Maminka.czKojenec

Slunce: Léčí, ale někdy ubližuje!

, Časopis Maminka
16. 6. 2011
Slunce: Léčí, ale někdy ubližuje!
Pokud se vám miminko narodí na jaře nebo v létě, můžete sice zapomenout na neustálé svlékání či oblékání kombinézy a v kočárku vystačíte místo fusaku s dekou, přibude vám ale jiná starost – jak ochránit svého drobečka před nebezpečným slunečním zářením.

Pokožka novorozence se vnějším vlivům brání jen velmi těžko. Jednak je o mnoho tenčí než kůže staršího dítěte nebo dospělého, a k tomu je navíc daleko citlivější. Pleť miminek produkuje jen velmi málo melaninu neboli hnědého barviva, a proto se snadněji a rychleji spálí.

A jelikož je už dnes známo, že i jedno spálení může později vést ke vzniku nádoru a kůže si ho velmi dlouho pamatuje, je potřeba zajistit, aby se něco takového miminku nestalo. Především je nutné, aby novorozenec nebyl vystaven přímému slunci.

U nejmenších dětí je to relativně snadné, protože venku tráví většinu času v kočárku s korbičkou a dostatečně velkou stříškou. Pokud i tak na miminko část paprsků padá, zakryjte kočárek slunečníkem nebo látkovou plenkou, zakoupit můžete také speciální sluneční plachtu na kočárek, která se hodí zejména na dovolené u moře.

Tam byste se však měli vypravit nejdříve až v batolecím období, tedy po prvních narozeninách potomka. Stín ale není konečné řešení, protože i zde se nachází sluneční záření, ve srovnání s plným sluncem asi třetinové intenzity. Spolehlivou ochranu miminku zajistí hustě tkané oblečení, tedy bodíčka a kalhotky, které jsou co nejméně průsvitné. Pokud děťátko ponesete v nosítku či šátku, nezapomeňte ani na čepičku nebo klobouček, ideální na léto jsou kšiltovky s ochranou zátylku, který se dětem velmi často „připaluje“.

Od věci nejsou ani sluneční brýle, které by vždy měly mít jak UVA, tak i UVB filtr. Některé maminky sice tvrdí, že je jejich ratolest na nosánku nesnese, většina dětí si ale na ně při důsledném a vytrvalém nasazování nakonec zvykne.

K dostání jsou dnes také speciální brýle určené přímo pro kojence, které mají namísto obvyklých nožiček ohebnou plastovou část, jež drží po celém obvodu hlavičky. V cyklistických potřebách můžete zakoupit rovněž dětské brýličky, které se vzadu jednoduše zapínají na suchý zip.

Kdo maže, ten jede

Přes všechna uvedená ochranná opatření bude nejlepší, když budete své dítě vždy před jakýmkoli pobytem na slunci důkladně mazat. A to nejlépe alespoň dvacet minut předtím, než půjdete ven. V době intenzivního slunečního září se navíc doporučuje pohybovat se venku mimo polední hodiny, tedy před jedenáctou dopolední a po třetí hodině odpolední. V zásadě máte na výběr ze dvou možností: buď namažete potomka krémem či mlékem s fyzikálním, nebo chemickým filtrem. Pro děti do jednoho roku jsou nejvýhodnější fyzikální filtry.

Při jejich použití se na kůži vytvoří povlak složený z mikropigmentů, jejichž účinná látka škodlivé záření odráží. V podstatě tedy na pleti po namazání vznikne neviditelný film, který průniku paprsků do kůže zabrání. Na rozdíl od přípravků na bázi chemických filtrů lze tyto krémy použít bezprostředně před pobytem na slunci. Velkou výhodou jsou přípravky bez parfemace, která by mohla kojeneckou pokožku zbytečně dráždit.

Při výběru toho správného vám může pomoci přítomnost některých látek, které pokožce zatížené sluněním mohou značně pomoci, jde zejména o vitamin E, panthenol a glycerin, jež dokážou kůži ošetřit a hydratovat. Také tady je parfemace nejen zbytečná, ale může být dokonce zdrojem potíží, například různých alergických reakcí. Nezapomeňte důkladně instruovat i babičky a další příbuzné, kterým své miminko svěříte – raději děťátko namažte dvakrát, než abyste na to zapomněli docela. Kůže novorozence se dokáže spálit poměrně rychle, a to i na čtvrthodinové procházce.

Další zajímavé články najdete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Témata: Děti, Časopis Maminka, Novorozenec, Kojenec, Škodlivé záření, Chemický filtr, Účinná látka, Slunce

Mohlo by vás zajímat
Tak dlouho jsem omlouvala manželovy nevěry, až jsem se zhroutila
9 faktů o plodných dnech: Víte, které dny cyklu jsou plodné?
Největší rodičovské chyby při psaní domácích úkolů. Čeho se vyvarovat?
Od narození do puberty. Táta točil své děti každý týden. Výsledek je skvělý
Bez andělů nejsou Vánoce. Vyrobte si je ze šišek, špuntů nebo kolíčků
Mateřská dovolená 2018 – vše, co potřebujete vědět
Zavinovačka je skoro nutnost! Jak správně miminko zavinout?
V autosedačce sedí špatně polovina dětí. Vadí zimní oblečení i sklopené madlo
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu

Horoskopy

Štír Dobře vám bude v kolektivu lidí, se kterými se znáte dlouho a dobře. Nemluvte s nimi však o pracovních…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Jiřina, Jorika, Jorga

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu