[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Českým národním stromem je lípa. Naši předkové ji vysazovali blízko domů, protože věřili, že dokáže odehnat blesky. Je to listnatý strom a z jeho květů si můžeš uvařit třeba čaj na kašel.
Dřevo vzniká pomalým růstem stromu nebo keře. Kmen roste do výšky, větve do délky a do stran.
Když se kmen rozřízne, je kulatý a vyplněný dřevem. Uvnitř jsou v rozestupech kroužky, ty nazýváme letokruhy. Kolik má strom letokruhů, tolik je mu let. Zkus si to někdy spočítat!
Dřevo se dělí do dvou skupin. Měkké dřevo pochází většinou z jehličnatých stromů, jako je smrk nebo borovice. Tvrdé dřevo získáváme například z třešně, ořechu nebo akátu. Mezi další české dřeviny patří dub, buk, jasan, javor nebo olše.
Nejkvalitnějšímu dřevu říkáme masivní. Než se z něj začne něco vyrábět, musí se správně vysušit a nařezat. Pak se z něho stavějí domy a zhotovuje nábytek, jako jsou židle, stoly, a taky třeba hudební nástroje.
Z dřevěných vláken, takzvané celulózy, či z odpadu při výrobě dřevěných prken se ve spojení s papírem vytříděným ve sběru a velkým množstvím vody lisuje papír. Z odřezků dřeva se zase vyrábějí tužky a pastelky.
Dýha je tenký plátek dřeva, který se lepí na různé kousky nábytku nebo třeba dveře. Ty potom hezky vypadají a jsou lehčí a levnější, než kdyby byly vyrobeny celé z masivu. Z dýhy se dá ale i krásně vyrábět – podle návodu na následující straně si můžeš udělat třeba vlaječky!
Foto: Istock.cz