Maminka.czMaminka roku

Slyšela jsem každé desáté slovo, ale jsem vděčná, říká Maminka roku Marie

21. 10. 2019
Slyšela jsem každé desáté slovo, ale jsem vděčná, říká Maminka roku Marie
Když se Marie Mrňávková dozvěděla, že se stává Maminkou roku 2019, vypadala překvapeně. Někteří si mohli myslet, že se z vítězství neraduje. Důvod byl jiný. Kvůli sluchovému handicapu musela mít naslouchadlo, které během večera vypovídalo službu a ona zkrátka neslyšela. Na svém blogu krásně popsala své pocity a to, jak si celý den užívala, i když to pro ní nebylo vůbec jednoduché.
S laskavým svolením Marie Mrňávkové publikujeme její dojemný text v celém jeho znění: 
 
Přemýšlím, jak jednoduše sepsat dojmy z jednoho nablýskaného dne v mém životě a přitom nebýt patetická. Tak zkusím být aspoň stručná. 
 
Na samotné setkání jsem se těšila, chtěla jsem poznat statečné ženy naživo, na druhou stranu už začínám tvrdě narážet na svůj handicap těžké nedoslýchavosti a bylo mi jasné, že se nebudu moci tolik zapojit do obecné konverzace, což mě mrzelo. V hlučném nebo rozlehlém prostoru mne totiž naslouchací technika vypovídá službu; zvuky slyším, ale slovům nerozumím. 
 
 
Přiznám se, že jsem se trochu bála, že naše setkání bude působit jako posezení v čekárně u lékaře, kde každý vypráví o svých nemocech :)) Když jsem ale s lehkou nervozitou sama začala ze sebe soukat svůj příběh, cítila jsem kupodivu úlevu... taková terapie sdílením. Že mě slyší ženy, které mají za sebou a hlavně před sebou mnohdy složitější cestu a porozumí mi. A o to v celé soutěži také šlo. Na konkrétních příbězích maminek ukázat sílu ženství a mateřství. Zní to nadneseně, protože ty hodně těžké a tvrdé příběhy jsou často neznámé a odehrávají se skrytě. Přesto ale mohou naše zveřejněné příběhy jiným ženám dodat odvahu a přimět je hledat dobrou cestu na jejich životní křižovatce, nechat se inspirovat.

Blog Marie Mrňávkové najdete na stránkách Brodita.cz, kde si můžete prohlédnout i vyšívané hračky, které vytváří

 
Odpoledne si nás vzaly do parády vizážistky. Hladina zvuku už byla pro mě ale neúnosná, od celodenní bolesti hlavy mě nakonec zachránilo hotelové křeslo, krátký spánek a ibalgin od starostlivé paní produkční. Jak se začal prostor večer plnit hosty a dalšími silnými zvuky, naslouchadlo přestalo plnit svou funkci a já byla odkázaná na svou sestru Pavlu, která ví přesně, jak mi do ouška reprodukovat okolní slova. Přímý přenos byl spuštěn na stránkách časopisu Maminka a Blesk, shlédnout ho můžete ZDE.
 
 
Někteří měli dojem, že jsem byla zklamaná. Důvod byl jednoduchý: Byla jsem nejen přemožená překvapením z konečného vítězství (fakt jsem s ním nepočítala), ale hlavně jsem téměř nerozuměla tomu, co kdo říká. Zesílený mikrofon v tom malém prostoru už moje naslouchadlo prostě nebralo, zvuk se tříštil a zněl jak z nakřáplého starého tranzistoru, v hlavě mi rezonovala hromada nekomfortních přezvučených decibelů.
 
 
Přestože průvodce večera moderátor Vojta Bernatský stál metr ode mne, rozuměla jsem mu každé desáté slovo. Proto ty mé rozpačité pohledy. Ještě pořád jsem si na takovou nedoslýchavost nezvykla. Obyčejně reaguji se značným zpožděním, což si okolí vysvětluje jako natvrdlost :) a mě tak uvádí do zoufalství. Ocenila jsem proto snahu pořadatelů vyjít mi maximálně vstříc, jejich chápavost k mé situaci byla sympatická, protože z mé běžné zkušenosti není zdaleka vůbec samozřejmá právě proto, že můj handicap není na první pohled zřejmý. Dávají mi to zbaštit např. prodavačky v marketu, důležité úřednice nebo ještě důležitější tvorové nejrůznějších profesí a sociálního postavení. Proto si dovolím tento moment zdůraznit: Až se setkáte s někým, kdo nedoslýchá, prosím o shovívavost a udržení důstojnosti druhého. Není nic ponižujícího než mávnutí rukou, jako znamení ztráty času vysvětlovat něco nahluchlýmu... :/  
 
 
Z toho důvodu jsem se také nezdržela na večerní party. Moje sluchové omezení bylo jasně dané. Stačila jsem ale poznat silné ženy a z jejich příběhů taky načerpat sílu. Dnes už jsem zpátky ve svém, v obležení dcer, zvědavých, co jsem přivezla, a mami, vyprávěj. :)) A zítra už opět nabíhám do pracovního režimu. Děkuji proto všem zákazníkům za trpělivost, pár dní jsem se objednávkám nemohla věnovat s plným nasazením.
 
Děkuji všem za velkou podporu a přízeň.
 
Děkuji krásným porotkyním a hlavně pořadatelům za příležitost. 
 
Marie
Předplatné Matka
Témata: Rozhovor, Maminka roku 2019, Maminka roku Marie, Mári, Omezení, Nedoslýchavost, Shovívavost, Handicap, Marie Mrňávková, Zvuk, Příběh, Maminka, Stránka časopisu, Konverzace, Blesk

Mohlo by vás zajímat
Nejčastější mateřské hříchy: Tímhle brzdíte vývoj dítěte a možná to nevíte
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Neurolog Stránský: Děti by vůbec neměly mít mobily! Jsou kvůli nim hloupější
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?
Tereza Ramba to schytala od matek. Kvůli nosítku! Co jí píše Třeštíková?
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Dítě, které vás dokáže nejvíc vytočit, se vám prý nejvíc podobá
Aneta Krejčíková je dvojnásobná máma, má dceru! Jak se jmenuje?
Nechali se vyfotit s mrtvým miminkem. Potřebovali jsme se rozloučit, říkají

Horoskopy

Blíženci Ztotožněte se s dokonalou připraveností, i když pracujete home office. Jen tak brzy dosáhnete…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Ema, Emma, Valter

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné