Maminka.czRodina a vztahy

Smí rodič líbat dítě na ústa? Mate ho tím a dráždí, tvrdí někteří odborníci

Kateřina Prachařová 28.  12.  2018
David Beckham před časem opět rozvířil vody Instagramu, když už podruhé zveřejnil fotku, na níž líbá svou dceru Harper na ústa. Vzbudil jak vlnu pochvalných komentářů, tak i přímo tsunami kritiky. Komentující se opět rozdělili na ty, kdo považují polibek na dětská ústa za něco zcela normálního, a ty, podle nichž jde o naprosté tabu.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

David Beckham sdílel podobný snímek již minulý rok a ještě dříve to udělala i jeho manželka Victoria. A i další celebrity zásobují své profily na sociálních sítích fotkami, kde líbají své děti na ústa. Ať už je to Kim Kardashian, herec Liev Schreiber nebo zpěvačky Gwen Stefani či Beyoncé. Jejich fotky lajkují miliony lidí a tisíce si dají tu práci, aby je okomentovaly. Ať pochvalně nebo kriticky.

Když modelka Amber Rose zveřejnila fotku, na které svého syna líbá na pusu, dočkala se často komentářů jako „nechutné“ a „obtěžující“. Proč se tyto názory objevují? Podle odborníků je důvodem všeobecně panující společenská nejistota, jak se k líbání rodičů s dětmi postavit.

ČTĚTE TAKÉ: David Beckham políbil dceru na rty. Je to strašidelné, dozvěděl se!

Zatímco část komentujících označila toto chování za „divné, příliš intimní a se sexuálním podtextem“, jiní se s ním ztotožňují a postují vlastní snímky, na nich líbají své děti. Beckhamova fotka tak vlastně vyvolala jakousi vlnu solidarity mezi rodiči, kteří se chovají podobně. A také velký zájem v médiích – a to nejen v bulvárních, ale i těch takzvaně seriózních.

Australský deník Daily Mail celá „kauza“ velmi zaujala, a oslovil proto hned dvě psycholožky. Jak se dalo očekávat, každá z nich má na věc jiný názor. Fiona Martin z Univerzity v Sydney tvrdí, že všechno, co podporuje emocionální vazbu mezi dětmi a rodiči, je v pořádku a mělo by být podporováno. „Je absurdní domnívat se, že polibek dítěte a rodiče by mohl být považován za sexuální,“ říká.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Kontroverzní otázka: Líbáte své děti na rty? Jako Victoria Beckham
 

Naproti tomu americká dětská psycholožka Charlotte Reznick varuje, že takovéto projevy náklonnosti mohou dítě mást, dráždit, a dokonce sexuálně stimulovat. Již dříve se ve své knize Síla dětské představivosti vyjádřila: „Jakmile jednou začnete své dítě líbat na rty, kdy s tím přestanete?“ Podle ní se sexuální povědomí dítěte začíná vyvíjet zhruba v pěti až šesti letech, a právě tehdy mohou prý polibky na rty dítě sexuálně dráždit.

Tématu se věnoval i německý list Süddeutsche Zeitung. Do polibkové debaty přispěla komentátorka Violette Simon, která mimo jiné napsala: „Někteří vidí v nevinné dětské náklonnosti erotično, jako by se snad jednalo o smyslné francouzské polibky s otevřenými ústy. Přitom je to jen takový ten mlaskavý huban s našpulenými rty. Kdybychom jím počastovali dospělého partnera nebo partnerku, jen těžko by ho označil za polibek.“

V českých internetových fórech převažují zastánci líbání dětí na rty. Čeští rodiče to považují za zcela normální věc, na kterou jsou všichni odjakživa zvyklí. „A navíc, někde to dítě ty bakterie nachytat musí, takhle si od malička nejlíp buduje imunitu,“ dodává s trochou nadsázky jedna z maminek. Většina lidí se ale shoduje, že takový druh polibku by měl být vyhrazen opravdu jen rodičům. Do vztahu s prarodiči a dalšími příbuznými už líbání na rty opravdu nepatří.

Smršť odmítavých i nadšených reakcí, které každá fotka podobná té od Davida Beckhama vzbudí, každopádně ukazuje, že toto téma rezonuje jak mezi rodiči, tak i lidmi, kteří děti (ještě) nemají.

A co si myslíte vy? Napište nám do diskuze.

Zavři pusu, zmiz, vypadni! Proč s dětmi mluvíme jinak než s dospělými?
Témata: Děti, Slavní rodiče, Rodina a vztahy, Péče o dítě a jeho výchova, Výchova, Rodiče, Victoria Beckham, Liev Schreiber, David Beckham, Amber Rose, kauza, Kim Kardashian, polibek, Fiona, Kim Kardashianová, Ambra Rosa, Beyoncé, Victoria Beckhamová, Velký zájem, Český rodič, Gwen, Daily mail, Normální věc, Náklonnost, Amber