Maminka.czKojenec

Slunce: Léčí, ale někdy ubližuje!

, Časopis Maminka
16. 6. 2011
Slunce: Léčí, ale někdy ubližuje!
Pokud se vám miminko narodí na jaře nebo v létě, můžete sice zapomenout na neustálé svlékání či oblékání kombinézy a v kočárku vystačíte místo fusaku s dekou, přibude vám ale jiná starost – jak ochránit svého drobečka před nebezpečným slunečním zářením.

Pokožka novorozence se vnějším vlivům brání jen velmi těžko. Jednak je o mnoho tenčí než kůže staršího dítěte nebo dospělého, a k tomu je navíc daleko citlivější. Pleť miminek produkuje jen velmi málo melaninu neboli hnědého barviva, a proto se snadněji a rychleji spálí.

A jelikož je už dnes známo, že i jedno spálení může později vést ke vzniku nádoru a kůže si ho velmi dlouho pamatuje, je potřeba zajistit, aby se něco takového miminku nestalo. Především je nutné, aby novorozenec nebyl vystaven přímému slunci.

U nejmenších dětí je to relativně snadné, protože venku tráví většinu času v kočárku s korbičkou a dostatečně velkou stříškou. Pokud i tak na miminko část paprsků padá, zakryjte kočárek slunečníkem nebo látkovou plenkou, zakoupit můžete také speciální sluneční plachtu na kočárek, která se hodí zejména na dovolené u moře.

Tam byste se však měli vypravit nejdříve až v batolecím období, tedy po prvních narozeninách potomka. Stín ale není konečné řešení, protože i zde se nachází sluneční záření, ve srovnání s plným sluncem asi třetinové intenzity. Spolehlivou ochranu miminku zajistí hustě tkané oblečení, tedy bodíčka a kalhotky, které jsou co nejméně průsvitné. Pokud děťátko ponesete v nosítku či šátku, nezapomeňte ani na čepičku nebo klobouček, ideální na léto jsou kšiltovky s ochranou zátylku, který se dětem velmi často „připaluje“.

Od věci nejsou ani sluneční brýle, které by vždy měly mít jak UVA, tak i UVB filtr. Některé maminky sice tvrdí, že je jejich ratolest na nosánku nesnese, většina dětí si ale na ně při důsledném a vytrvalém nasazování nakonec zvykne.

K dostání jsou dnes také speciální brýle určené přímo pro kojence, které mají namísto obvyklých nožiček ohebnou plastovou část, jež drží po celém obvodu hlavičky. V cyklistických potřebách můžete zakoupit rovněž dětské brýličky, které se vzadu jednoduše zapínají na suchý zip.

Kdo maže, ten jede

Přes všechna uvedená ochranná opatření bude nejlepší, když budete své dítě vždy před jakýmkoli pobytem na slunci důkladně mazat. A to nejlépe alespoň dvacet minut předtím, než půjdete ven. V době intenzivního slunečního září se navíc doporučuje pohybovat se venku mimo polední hodiny, tedy před jedenáctou dopolední a po třetí hodině odpolední. V zásadě máte na výběr ze dvou možností: buď namažete potomka krémem či mlékem s fyzikálním, nebo chemickým filtrem. Pro děti do jednoho roku jsou nejvýhodnější fyzikální filtry.

Při jejich použití se na kůži vytvoří povlak složený z mikropigmentů, jejichž účinná látka škodlivé záření odráží. V podstatě tedy na pleti po namazání vznikne neviditelný film, který průniku paprsků do kůže zabrání. Na rozdíl od přípravků na bázi chemických filtrů lze tyto krémy použít bezprostředně před pobytem na slunci. Velkou výhodou jsou přípravky bez parfemace, která by mohla kojeneckou pokožku zbytečně dráždit.

Při výběru toho správného vám může pomoci přítomnost některých látek, které pokožce zatížené sluněním mohou značně pomoci, jde zejména o vitamin E, panthenol a glycerin, jež dokážou kůži ošetřit a hydratovat. Také tady je parfemace nejen zbytečná, ale může být dokonce zdrojem potíží, například různých alergických reakcí. Nezapomeňte důkladně instruovat i babičky a další příbuzné, kterým své miminko svěříte – raději děťátko namažte dvakrát, než abyste na to zapomněli docela. Kůže novorozence se dokáže spálit poměrně rychle, a to i na čtvrthodinové procházce.

Další zajímavé články najdete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Témata: Děti, Časopis Maminka, Novorozenec, Kojenec, Účinná látka, Chemický filtr, Škodlivé záření, Slunce

Mohlo by vás zajímat
V jaké poloze budete rodit? Porody na zádech jsou prý delší až o 20 minut
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
Proč jsou prarodiče pro vnoučata tak důležití? Tady je sedm důvodů
Chtěla jsem druhé dítě. Teď čekám dvojčata a manžel šílí

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu