Maminka.czKoronavirus

Snažíme se o miminko. Měli bychom přestat kvůli koronaviru?

3. 4. 2020
Snažíme se o miminko. Měli bychom přestat kvůli koronaviru?
Do jaké míry je rizikové počít v této obtížné době dítě? Existuje nebezpečí ohrožení zdraví pro mámu i miminko?

Světová pandemie nového onemocnění Covid-19 a veškerá přísná opatření s ní spojená obrátily naše životy naruby. Počty nakažených každý den strmě stoupají a lidé propadají panice. Obavy o vlastní zdraví nebo dokonce život se zřejmě nevyhýbají nikomu z nás. Je v této době vhodné pokoušet se o miminko? „Současná situace mění naše životní plány, ty bezprostřední i budoucí, to si přiznejme. Musíme se všichni přizpůsobovat a přemýšlet o důsledcích svého jednání. A rozhodnutí, zda právě teď „cíleně“ otěhotnět, nebo s tak zásadním krokem raději vyčkat, jednoznačně mezi takové plány patří,“ říká Dr. Jessica Zucker, reprodukční psycholožka. Otázku, zda by neměly své úsilí o otěhotnění raději nyní odložit, jí v posledních týdnech pokládá v ordinaci mnoho jejích pacientek. Co odpovídá?

Koronavirus: Otázky a odpovědi odborníků pro těhotné

Nelze říct ano, nebo ne!

„Dochází ke mně na konzultace celá řada žen, které třeba opakovaně potratily nebo podstoupily již více cyklů umělého oplodnění a teď se snaží znovu přijít do jiného stavu. A všechny samozřejmě zajímá, zda je to moudré, pokoušet se o miminko v době globální pandemie. Co na to mohu říct? Je to ryze soukromá a osobní věc, stejně jako jakékoli jiné rozhodnutí ohledně vlastního zdraví. Pravdou je, že ve skutečnosti neexistuje nic takového jako „správný čas na dítě“. Na druhou stranu, umím si představit i vhodnější dobu, než je ta současná. Nikdo jiný než vy a váš partner za vás tolik zásadní rozhodnutí, jako je to, kdy si pořídit miminko, stejně neudělá,“ uvádí Dr. Zucker.

Aktuální celosvětová situace má negativní dopady na každého z nás i společnost jako celek. Hroutí se ekonomické systémy, čelíme nejistotě, co bude dál, zda nepřijdeme o práci, stresuje nás domácí karanténa a s ní spojená obrovská sociální izolace… Navíc, o novém typu viru toho prozatím vědci příliš nevědí, nemáme tušení, kolik mezi lidmi běhá infikovaných a možná i bezpříznakových jedinců, kteří mohou snadno nakazit ostatní, jak se bude vyvíjet stav zdravotnictví…

Roušky nestačí. Mnohem víc vytírejte, přezouvejte se a perte!

Krok do nejistoty

Všichni, kteří touží po miminku a dělají pro to všechno, by se tedy měli zaměřit na to, co zatím víme. Nedávná studie z Číny naznačuje, že nemoc Covid-19 se během těhotenství nepřenáší na plod. Virus nebyl nalezen v plodové vodě, pupečníkové krvi ani v mateřském mléce čerstvých maminek po porodu. Je ale důležité vědět, že analyzovala poměrně malý vzorek těhotných žen.

Podle výzkumů Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) se neprokázalo ani zvýšené riziko samovolného potratu, předčasného porodu nebo mrtvého porodu v případě, že žena během gravidity prodělá onemocnění Covid-19. To jsou dobré zprávy. Ovšem pokud jde o zdraví nastávající maminky, pořád zůstává spousta nejasností. Podle CDC není dosud známo, zda jsou k nákaze koronavirem těhotné ženy náchylnější (někteří odborníci jsou přesvědčeni, že tomu tak je). Pokud totiž jde o podobné respirační viry a obecně onemocnění dýchacích cest, patří právě těhotné mezi výrazně ohroženější skupinu.

