Maminka.czZdraví

"Slepák" dokáže potrápit. Obzvláště v těhotenství

, Časopis Maminka
27. 9. 2012
"Slepák" dokáže potrápit. Obzvláště v těhotenství
Apendix (malý červovitý výběžek) se může zanítit v jakémkoli věku, nezáleží ani na dědičnosti či pohlaví. Vzhledem k tomu, že se jedná o akutní břišní příhodu, je třeba stav řešit okamžitě. I když jste zrovna těhotná.

Tato tenká výchlipka slepého střeva ústí v tlustém střevě. Nejčastěji je uložená v pravém podbřišku. Pro trávicí činnost nemá prakticky žádný význam. Slepé střevo je známé spíš svými záněty a bolestivostí než užitečností. Když nebolí, ani nevíme, že ho máme. V opačném případě může život zkomplikovat. Zánět bývá většinou způsobený ucpáním kouskem ztvrdlé stolice, ale i podrážděním nestravitelnými zbytky (pecky, oříšky), většinou ale příčina zůstává neznámá.

Typické příznaky?

Náhlé bolesti břicha, které se přesouvají od pupku k pravému podbřišku. Břicho je citlivé na dotek, nemáte chuť k jídlu, někdy se objeví zvýšená teplota, zvracení, zrychlený tep, nadýmání a zácpa. Silné bolesti budí i v noci ze spánku.
Jasným signálem je silné píchnutí v pravém podbřišku po rychlém uvolnění tlaku prstů v místě největších bolestí. Svědčí o dráždění břišní stěny a pokročilosti zánětu. Vzhledem k tomu, že je to akutní příhoda, je nutné řešit ji okamžitě.

Vždy v nemocnici

Zánět slepého střeva se rozbíhá velmi rychle, je to otázka hodin, maximálně několika dnů, proto je třeba, aby byl pacient hospitalizován. Lékaři provedou vyšetření (prohmatáním a proklepáním), změří pulz a teplotu.

K potvrzení nebo vyvrácení podezření se využívají i laboratorní a zobrazovací metody. V rozboru krve se zjišťuje vyšší počet bílých krvinek (svědčí o zánětu), v nutných případech se břicho prohlédne ultrazvukem nebo CT vyšetřením. Poté se lékaři rozhodnou o způsobu léčby. Ta může být konzervativní (klid na lůžku, dieta, chladivé obklady). Když v krátké době bolesti neustanou, volí se operace. To je chirurgická léčba.

Provádí se buď laparoskopicky, nebo krátkým klasickým řezem. Zákrok probíhá v celkové narkóze, výkon je poměrně krátký a pacienta nijak nezatíží. V případě, že apendix už praskl, musí se do břicha zavést drény, aby hnis a další tekutiny odcházely ven. Ty se obvykle odstraňují třetí den po operaci. Nemocným se okamžitě po zákroku výrazně uleví. Po operaci následuje několikadenní pobyt v nemocnici, drží se dieta (kašovitá strava) a rána se často kontroluje a převazuje, aby v místě řezu nedošlo k infekci a hnisání.

Prevence onemocnění neexistuje. Při občasných dlouhodobých bolestech v podbřišku by měl jedinec jíst lehkou stravu (s co nejvyšším obsahem vlákniny), dávat si studené obklady na bolestivé místo. Někdy se takto projevuje chronický zánět slepého střeva i řadu let. K operaci nutně dojít nemusí. Opatrně na srůsty, které se mohou při hojení rány objevit. Někdy způsobují neprůchodnost střev a u žen neplodnost. Po operaci se proto někdy doporučuje pobyt v lázních a šetřící způsob života.

Obtíže v jiném stavu

Naštěstí se jedná o poměrně vzácné situace (objevuje se asi v jednom případě z tisícovky). Těhotenství nijak nezvyšuje riziko zánětu slepého střeva. V případě akutní apendicitidy je vždy žádoucí rychlé operační řešení. Operace sama o sobě není z technického hlediska nijak složitá a riziko z anestezie i ze samotného zákroku je pro těhotnou určitě mnohem menší než riziko z případných komplikací, které by mohly vzniknout při ponechání zaníceného apendixu v těle. Pak by hrozil i zánět pobřišnice, nebo dokonce celková sepse („otrava krve“). A to už by mohlo jít i o život.

„Pokud jde o typ anestezie, tak bych asi volil spíše šetrnou celkovou anestezii. Jedná se totiž o poměrně krátký výkon. Někdy navíc prováděný laparoskopicky, přičemž u laparoskopie není samostatná epidurální anestezie vhodná,“ vysvětluje MUDr. Ferdinand Polák. O dítě v děloze se není třeba obávat. Jedná se o rutinní, chirurgicky většinou nekomplikovaný výkon a ani léky podávané při anestezii miminko nijak neohrozí. Samozřejmě je vždy dobré lékaře o svém těhotenství před zahájením výkonu informovat (v případě, že je žena v prvních týdnech či měsících).

Pooperační péče se v podstatě nijak neliší od pooperační péče u jiného pacienta po stejném zákroku. Jen je potřeba pečlivěji kontrolovat hojení rány, protože břišní stěna je ve větším tahu. Dále je nutné hlavně v časném pooperačním období sledovat krevní obraz a především parametry srážení krve, protože to se v těhotenství mění. Většinou je nutná důslednější prevence tromboembolické nemoci. Tomu napomáhá co nejrychlejší vstávání z postele a chůze. Za pomoci zdravotnického personálu by to mělo být nejpozději druhý den po zákroku.

Při operaci slepého střeva by krevní ztráta měla být minimální a neměla by vyžadovat podání krevní transfuze. To by přicházelo v úvahu spíše až u závažných komplikací, ke kterým však při včasném stanovení diagnózy a rychlém operačním řešení dochází zcela raritně. Problém by mohl být v případě, kdyby byla matka Rh negativní a miminko Rh pozitivní, a to většinou jen při druhém či dalším těhotenství. Matka by tvořila protilátky proti dítěti. Ale k tomu v našich zemích nedochází, protože je tato problematika dobře sledována rutinním vyšetřováním Rh kompatibility.Každá budoucí maminka se samozřejmě bojí jakýchkoli komplikací v průběhu gravidity, to je logické. Tím spíš operace. V dnešní době se považují tyto zákroky za bezpečné pro dítě i matku, nicméně v rámci psychické podpory gravidní ženy lékaři vždy pacientku detailně informují o průběhu zákroku a následné rekonvalescenci. V první polovině těhotenství se apendicitida pozná poměrně bezpečně, ale s rostoucí dělohou nemusí být stoprocentně průkazná. Protože hrozí protržení střeva a následný zánět v břišní dutině (ten by mohl vést k potratu či předčasnému porodu), musí se chirurg co nejrychleji rozhodnout a operovat i s pouhým podezřením na zánět slepého střeva. Když se rodička už blíží k termínu porodu, řešením je císařský řez a zároveň se odstraní slepé střevo.

Předplatné Matka
Témata: Zdraví, Těhotenství, Časopis Maminka, Operační řešení, Epidurální anestezie, Břišní stěna, Krevní ztráta, Rh pozitivní, Krátký výkon, Chirurgická léčba, Krevní transfúze, Největší bolest, Laparoskopie, Slepé střevo, Nutný případ, Zrychlený tep

Mohlo by vás zajímat
Pozor na narušitele motorického vývoje: Proč mohou škodit odrážedla?
Dítě, které vás dokáže nejvíc vytočit, se vám prý nejvíc podobá
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Děti musí zažít i nepohodlí. Nevozte je jen autem a nedělejte vše za ně!
Přehledně: Kolik hodin spánku potřebuje dítě pro zdravý vývoj
Vše, co vás zajímá o hlenové zátce. Jak vypadá, jak dlouho odchází před porodem
Neurolog Stránský: Děti by vůbec neměly mít mobily! Jsou kvůli nim hloupější
Aneta Krejčíková je dvojnásobná máma, má dceru! Jak se jmenuje?

Horoskopy

Lev Ani v půlce velikonočního týdne se vám nedaří upoutat pozornost náročného partnera. Po pravdě řečeno už…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Ema, Emma, Valter

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné