Maminka.czSlavní rodiče

Slavné babičky

Šárka Schmidtová 15.  4.  2009
Slavné babičky
Dnešní dámy v letech jsou stále aktivnější. Místo aby seděly u televize s pletením, chodí třeba na jógu, cestují, pečují o sebe – snaží se jít po všech stránkách s dobou. Ale co vnoučata? Mají na ně ještě vůbec čas?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Babičky, a samozřejmě i dědečkové (na ně nesmíme zapomenout!), byli vždycky kořením velké rodiny. Často žili pohromadě se svými dětmi a měli tedy svoje vnoučata takříkajíc po ruce.

Běžně je hlídali, odpovídajícím způsobem rozmazlovali, vařili jim dobroty a v neposlední řadě jim byli i oporou. Právě oni dětem mohou dát to, co táta s mámou ne – životní příběhy, cenné zkušenosti, zážitky, nadhled i optimismus.

Protože mají více času, naučí svá vnoučátka třeba kreslit či hrát na piano a díky trpělivosti, kterou získali s věkem, jim nevadí stavět si dlouhé hodiny z kostek věž, která pokaždé spadne. Vyslechnou radosti i trable dětí a nezřídka se jich u rodičů zastanou nebo se za ně přimluví.

Pozice babičky a dědečka je zkrátka nezastupitelná. A nejlépe to ví ten, kdo je nemá – ten se pak snaží najít takového blízkého člověka mezi přáteli či na inzerát. A světe, div se, dnes dokonce existují adopce babiček! Průkopnicí na tomto poli je hollywoodská hvězda Sharon Stoneová. Nejprve adoptovala syna Roana a pak zjistila, že by se jí hodili i prarodiče. „Proč ne? Můžete adoptovat bratry, tetičky, dokonce i rodiče,“ prohlásila.

Ale bylo to trochu jinak. Stoneovou napadlo adoptovat manžele Mitzmanovy, zakládající členy charitativní organizace na pomoc nemocným AIDS, které v rámci své charitativní činnosti navštěvovala v jejich newyorském domově. Měli smutný úděl; přišli o obě adoptivní dcery... „Uvědomila jsem si, jak jsou mi drazí a zeptala jsem se jich: chcete se stát mými adoptovanými prarodiči? Oni mou nabídku přijali – a tak jsou teď mým dědečkem a mou babičkou.“ A dodejme, že pro adoptivní děti Sharon Stoneové jsou to prababička a pradědeček. Ale neradujte se, že to zkusíte i vy – v České republice lze podle občanského zákoníku adoptovat jen dítě do osmnácti let...

Legendární sexy babičky

Říká se, že každá žena může být krásná, jen se musí umět krásnou udělat. Pokud jde o ženy, které se staly babičkami ještě poměrně mladé, pak není o čem diskutovat – i když každá babička může být krásná, když je babičkovsky vlídná. A pak tu máme ještě ženy, které jsou sexy i v pokročilejším věku.

Třeba italská herečka Ornella Muttiová byla vždy pokládána za krasavici, ne-li za jednu z nejkrásnějších žen světa. Sama porodila dceru Naike Rivelli už v devatenácti letech, takže se nemohla moc divit tomu, když ji právě Naike udělala v roce 1996 babičkou. Ornelle bylo pouhých dvaačtyřicet let a říkalo se tehdy o ní, že je nejpůvabnější babičkou na světě – asi i díky tomu, že stále neztrácela svůj dívčí pel.

Jinou krásnou babičkou je bezpochyby Italka Sophia Lo renová, která se ve svých jedenasedmdesáti letech stala tváří erotického kalendáře Pirelli! Umí být prý náramně vtipná, takže na adresu svých synů tehdy prohlásila: „Proboha, hlavně jim o tom neříkejte, vždyť jsou to ještě děti! Nebylo jim ještě ani padesát... Dostanou kalendář jako dárek k Vánocům, musí to být překvapení!“ Samozřejmě že její synové jsou dospělí. Carlo Ponti jr. se oženil s Maďarkou Andreou Mészárosovou a své mamince nadělil ve stejném roce, kdy fotila kalendář, vnuka Vittoria. Druhý syn, Edoardo Ponti, už o rok dříve vnučku Luciu Sofii, kterou porodila jeho snoubenka Sasha. Se svou babičkou se tihle dva malí cvrčkové rozhodně nudit nebudou!

Zajímavý životní příběh má i herečka, nezapomenutelná díky filmu Tenkrát na Západě, Claudia Cardinalová. Matkou se stala už ve dvaceti letech, poté, co byla znásilněna. Otce dítěte nikdy neprozradila, ovšem za to, že je matkou, se styděla. Navíc nechtěla ohrozit svoji kariéru, a tak syna Patricka kvůli přísným filmovým smlouvám dlouhá léta vydávala za svého bratra.

A právě on ji už po její čtyřicítce udělal babičkou! Zato Brigitte Bardotová se jako babička moc nepředvádí – raději než o svá vnoučata se stará o zvířátka.

Její syn Nicholas se narodil v roce 1960 z manželství s o dva roky mladším Jacquesem Charrierem, ale po rozvodu se ho Brigitte dobrovolně vzdala a zanechala ho v péči otce. Hrála v tom roli kariéra, nebo jiný muž? Nicméně svému synovi rozhodně ublížila – tím, že má krkavčí matku, hodně dlouho trpěl. Možná je mu to líto ještě dnes, kdy žije s dcerou norského diplomata a svými dvěma dcerami v Oslu, což pro paní Bardotovou není právě za rohem.

Jaké jsou ty dnešní?

Rozkošnou babičkou je i naše úžasná paní herečka Iva Janžurová, které její dcery nadělily už čtyři vnoučata.

Bydlí se všemi dokonce pod jednou střechou! Ovšem jejich velká rodina to má důmyslně zařízené; všechny tři rodiny, prarodiče, rodina Sabiny Remundové i Theodory Remundové mají oddělené vchody, aby se nikdo s nikým příliš často nepotkával.

A tím pádem se na sebe i víc těší. O paní Janžurové mluví obě dcery láskyplně jako o „babičce Ivušce“. Prý jim moc pomáhá s hlídáním všech dětí v domě – Alfrédem a Kajetánem Leopoldem od dcery Theodory i Vinc entem a Adinou od druhé dcery, Sabiny.

Báječně také vypadá paní Jana Hlaváčová, která má od své dcery Báry Munzarové vnučku An ičku. Jako téměř každá babička se jí věnuje s maximálním nasazením, ale hlídací a pečovatelskou roli prý v rodině zastává s nadšením hlavně dědeček, pan Luděk Munzar. „Je to báječný hlídací dědeček! Každý den chce Aničku vyzvedávat ze školky a trávit s ní odpoledne!“ říká Bára vždy a všude, když vypráví o své dceři.

Téměř každá žena, která vychovala děti, se nakonec stane babičkou, pokud její děti s potomstvem moc neotálejí. Třeba herečka Jana Brejch ová má díky své dceři Tereze Brodské vnuka Samuela.

Zato třeba Gabriela Vránová se od svého syna Ondřeje Kepky, kterému bude už čtyřicet let, zatím ani jednoho vnoučete nedočkala, naopak se se svou dlouholetou láskou, operní zpěvačkou Andreou Kalivodovou rozešli. Svoji babičkovskou roli má nepředstavitelně komplikovanou herečka Milena Dvorská. Její dcera Lucie odešla s manželem, který si říká Parsifal a je u nás trestně stíhán, do zahraničí a odmítá vnoučata paní Dvorské ukázat. Ta je viděla pouze na starých fotografiích a nedávno na aktuální fotce, která se objevila v tisku. Dětí je snad už osm, ovšem kdoví, kdy je jejich babička bude moct sevřít v náručí...

Jako starší sestra

Nejlepším dárkem pro matku je, když se o ní říká, že vypadá jako sestra své dcery. Právě to se říkávalo i o Ornelle Muttiové a její dceři Naike. Podobně uvažuje veřejnost i o herečce Goldie Hawnové a její dceři Kate Hudsonové, které je dnes už devětadvacet let. Jejímu bratrovi Oliverovi je přes třicet a s Kurtem Russelem má Goldie ještě jednadvacetiletého syna Wyatta. Ale přestože vypadá Goldie stále mladistvě – plastické zákroky ovšem nezapírá – ani ona se nevyhnula babičkovské roli. Její vnuk Ryder Russell je synem Kate a muzikanta Chrise Robinsona, syn Oliver a herečka Erinn Bartlettová mají chlapce Wildera Brookse.

„Mí vnuci mi dělají radost, být babičkou je přece přirozené!“ usmívá se Goldie, která si ale stejně nějakou tu návštěvu plastického chirurga cestou od vnoučat domů neodpustí. Proč by měla vypadat ve svých letech jako babička?! Jednou z krásných babiček je rozhodně zpěvačka Marie Rottrová, která ale nemá dceru, aby se s ní srovnávala. Poprvé se vdávala sotva dvacetiletá za muzikanta Vlastimila Kučaje, se kterým má dva dospělé syny, dvojčata. Vítek Kučaj žije v Praze, Martin Kučaj v kanadském Torontu. Oba už byli na světě, když se počátkem šedesátých let začala kariéra Marie Rottrové teprve rozjíždět...

S Claudií Cardinalovou jde o podobnost čistě náhodnou, Marie na rozdíl od ní nemusela svoje děti tajit, jenom si pro ně musela obstarat hlídání. Její syn Vítek ji už pasoval do role babičky, má dva vnuky, Bruna a Maxe. „Jako babička se jim samozřejmě věnuji, i když na ně nemám tolik času, kolik bych si představovala. Ale důsledně si nechávám volné alespoň neděle a ty věnuji rodině. To jsme opravdu celý den spolu, já vařím velké rodinné obědy, je to prima. Kluci se těší ke mně na zahrádku a opravdu si to užíváme,“ říká o své babičkovské roli stále půvabná interpretka krásných písní.

Babičky a „babičky“

Například herečka a moderátorka Tereza Kostková je ve svých jednatřiceti letech už dokonce dvojnásobnou babičkou!

Může za to její manžel režisér Petr Kracík, který má z předchozích vztahů již pět dětí a díky nim i dvě vnoučata, kterým je Tereza nevlastní babičkou. Stejně tak se mladou babičkou stala už před více než deseti lety bývalá moderátorka České televize Marie Retková. Ta si vzala muže, který měl z předchozího manželství už velkou dceru, a dnes už má dvě vnoučata.

O Lucii Bílé se říká, že je „babička“, protože hraje ve stejnojmenném muzikálu na motivy nesmrtelné knihy Boženy Němcové. Jednou se jí skutečně stane a možná, že už to moc dlouho trvat nebude – jejímu synovi Filipovi je už třináct let.

A nesmíme zapomenout na „rockovou babičku“ Tinu Turnerovou, která stále poskakuje po jevišti a to jí je už sedmdesát let! Všichni tuto přezdívku vnímáme ve spojení s jejími koncerty, ale Tina je skutečně babičkou ß– má třiadvacetiletého vnuka a devatenáctiletou vnučku! Tak neuvěřitelně vitální a úžasnou babičkou by nejspíš byla ráda každá z nás…

Témata: Časopis Maminka, Slavní rodiče, Kate Hudson, Goldie Hawn, Slavné babičky, Úžasná paní, Sharon, Edoardo, Odpovídající způsob, Role babičky, Iva Janžurová, Sharon Stoneová, Sasha, Charitativní organizace, Goldie, Leopold, Operní zpěv, Babi, Renova, Carlo, Brooks, Ornella, Turner, Italka, Jacques
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Nebojte se novorozenecké žloutenky! Co řešit a co to vůbec je?
Procházková Simona
Novorozenec
Pippa Middleton čeká třetího potomka: Co si zastánkyně zdravého životního stylu nehodlá odepřít ani u třetího těhotenství?
Mrázková Dita
Slavné maminky
Jako vejce vejci? Těchto 12 dětí celebrit vypadalo ve stejném věku přesně jako jejich rodiče
Formánková Simona
Galerie
Rychlá zeleninová polévka s krupičkou. Uvaříte ji za deset minut a děti si ji zamilují
redakce
Recepty
Tyto trapasy se nám opravdu staly! Maminky přiznaly, jaké zážitky si odvezly s sebou z porodnice
redakce
Porod
Maminka roku 2022: Má handicapovanou dceru a sama bojuje s rakovinou prsu. Jak to maminka Magda zvládá?
Peluhová Adéla
Maminka roku 2022