Další věcí, kterou byste měli zvážit, pokud přemýšlíte o těhotenství, je, zda budou zdravotnická zařízení dostatečně připravena na případný nápor pacientů, bude k dispozici dostatečné množství kvalifikovaného personálu (jelikož denně slýcháme z médií, kolik lékařů a sester se již nakazilo, a uzavírají se celá nemocniční oddělení), zda psychicky zvládnete poněkud ztíženou a méně komfortní prenatální lékařskou péči (pravidelné prohlídky a kontroly, odběr krve, specializovaná vyšetření a screeningy a s nimi spojené cestování, pobyt v čekárnách atd.). A v neposlední řadě myslete na to, že možná ještě v době, kdy budete mít termín porodu, stále bude platné vládní nařízení o zákazu přítomnosti otců u porodu.

Co teď, když otcové nemohou k porodu? Maminka je s vámi!

Zůstaňte doma!

Pokud otěhotníte během pandemie nebo již v očekávání jste, měla byste tedy důsledně dodržovat veškerá bezpečnostní a hygienická opatření, tedy nosit roušku, často si mýt ruce, nedotýkat se obličeje ani jiných předmětů (například klik, madel v hromadné dopravě, sortimentu v obchodě, cizích klíčů, telefonů) a hlavně držet se dál od ostatních lidí. Nezbytností je tedy domácí karanténa a na maximální možnou míru omezit sociální kontakty.

Nezapomínejte na zdravou stravu, bohatou na vitaminy a minerály, dopřávejte si hodně ovoce a zeleniny, luštěniny, kvalitní bílkoviny (maso, mléčné výrobky, nejlépe zakysané, podporují imunitu), prospěje pravidelný pohyb. Svižnou procházkou do přírody, kde nepotkáte davy lidí, nic nezkazíte. Pokud jde o zaměstnání, zvažte, zda není nejlepší volbou odejít do pracovní neschopnosti, abyste eliminovala nejen stres, ale zejména kontakt s lidmi, kteří mohou nákazu přenášet, aniž o tom vědí. A samozřejmě buďte pravidelně v kontaktu se svým ošetřujícím gynekologem, případně jinými specialisty, pokud je potřeba.

Koronavirus není pro těhotné tak závažný jako SARS či MERS, říká lékař
Co byste měli vědět o koronaviru: Jak se co nejlépe uchránit?

Speciál o koronaviru

Koronavirus se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v  čínském městě  Wu-chan. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.  Koronaviry vyvolávají nemoci od běžného nachlazení po syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest. Onemocnění se přenáší vzduchem  kapénkovou infekcí a nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je 7 - 14 dní. Mezi příznaky koronaviru patří zvýšená teplota, dušnost, kašel, únava a bolesti svalů.

Uzavření škol|Nárok na ošetřovné|Testování na koronavirus|Léčba koronaviru|Rouška bez šití
 
Nákupy - Maminka CZ
Témata: Zdraví, Koronavirus, Těhotenství, Děti, Porod, Miminko, Rodina, Čína, Zdravotnictví, CDC, Hygienička, Konzultace, Pandemie, Covid, Panic, Domácí karanténa

Mohlo by vás zajímat
Tohle nejím! 40 vážně podivných důvodů, kvůli nimž děti odmítají jídlo
Bez plenek, bez hraček a bez pravidel! 15 slavných matek se zvláštními výchovnými metodami
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Puberta dívek stále častěji začíná už v osmi. Hormony z kuřat za to nemohou. Tak proč?
Víte, kolik má vypít kojenec, batole a školák? Pozor na minerálky a džusy
Narážky na tělo po porodu ignorujte, radí. Jak vypadá po třech dětech?
Japonská maminka zachycuje život s dvojčaty a trojčaty. To prostě musíte vidět!
Módní ikoně Harper Beckham je devět. Chodí na nehty, hraje fotbal, rodiče ji líbají na rty

Horoskopy

Beran Jste moc rádi, že je pátek, protože jste profesně vyždímaní. Naštěstí se píle a odříkání vyplatily. Je…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Zita, Nico, Konstancie

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné