Maminka.czZdraví

"Slepák" dokáže potrápit. Obzvláště v těhotenství

Apendix (malý červovitý výběžek) se může zanítit v jakémkoli věku, nezáleží ani na dědičnosti či pohlaví. Vzhledem k tomu, že se jedná o akutní břišní příhodu, je třeba stav řešit okamžitě. I když jste zrovna těhotná.
, Časopis Maminka
27. 9. 2012
"Slepák" dokáže potrápit. Obzvláště v těhotenství

Tato tenká výchlipka slepého střeva ústí v tlustém střevě. Nejčastěji je uložená v pravém podbřišku. Pro trávicí činnost nemá prakticky žádný význam. Slepé střevo je známé spíš svými záněty a bolestivostí než užitečností. Když nebolí, ani nevíme, že ho máme. V opačném případě může život zkomplikovat. Zánět bývá většinou způsobený ucpáním kouskem ztvrdlé stolice, ale i podrážděním nestravitelnými zbytky (pecky, oříšky), většinou ale příčina zůstává neznámá.

Typické příznaky?

Náhlé bolesti břicha, které se přesouvají od pupku k pravému podbřišku. Břicho je citlivé na dotek, nemáte chuť k jídlu, někdy se objeví zvýšená teplota, zvracení, zrychlený tep, nadýmání a zácpa. Silné bolesti budí i v noci ze spánku.
Jasným signálem je silné píchnutí v pravém podbřišku po rychlém uvolnění tlaku prstů v místě největších bolestí. Svědčí o dráždění břišní stěny a pokročilosti zánětu. Vzhledem k tomu, že je to akutní příhoda, je nutné řešit ji okamžitě.

Vždy v nemocnici

Zánět slepého střeva se rozbíhá velmi rychle, je to otázka hodin, maximálně několika dnů, proto je třeba, aby byl pacient hospitalizován. Lékaři provedou vyšetření (prohmatáním a proklepáním), změří pulz a teplotu.

K potvrzení nebo vyvrácení podezření se využívají i laboratorní a zobrazovací metody. V rozboru krve se zjišťuje vyšší počet bílých krvinek (svědčí o zánětu), v nutných případech se břicho prohlédne ultrazvukem nebo CT vyšetřením. Poté se lékaři rozhodnou o způsobu léčby. Ta může být konzervativní (klid na lůžku, dieta, chladivé obklady). Když v krátké době bolesti neustanou, volí se operace. To je chirurgická léčba.

Provádí se buď laparoskopicky, nebo krátkým klasickým řezem. Zákrok probíhá v celkové narkóze, výkon je poměrně krátký a pacienta nijak nezatíží. V případě, že apendix už praskl, musí se do břicha zavést drény, aby hnis a další tekutiny odcházely ven. Ty se obvykle odstraňují třetí den po operaci. Nemocným se okamžitě po zákroku výrazně uleví. Po operaci následuje několikadenní pobyt v nemocnici, drží se dieta (kašovitá strava) a rána se často kontroluje a převazuje, aby v místě řezu nedošlo k infekci a hnisání.

Prevence onemocnění neexistuje. Při občasných dlouhodobých bolestech v podbřišku by měl jedinec jíst lehkou stravu (s co nejvyšším obsahem vlákniny), dávat si studené obklady na bolestivé místo. Někdy se takto projevuje chronický zánět slepého střeva i řadu let. K operaci nutně dojít nemusí. Opatrně na srůsty, které se mohou při hojení rány objevit. Někdy způsobují neprůchodnost střev a u žen neplodnost. Po operaci se proto někdy doporučuje pobyt v lázních a šetřící způsob života.

Obtíže v jiném stavu

Naštěstí se jedná o poměrně vzácné situace (objevuje se asi v jednom případě z tisícovky). Těhotenství nijak nezvyšuje riziko zánětu slepého střeva. V případě akutní apendicitidy je vždy žádoucí rychlé operační řešení. Operace sama o sobě není z technického hlediska nijak složitá a riziko z anestezie i ze samotného zákroku je pro těhotnou určitě mnohem menší než riziko z případných komplikací, které by mohly vzniknout při ponechání zaníceného apendixu v těle. Pak by hrozil i zánět pobřišnice, nebo dokonce celková sepse („otrava krve“). A to už by mohlo jít i o život.

„Pokud jde o typ anestezie, tak bych asi volil spíše šetrnou celkovou anestezii. Jedná se totiž o poměrně krátký výkon. Někdy navíc prováděný laparoskopicky, přičemž u laparoskopie není samostatná epidurální anestezie vhodná,“ vysvětluje MUDr. Ferdinand Polák. O dítě v děloze se není třeba obávat. Jedná se o rutinní, chirurgicky většinou nekomplikovaný výkon a ani léky podávané při anestezii miminko nijak neohrozí. Samozřejmě je vždy dobré lékaře o svém těhotenství před zahájením výkonu informovat (v případě, že je žena v prvních týdnech či měsících).

Pooperační péče se v podstatě nijak neliší od pooperační péče u jiného pacienta po stejném zákroku. Jen je potřeba pečlivěji kontrolovat hojení rány, protože břišní stěna je ve větším tahu. Dále je nutné hlavně v časném pooperačním období sledovat krevní obraz a především parametry srážení krve, protože to se v těhotenství mění. Většinou je nutná důslednější prevence tromboembolické nemoci. Tomu napomáhá co nejrychlejší vstávání z postele a chůze. Za pomoci zdravotnického personálu by to mělo být nejpozději druhý den po zákroku.

Při operaci slepého střeva by krevní ztráta měla být minimální a neměla by vyžadovat podání krevní transfuze. To by přicházelo v úvahu spíše až u závažných komplikací, ke kterým však při včasném stanovení diagnózy a rychlém operačním řešení dochází zcela raritně. Problém by mohl být v případě, kdyby byla matka Rh negativní a miminko Rh pozitivní, a to většinou jen při druhém či dalším těhotenství. Matka by tvořila protilátky proti dítěti. Ale k tomu v našich zemích nedochází, protože je tato problematika dobře sledována rutinním vyšetřováním Rh kompatibility.Každá budoucí maminka se samozřejmě bojí jakýchkoli komplikací v průběhu gravidity, to je logické. Tím spíš operace. V dnešní době se považují tyto zákroky za bezpečné pro dítě i matku, nicméně v rámci psychické podpory gravidní ženy lékaři vždy pacientku detailně informují o průběhu zákroku a následné rekonvalescenci. V první polovině těhotenství se apendicitida pozná poměrně bezpečně, ale s rostoucí dělohou nemusí být stoprocentně průkazná. Protože hrozí protržení střeva a následný zánět v břišní dutině (ten by mohl vést k potratu či předčasnému porodu), musí se chirurg co nejrychleji rozhodnout a operovat i s pouhým podezřením na zánět slepého střeva. Když se rodička už blíží k termínu porodu, řešením je císařský řez a zároveň se odstraní slepé střevo.

Témata: Zdraví, Těhotenství, Časopis Maminka, Největší bolest, Krevní transfúze, Zrychlený tep, Epidurální anestezie, Operační řešení, Apendix, Břišní stěna, Krátký výkon, Krevní ztráta
Mohlo by vás zajímat
Chodí k vašim dětem zoubková víla? Děti milují fantazii a imaginaci
Víme, proč kluci obvykle komunikují hůře než holčičky
Jak přežít zimní chmury? Tipy, které vás z toho dostanou
Syn má jinou barvu kůže než táta. Podezírali mě z nevěry

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu