Maminka.czRodičovství

Slyšeli jste už o všímavém rodičovství? Znamená to zpomalit, ovládat své emoce a mít k dětem blíž

Takzvané všímavé rodičovství neboli mindful parenting je forma výchovy, při níž věnujete záměrnou pozornost tomu, co se děje v přítomném okamžiku, aniž byste hodnotili a soudili. Vysvětlíme, o co konkrétně jde a co by měl vědět každý rodič.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Co to znamená pro rodiče aplikovat všímavé (vědomé) rodičovství? Znamená to, že víte, kde jste, co si myslíte a jak se cítíte uvnitř i zvenčí. Všímavost je taky o pohledu na svět, aniž byste příliš kritizovali a hodnotili. Tak trochu to připomíná buddhistickou filozofii, ale proč ne? Myšlenka všímavého rodičovství existuje zhruba od roku 1997 a v zásadě aplikuje principy všímavosti na většinu situací ve vaší rodině.

VIDEO: Výchova dětí podle znamení

Co je cílem všímavého rodičovství?

Cílem všímavosti v rodičovství je cíleně reagovat na chování nebo jednání vašeho dítěte a reagovat na ně jednoduše. Pěstování vašeho vzájemného vztahu tímto způsobem podle odborníků pomůže posílit vaše pouto a povede k dalším výhodám. Neznamená to ale, že všímavý rodič myslí vždy pozitivně. Rodičovství není vždy jen slunce a úsměvy. Praktikováním všímavosti se ale budete věnovat přítomnému okamžiku a nebudete si lámat hlavu nad traumaty z minulosti. A co je důležitější – budete mít pod kontrolou své reakce.

Jaké dovednosti zahrnuje všímavé rodičovství?

Naslouchání: To znamená, že budete skutečně naslouchat svému dítěti a budete ho sledovat. To samozřejmě může vyžadovat spoustu trpělivosti a praxe. Tohle naslouchání se vztahuje i na život kolem vás – vůně, zvuky.

Přijetí a nesouzení: Vaše pocity nebo pocity dítěte nebudete soudit. Co to znamená? Nevyjádření zahrnuje opuštění nerealistických očekávání vůči dítěti. Prostě je to, co je.

Emoční vědomí: Modelování emocionálního vědomí je klíčem k tomu, aby se vaše dítě učilo totéž. Vždy existují emoce, které ovlivňují situace, ať byly vytvořeny v minulosti nebo jsou krátkodobé.

Samoregulace: Znamená to, že nenecháte své emoce, aby vyvolaly okamžitou reakci, jako jsou křik nebo jiné automatické chování. Stručně řečeno – je třeba myslet před tím, než něco uděláte, abyste se vyhnuli přehnaným reakcím.

Soucit: Nemusíte souhlasit s činy nebo myšlenkami svého dítěte, ale všímavé rodičovství podporuje v rodičích, aby měli soucit. Jedná se o empatii a porozumění dítěti v konkrétní okamžik.

Sedm nejčastějších chyb při výchově, které mají velký vliv na to, jak se děti učí. Neděláte je taky?

Výhody vědomého rodičovství

Existuje celá řada studií, které zkoumaly výhody spojené s rodičovstvím všímavosti. Pro rodiče to přináší snížení stresu, zmírnění poruch nálady, úzkostí a depresí. Jedna studie z roku 2008 zkoumala výhody pro těhotné ženy ve třetím trimestru (ano, prospěch můžete mít ještě před začátkem výchovy dětí). Ženy, které praktikovaly metodu všímavosti, byly méně úzkostné a měly méně často špatnou náladu.

Další studie ukázaly, že všímavé rodičovství má pozitivní vliv na celou rodinu. Zvláště patrné to bylo v době dospívání dětí, kdy bývají vztahy v rodinách poměrně turbulentní.

Další výhody pro děti a rodiče

  • Všímavé (vědomé) rodičovství zlepšuje komunikaci mezi rodičem a dítětem.
  •  Zmírňuje příznaky hyperaktivity a zlepšuje rodičovskou spokojenost.
  • Snižuje agresivitu, pocity deprese, úzkost a stres.
  • Celkově podporuje větší zapojení rodičů.
  • Posiluje pocit, že vychovávat vyžaduje méně úsilí.
Respektující výchova a vzájemná důvěra aneb Parťáci na celý život

Stačí si prostě udělat čas

Co tedy přesně odlišuje všímavé rodičovství od ostatních stylů výchovy? Nejde ani tak o to, co uděláte konkrétně, ale o to, abyste si prostě udělali čas. Pokud vám to připadá těžké, nebojte se. Je to určitě posun v myšlení, může nějakou dobu trvat, než tomu porozumíte. Jiné rodičovské styly mají tendenci zaměřovat se na strategie, jak se vypořádat s určitým chováním či činy. Všímavé rodičovství je o krocích zpět a zpomalení.

Jde o rozpoznávání vnitřních emocí nebo vnějších podnětů, které mohou mít v tuto chvíli nějaký dopad. A jde o přijímání pozitivních a negativních emocí. Vědomé rodičovství ctí zážitky z dětství a vyžaduje čas, abyste viděli svět i očima svého dítěte. Nemusíte ale měnit úplně celý svůj životní styl, jednoduše otevřete oči, doslova i obrazně. Buďte tady a teď. Dýchejte, přemýšlejte. Najděte to, co se děje právě teď, přímo před vámi.
 

Témata: Děti, Rodina, Rodina a vztahy, Péče o dítě a jeho výchova, Rodina a vy, Výchova, Rodičovství, Chování a vztahy, Rodiče, Emoce, Přítomný okamžik, Všímavost, Výhoda, Filozof
Mohlo by vás zajímat
Neuvěřitelné – tahle holčička se narodila přeložená napůl!
len
Kuriozita
Pobuřující a zvrhlé? Nikoli, takhle se vychovávalo za dob našich prababiček. Neuvěřitelné fotografie jsou důkazem!
Mrázková Dita
Retro
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Intimní partie dětí: Přetahovat, nebo nepřetahovat předkožku u chlapečků? A jak na srůsty u holčiček? Poradí dětská uroložka
Láchová Michaela
Zdraví
Je jí 23, ale vypadá na 8: Uvízla jsem v těle dítěte, říká dívka, která trpí vzácným onemocněním
Mrázková Dita
Životní příběh
Máma dvojčat a trojčat: Jsem unavená, chybí mi randění s mým mužem. S pěti dětmi je to sakra těžké, ale my se nedáme!
Mrázková Dita
Kuriozita
Porod v detailu a bez příkras. Podívejte se na 102 snímků, které vás ohromí svou krásou i syrovostí
Stöckbauerová Vanda
Galerie
Největší těhotenská bříška ve své přirozenosti. Tyto mámy za ně sklidily obdiv i urážky. A to, světe div se, i od žen!
Mrázková Dita
Těhotenství
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender