabránit a nelze ho nijak ovládat (což určitě dobře víte z vlastní zkušenosti), stejně jako třeba kýchání. Ale jsou známé některé způsoby (více či méně účinné), které můžete vyzkoušet, abyste dítěti pomohli. Pokud se škytavka objevuje pravidelně po jídle, zkuste vyměnit lahvičku na krmení za jiný typ nebo značku.

Někteří rodiče mají dobrou zkušenost s tím, když po nakrmení udrží dítě ve vzpřímené poloze, ty nejmenší v náručí přes rameno (poloha na odříhnutí), větší pak vsedě, aspoň 30 minut. Dobrou službu může udělat i dudlík. Když ho miminku dáte do pusinky, může dudání pomoci uvolnit bránici a zmírnit tím projevy škytavky. Údajně uleví rovněž náhlý přísun chladného vzduchu, třeba z okna, dokáže totiž změnit rytmus dechu. Pravda je ale taková, že žádný stoprocentně spolehlivý trik na zastavení škytání k dispozici bohužel není.

Maminka Den matek
Témata: Zdraví, Děti, Novorozenec, Kojenec, Miminko, Miminko, Šestinedělí, Jícen, Vzduch, Bránice, Reflux, Jídlo, Objev, Drobeček

Mohlo by vás zajímat
Čtvrté dítě? Princ William už další nechce, prozradila vévodkyně Kate. Proč?
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
To s námi bude už napořád?! Ne, tyhle děti ze svého sourozence vážně radost nemají!
Tohle se nám osvědčilo: Kosmetika a potravinové doplňky pro miminka
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Sedmé dítě jen tak do počtu? Ekonomka Markéta Šichtařová trhá rekordy!
Nechce se vám v noci vstávat k miminku? Nechte se inspirovat trikem téhle maminky!
Malijka porodila devaterčata! Že jich má v břiše tolik, netušili ani lékaři!

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné