Maminka.czSluníčko

Sluníčková encyklopedie: Prozkoumejte s námi vesmír

Tereza Aratiković 29.  3.  2022
Vesmír je vše, co obklopuje planetu Zemi, místo, kde my lidé žijeme. Nikdo neví, kam až vesmír sahá, a tak je v něm stále co objevovat...

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]


CO JE TO SLUNEČNÍ SOUSTAVA?

My lidé žijeme na planetě Zemi, která je ve skupině dalších planet obíhajících Slunce. Dohromady jim říkáme Sluneční soustava a patří do ní planety Merkur, Venuše, Země, Mars, Jupiter, Saturn, Uran a Neptun.

Klepněte pro větší obrázek
ŽIVOT NA ZEMI

Země – náš domov – je jediná planeta, kde se vyskytuje život. Od ostatních planet Sluneční soustavy se liší tím, že její plynný obal, nazývaný atmosféra, obsahuje kyslík a že se na ní nachází kapalná voda. To nám umožňuje na Zemi přežít.JAK VESMÍR POZOROVAT?

Ze Země můžeš vesmír pozorovat hvězdářským dalekohledem neboli teleskopem. Tenhle přístroj umí vzdálené hvězdy až stonásobně nazvětšovat, aby byly pro naše oko dobře viditelné.

Klepněte pro větší obrázekRAKETA

Vědci dokázali vyvinout kosmickou raketu, létající stroj, který dokáže vynést do vesmíru kosmickou loď s lidmi. Těm se říká kosmonauti nebo astronauti. Mají pilotní výcvik a zároveň jsou schopní ve vesmíru provést výzkum.

VESMÍRNÁ STANICE

Kosmonauti ve vesmíru přebývají na vesmírné stanici. Ta slouží jako laboratoř a pozorovatelna. Díky velmi nízké gravitaci neboli zemské přitažlivosti na oběžné dráze tady na lidi ani věci nepůsobí žádná tíha, a tak se vznášejí v prostoru.

EXISTUJÍ UFONI?

Lidé se pokoušejí zjistit, jestli je možné, aby na nějaké jiné planetě bydlel někdo další. Třeba nějací mimozemšťané neboli ufoni. Zatím si je ale jen představujeme, a tak můžou mít třeba tykadla a přemisťovat se v létajícím talíři.


Foto: iStock.com

Sluníčková encyklopedie: Co se děje, když v noci spíme?

Témata: Sluníčko, Vesmír, planeta, Slunce, Saturn, Venuše, Venus, Mimozemšťané, Uran, Domov, Tíha, Neptun, Jupiter, Země, Mars, Teleskop, Soustava, Encyklopedie