Maminka.czSluníčko

Sluníčková encyklopedie: Proč je pro nás důležité dřevo a k čemu slouží?

Tereza Aratiković 3.  8.  2021
Místo, kde hustě rostou stromy a keře, nazýváme les. Rostou v něm stromy, které jsou zdrojem dřeva. Les je také domovem potravy lesních zvířátek. Pojďte se s námi do něj podívat a dozvíte se spoustu zajímavostí...

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

NÁŠ STROM

Českým národním stromem je lípa. Naši předkové ji vysazovali blízko domů, protože věřili, že dokáže odehnat blesky. Je to listnatý strom a z jeho květů si můžeš uvařit třeba čaj na kašel. 

JAK VZNIKÁ DŘEVO?

Dřevo vzniká pomalým růstem stromu nebo keře. Kmen roste do výšky, větve do délky a do stran.

Klepněte pro větší obrázek

LETOKRUHY

Když se kmen rozřízne, je kulatý a vyplněný dřevem. Uvnitř jsou v rozestupech kroužky, ty nazýváme letokruhy. Kolik má strom letokruhů, tolik je mu let. Zkus si to někdy spočítat!

DRUHY DŘEVA

Dřevo se dělí do dvou skupin. Měkké dřevo pochází většinou z jehličnatých stromů, jako je smrk nebo borovice. Tvrdé dřevo získáváme například z třešně, ořechu nebo akátu. Mezi další české dřeviny patří dub, buk, jasan, javor nebo olše.

CO SE Z NĚJ VYRÁBÍ?

Nejkvalitnějšímu dřevu říkáme masivní. Než se z něj začne něco vyrábět, musí se správně vysušit a nařezat. Pak se z něho stavějí domy a zhotovuje nábytek, jako jsou židle, stoly, a taky třeba hudební nástroje.

Klepněte pro větší obrázek

NA KRESLENÍ I ČTENÍ

Z dřevěných vláken, takzvané celulózy, či z odpadu při výrobě dřevěných prken se ve spojení s papírem vytříděným ve sběru a velkým množstvím vody lisuje papír. Z odřezků dřeva se zase vyrábějí tužky a pastelky.

DÝHA

Dýha je tenký plátek dřeva, který se lepí na různé kousky nábytku nebo třeba dveře. Ty potom hezky vypadají a jsou lehčí a levnější, než kdyby byly vyrobeny celé z masivu. Z dýhy se dá ale i krásně vyrábět – podle návodu na následující straně si můžeš udělat třeba vlaječky!

Foto: Istock.cz

Témata: Sluníčko, hudební nástroje, Potrava, Zvířátka, Strom, Bük, Dřevo, Pastel, Keř, DŮL, Encyklopedie, Spousta zajímavostí, Lípa, Borovice, Kmen, Dýha, Les