Maminka.czZdraví

Snadné hubnutí?

, Časopis Dieta
16. 7. 2010
Snadné hubnutí?
Zvláště před létem se objevuje spousta reklam a inzerátů na různé hubnoucí přípravky, pilulky a koktejly slibující bezbolestné hubnutí a krásnou postavu do plavek bez potu a dřiny.

Těm nejvíce absurdním tvrzením snad díky osvětě již věří jen málokdo. Jak to však s potravinovými doplňky na hubnutí ve skutečnosti je?

Produkty podporující hubnutí lze rozdělit do několika kategorií, z nichž každá má svá pro a proti a je vhodná pro různou skupinu lidí. Co nám tedy může v hubnutí skutečně pomoci?

1. Hubnoucí koktejly

Bývaly hitem před několika lety, dnes už je jejich největší sláva na ústupu. Co slibují? Pokud takovým koktejlem nahradíte jedno až tři denní jídla, zhubnete za poměrně krátkou dobu o nepoměrně velké množství kilogramů. Ve skutečnosti to tak velký zázrak není, ale může vám při hubnutí výrazně pomoci. Důležitý je dobrý vyběr.

Dietní koktejl by měl mít dostatečné množství bílkovin v poměru k sacharidům, obsahovat minimum tuků a naopak vyvážené množství vitaminů a minerálů. V podstatě se jedná o náhradu běžné tuhé stravy tekutinou v určitém přesném složení živin obohacenou o některé další látky. Výhodou použití koktejlu při redukci hmotnosti je, že se významně sníží příjem energie a současně se zvyšuje příjem tekutin, organismus navíc zpracovává více bílkovin, než je obvyklé, což vyžaduje další množství energie.

Navíc je prokázáno, že tekutá výživa sama o sobě zvyšuje přeměnu látek, a tím i ztrátu energie. Vhodné je pít koktejl místo večeře, a ne místo snídaně (jak se často tvrdí), aby byl zajištěn nízký příjem energie především před spaním.

2. Spalovače a urychlovače metabolismu

Tuto kategorii lze rozdělit ještě na další tři skupiny, které se liší svým účinkem i principem, na kterém pracují. Přestože se můžete setkat s názory na obou pólech – od zapřisáhlých vyznavačů spalovačů tuků až po jejich zaryté odpůrce, kteří tvrdí, že si tím jen zkazíte zdraví – pravda je asi někde uprostřed. V omezené míře mohou pomoci, ve velkém množství však i uškodit. Vyplatí se proto nakupovat tyto produkty jen od renomovaných značek a přísně se držet dávkování.

Spalovače obsahující povzbuzující látky – kofein, guaranu, taurin Od přípravku, který obsahuje pouze tyto látky, můžete očekávat jen povzbuzení – vydržíte s ním tedy déle cvičit, a spálíte tak více kalorií. Tyto látky nemají však vliv na spalování tuku.
Hlídejte si maximální denní dávku, jinak se mohou vyskytnout nežádoucí účinky, jako je bolest hlavy, bušení srdce, nespavost (především u kofeinu).

L- carnitin L-carnitin je jediná látka, která prokazatelně zvyšuje spalování tuku. Účinek byl dokonce prokázán odbornými studiemi. Problém je, že tohoto efektu se dosáhne až po relativně dlouhé době (zhruba 45 minutách cvičení) a musíte mít správnou dávku pro svůj organismus.

Doporučují se 1–2 g l-carnitinu v jedné dávce. Nadbytečné množství se z těla vyloučí močí. Účinek l-carnitinu poznáte podle toho, že se při cvičení více potíte a zároveň se později unavíte.

Termogenní spalovače tuku Pokud je přípravek kvalitní a přírodního původu a je užíván pod dohledem lékaře nebo výživového poradce, může hubnutí usnadnit bez vedlejších účinků. Jakmile některý produkt slibuje, že vám spálí tuky i bez cvičení, jedná se právě o termogenní spalovač tuku. Nejsou-li účinné látky přírodního původu, na 90 % vám způsobí jojo efekt. Navíc při jejich užívání můžete být nervózní až agresivní a mít návaly horka.

3. Vláknina a vlákninové přípravky

Vláknina je jeden z nejlevnějších a nejsnáze dostupných prostředků, které vám mohou při hubnutí pomoci. Snižuje pocit hladu a chuti na sladké a zároveň působí preventivně proti rakovině tlustého střeva. Vláknina je přirozenou součástí mnoha potravin – zeleniny, ovoce, celozrnných obilovin, luštěnin.

Pokud víte, že máte v této oblasti rezervy, vyplatí se zainvestovat do některých z přípravků, které obsahují vlákninu v koncentrované podobě. Tu pak stačí přidat do jogurtu, do nápoje nebo třeba i do polévky. Dospělý člověk by měl denně sníst asi 30 g vlákniny, dítě množství, které se rovná jeho věku + 5 g. Pozor na extrémní překročení této dávky, mohlo by vám způsobit nadýmání nebo trávicí potíže.

Více se dočtete v aktuálním vydání časopisu Dieta.

Témata: Zdraví, Časopis Dieta, Dobrý výběr, Přírodní původ, Nízký příjem, Hubnutí, Nadbytečné množství

Mohlo by vás zajímat
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Tohle je přesné! Nejšílenější momenty, které zažíváme s dětmi na mateřské
Klasické fotky mimin jsou nuda. Tenhle táta proto fotí děti jinak
Největší rodičovské chyby při psaní domácích úkolů. Čeho se vyvarovat?
11 symptomů, které prozradí, že jste těhotná
Bez andělů nejsou Vánoce. Vyrobte si je ze šišek, špuntů nebo kolíčků
To je ale bříško! Takhle vypadá těhotenství s trojčaty týden po týdnu
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Manželovi rodiče nám finančně pomohli. Teď za to platíme jinak

Horoskopy

Ryby V druhé polovině února se nebudete nudit v práci, ale ani při navazování nových známostí. Na sto…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Patrik, Ella, Lev

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu