Maminka.czPéče o dítě a jeho výchova

Šmejdí mi v kabelce a atakuje koupelnu. Jak naučit dítě respektovat soukromí?

26. 4. 2020
Šmejdí mi v kabelce a atakuje koupelnu. Jak naučit dítě respektovat soukromí?
Určitá míra soukromí je pro zdravou psychiku nezbytná, zvláště nyní! Jenže děti to často nechápou. Kdy jste byla naposledy sama v koupelně nebo na toaletě? A jak dítě poučit?

Je jak váš stín, jako jezinky; „Jen dva prstíčky tam strčíme a hned zase půjdeme!“ rezonuje vám v uších již ve chvíli, kdy zavíráte dveře na toaletě. Už po vteřině pochopitelně slyšíte typický šustot a hemžení… „Mamíííí!“ ozve se po chvíli spolu se sápáním se na kliku. A s podobnou neodbytností a samozřejmostí vám nenechavé prstíčky vizitýrují v kabelce, v peněžence, v mobilu, lomcují dveřmi zavřené koupelny a podobně. Zatímco dříve jste tyto ataky přežila vcelku s nadhledem, nyní vás přivádějí k šílenství – nouzový stav je nouzový stav! Jenže respektu k soukromí bohužel nelze naučit ze dne na den. Pokud nebyly děti k respektu k soukromí rodičů vedené dlouhodobě, těžko se to nyní naučí během pár dní. Navíc malé děti prostě netuší a nechápou, co je na jejich chování špatného, prostě chtějí být s maminkou.

Pravda o mateřství? Vypadá přesně takhle, ukazují statečné mámy

Ložnice, koupelny, kabelky, diáře

Říkat ne je v pořádku, mít osobní hranice je také v naprostém v pořádku, a dokonce mít v rodině určitá tabu je též v pořádku – bohužel s tím mnohdy máme vůči malým dětem velké problémy. Jenže jak děti rostou, je nutnost (vzájemného) respektu k „ne“ i k osobním hranicím víc a víc zjevná. Děti by si jednoduše měly od malička zvykat na to, že kupříkladu do ložnice nebo třeba koupelny se nechodí bez zaklepání a toaleta je opravdu vyhrazena pouze jedné osobě (mimo chvilky asistence „po“). Dále není k zahození, aby bylo zcela jasné, že například kabelky, batohy, diáře a třeba i mobily se zkrátka neprohlíží bez výslovného souhlasu jejich vlastníka. Avšak tyto „drobnosti“ jsou pouze špička ledovce! Vždyť úplně každý, malý či velký, potřebuje nějaký čas jen a jen pro sebe, i kdyby šlo pouze o půl hodinky ve vaně, a tento čas bychom si v rámci každé rodiny měli umět poskytovat.

3 jednoduché rady, jak děti postupně učit respektu k soukromí

  • Chcete-li, aby děti přirozeně respektovaly vaše hranice, vaše soukromí, respektujte i vy jejich soukromí. Možná to bude znít legračně, ale proč dětem, když mají kupříkladu doma kamarády, nezaklepat na dveře a nezeptat se jich, jestli můžete vstoupit apod.? I děti potřebují své soukromí, své skrýše, kam nechodíte, kde nešmejdíte. Děti se nejvíce učí vaším příkladem, ne slovy.
     
  • Pokud chcete, aby děti určitá pravidla ohledně soukromí respektovaly, musíte jim je zcela jasně sdělit a pravidla neustále neměnit dle vlastní potřeby a nálady. Děti zkrátka potřebují jasné a srozumitelné mantinely, dodává jim to pocit bezpečí a srozumitelnosti světa.
     
  • Žádná pravidla by ale neměla v dětech v konečném důsledku vyvolat pocit, že o jejich společnost nestojíte. A tak když s dětmi trávíte čas, věnujte jim skutečně svou pozornost.
S čím se nám děti nesvěřují? Jejich tajemství bychom měli respektovat
Témata: Rodina a vy, Péče o dítě a jeho výchova, Rodina a vztahy, Rodiče, Koupelna, Dveře, Děti, Kabelka, Respekt, Nouzový stav, Soukromí, Toaleta

Mohlo by vás zajímat
Žena vůbec nevěděla, že je těhotná. Dítě porodila u švagrové na záchodě
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Monika Bagárová porodila. Holčička má netradiční jméno po babičce
Jana Bernášková: Špatně jsme odhadli syna, komunitní škola nebyla pro něj
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Milují vaše děti trdelník? Upečte jim ho doma za zlomek ceny
Porod jste nikdy neviděli tak zblízka! Šokuje vás brácha v porodním bazénku?
Po císaři dávají lékaři dětem cumlat tampon z vaginy matky. Proč?
Narodí se holka, nebo kluk? Kdy se pozná pohlaví dítěte?

Horoskopy

Vodnář Naštěstí nemáte v plánu nějaké domácí práce ani úpravy zahrady, a proto si můžete udělat volný víkend…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Olga, Helga, Pius

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné