Maminka.czZdraví

Smějte se s dětmi! Smích prospívá zubům i imunitě

Martina Machová 16.  1.  2018
Hlasitý smích kojence i batolete dokáže vykouzlit úsměv na rtech i toho největšího bručouna – a to je dobře! Odborníci totiž naznačují, že smích skutečně léčí!

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Skvělý německý básník Christian Morgenstern kdysi řekl: „Smích je branou a úsměv dveřmi, kterými může do člověka vklouznout mnoho dobrého.“ Pan Morgenstern měl pravdu.

Smích je skutečně otevřenou branou nejen pro dobrou náladu, příjemné pocity, nová přátelství a hezké mezilidské vztahy, ale také jednou z bran našeho zdraví.

6 oblastí, ve kterých smích pomáhá a léčí

  • Smích posiluje imunitu, neboť dle vědců aktivuje nárůst jistých látek v organismu, které mají zásadní vliv na imunitní pochody v těle (např. imunoglobuliny, interferony, lymfocyty).
  • Smích působí jako mírné anestetikum a přináší chvilkovou úlevu od bolesti. Mohou za to nejen látky, které organismus při smíchu produkuje, ale také uvolněnější mysl, která si na chvilku oddechla od svých starostí.
  • Smích mírní stres. Tato skutečnost je pochopitelně všeobecně známá, bohužel však často opomíjená. Během smíchu dochází v organismu k poklesu hladiny některých látek (např. kortizolu a dopaminu), jejichž hladina stoupá právě při stresu.
  • Smích prospívá zubům, či spíše celé dutině ústní, neboť během smíchu více sliníme, což je nezbytná podmínka pro zdravé prostředí v ústech.
  • Smích má pozitivní vliv na krevní oběh, důvod je jednoduchý – během „akce“ se dýchací orgány zbavují mnohem vyššího objemu vzduchu, což je prospěšné „cvičení“ pro osoby s dýchacími obtížemi. (Ostatně kdy jste naposledy během záchvatu smíchu doslova lapali po dechu?)
  • Smích posiluje svaly, pochopitelně spíše jemné vnitřní svaly. Během smíchu „dostává zabrat“ zejména bránice, svalo-šlachová blána, které odděluje orgány břicha a hrudního koše. Smích však příjemně rozpumpuje i srdce a dýchací svaly.

Říkáte si, že se nemáte čemu smát? Ale kdeže, nechte si poradit od muže moudrého a váženého, od antického filosofa a básníka Seneky: „Dovede-li se člověk zasmát sám sobě, nevyjde ze smíchu po celý život.“

VIDEO: 10 způsobů, jak se smějí kojenec nebo batole

Galerie: Dokonalou Beyoncé s dvojčaty napodobují utahaní rodiče. Potrháte se smíchy
Smíchem proti alergiím i bolestem: 6 skvělých účinků smíchu na zdraví
Proč se miminka smějí
Dítě je na světě

Proč se miminka smějí

Témata: Zdraví, Děti, Batole, Kojenec, Dýchací sval, Dýchací orgán, Příjemný pocit, Zub, Dopamin, Zásadní vliv, Organismus, Hladina, Krevní oběh, Vnitřní sval, Záchvat smíchu, Hlasitý smích, Dobrá nálada, Úsměv, Imunita, Dýchací obtíž, Bručoun, Zdravé prostředí, Smích, Celý život, Hrudní koš, Zdraví na Heureka.cz