Sluníčková encyklopedie: Proč je důležité jíst hodně vlákniny, zeleniny a ovoce?

Tereza Aratiković 23.  8.  2021
Popovídejte si společně s dětmi o zdravém jídle. Máme odpovědi na spoustu zvídavých otázek...

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

CO JE DOBRÉ A CO ŠPATNÉ JÍDLO?

Nic takového není, jen bys měl jíst častěji takové jídlo, které ti dodá potřebnou energii, vitaminy a vlákninu. Pak porosteš jako z vody, budeš mít sílu učit se novým věcem nebo si celý den hrát, cvičit a běhat.

PĚSTI A PALEČKY

Za den by děti i dospělí měli sníst alespoň pět porcí ovoce a zeleniny. Jedna porce by měla být velká jako pěst tvojí ruky. Naopak másla a majonézy, kterým říkáme obecně tuky, bys měl sníst jen tolik, jak velký máš palec na ruce.

A CO DOBRŮTKY?

Neznamená to, že bys nemohl jíst to, co máš nejradši. Jen pokud to jsou třeba a sladkosti, pizza a hranolky, měl bys je jíst výjimečně, třeba jenom jeden den v týdnu. Maminka také může že nastudovat, jak takové dobroty připravit zdravěji.

ZAPOJ SE DO VAŘENÍ

Pamatuj, že čím častěji budete doma jíst pestře, to znamená, že budete zkoušet nejrůznější potraviny, tím spíš ti zachutnají. Také se zapoj do vaření a jídlo si společně pěkně nazdobte.

 

VÍŠ, ŽE ABY TI ZACHUTNALO NĚJAKÉ MÉNĚ OBVYKLÉ JÍDLO, MUSÍŠ HO OCHUTNAT NĚKDY AŽ SEDMKRÁT ZA SEBOU?

 

CO PÍT?

Pokud máš rád džus, za den bys ho měl vypít jen sklenku odpovídající velikosti tvé pěsti. Pak už pij neslazenou vodu bez bublinek nebo mléko.

SNÍDANĚ JE ZÁKLAD

Ráno tvému bříšku prospěje bílý jogurt oslazený medem nebo džemem, v létě do něho můžeš přidat čerstvé ovoce. Výborné jsou i ovesné vločky či kaše. Ty obsahují vlákninu, která tě zasytí. Fajn je také krajíc kváskového chleba s lučinou. Pozor ale na celozrnné pečivo, to si zatím dopřej jen jednou týdně.

Ilustrace: Lukáš Hudec, Foto:  iStock

Sluníčková encyklopedie: Proč je pro nás důležité dřevo a k čemu slouží?

Témata: jídlo, Vlak, Vláknina, Zelenina, Pěst, Hod, Encyklopedie, Lukáš Hudec, Porce, Máslo, DŮL, Ovoce, Hudec, Zvídavá otázka, Majonéza