Co dělat, když dítě slupne lákavě vypadající bobule neznámého původu nebo si cucne jaru? Vyvolat ihned zvracení? Dávat pít mléko apod.?
Otravami jsou nejohroženější děti do 5 let věku, zejména pak batolata. Dle statistik se okolo 90 % otrav odehraje v domácnosti – jejich nepřímými viníky jsou tedy podobně jako u popálenin rodiče či jiní pečovatelé. Absolutně nejčastější bývá intoxikace léky, menší část nehod mají na svědomí rostliny a nejrůznější chemikálie.
Základem je klid! Aneb co by měli vědět všichni rodiče
- Ať již dítě pozřelo cokoliv (léky, rostliny, chemické látky), pokuste se zachovat klid. Strach a panika zabíjí myšlení, stres a strach navíc přenášíte na dítě!
- Pakliže máte sklony k tomu ve stresových situacích zmatkovat, oceníte mobilní aplikaci ZÁCHRANKA (podrobnosti v odkaze). Přímé vytočení čísla 155 je však o něco rychlejší.
- Umíte na svém mobilu zapnout hlasitý odposlech? Poskytovat účinně první pomoc a zároveň mít telefon u ucha je značně komplikované.
- Rodiče malých dětí by měli mít ve svém mobilu uložené číslo na TOXIKOLOGICKÉ INFORMAČNÍ STŘEDISKO (TIS): 224 91 92 93 a 224 91 54 02. Na uvedených linkách vám podají ty nejodbornější informace o toxicitě zkonzumované látky, jejich účincích apod. Budete-li kontaktovat pediatra, velmi pravděpodobně bude volat tamtéž.
- TIS rodičům dětí radí: „Doporučujeme, aby se všechny domácnosti, zejména ty, kde vyrůstají malé děti, vybavily alespoň jedním balením aktivního (černého) uhlí (přípravky Carbosorb nebo Carbotox). Optimální je mít v zásobě pro každé dítě v rodině jedno balení přípravku. V řadě případů podání několika tablet aktivního uhlí laikem zamezí rozvoji příznaků otravy nebo alespoň průběh otravy zmírní. O tom, kdy je třeba aktivní uhlí podat nebo kdy je naopak jeho podání nežádoucí, rozhodne konzultace s TIS!“
Otrava léky
Je velkou bolestí farmaceutického průmyslu, že mnohé léky a vitamíny jsou velmi podobné bonbónům, a je bohužel i velmi častou chybou rodičů, že o léku nebo vitamínu občas jako o „bonbónku“ hovoří – i tyto skutečnosti stojí za vysokým procentem otrav léky! Jak tedy postupovat při intoxikaci léky?
- Pakliže dítě přistihnete „při činu“, ihned mu z pusy pilulky vyndejte a v klidu zjistěte, jak velké množství jich pozřelo. Krabičku od medikamentuů si vždy uschovejte! Pro úspěšnou léčbu je vždy zásadní vědět, co dítě pozřelo, kdy a v jakém množství!
- Pokuste se vyvolat zvracení, pokud se to nedaří, nezdržujte se tím. Ale pozor – zvracení nikdy nevyvolávejte u dětí s poruchou vědomí!
- Pokud nedošlo k poruše vědomí, podejte aktivní uhlí, množství určí TIS nebo dispečer Zdravotnické záchranné služby (ZZS). Nicméně 3–5 tabletami nic nezkazíte. Zdravotnický dispečer vás bude dále navigovat.
- Volejte ZZS, zvláště upadá-li dítě do bezvědomí a chová-li se nestandardně. Hovor nikdy nepřerušujte první!
- Od dítěte neodbíhejte, buďte připraveni zahájit resuscitaci, dispečer vás v případě potřeby navede.
- Dětem nedávejte nic jíst ani pít.
Otrava rostlinami
Bohužel i na sídlištích rostou prudce jedovaté okrasné keře a rostliny (například bobkovišeň, břečťan, tis, túje, zimostráz neboli buxus, štědřenec, některé druhy zimolezu atd.), a tak je vhodné vědět, jak v případě jejich požití postupovat.
- Celý postup první pomoci je v podstatě stejný jako u intoxikace léky (včetně aplikace aktivního uhlí).
- Je však velmi důležité zajistit rozmanité části dané rostliny (větvička, listy) kvůli identifikaci, nestačí kupříkladu jen plody, které dítě jedlo!
- Při konzumaci některých rostlin hrozí alergická reakce a život ohrožující otok dýchacích cest, ten se může rozvinout i několik hodin po pozření – počítejte i s touto eventualitou!
Otrava chemickými látkami
Po ovoci voňavé čisticí prostředky a tablety i atraktivně vypadající obaly mohou malé dítě nalákat k ochutnání obsahu – tedy pakliže nemáte chemikálie řádně zabezpečeny. A pozor, nikdy nepřelévejte chemikálie (čistidla apod.) do PET lahví od limonád, může to být sice praktické, ale je to velmi nebezpečné – nejen pro děti! Při intoxikaci postupujte obdobně jako u požití léků, avšak s následujícími specifiky.
- Po požití chemických látek nikdy nevyvolávejte zvracení bez konzultace s odborníkem (ideálně TIS, ZZS)! Při zvracení hrozí vdechnutí chemických látek, následné poleptání dýchacích a polykacích cest! Velmi vážné problémy vznikají také u pěnivých chemikálií. Při zvracení hrozí vdechnutí chemických látek, následné poleptání dýchacích a polykacích cest!
- Aktivní uhlí je v tomto případě možné aplikovat pouze po doporučení odborníků – jeho podání může totiž v některých případech zkomplikovat vyhodnocení nálezu!
- Kdysi doporučovanému podávání mléka se naprosto vyhněte! Zdravotnický dispečer vás však může vyzvat k tomu, abyste dítěti podali větší množství vody a rizikovou látku tak naředili.
Dávejte si pozor
V domácnosti s malými dětmi (ale i na zahradách a zejména v dílnách a garážích) by měly být všechny chemické prostředky, léky, kosmetické přípravky, tablety do myčky, postřiky a hnojiva, ale i alkoholické nápoje perfektně zajištěny a uloženy mimo dosah dětí! Nespoléhejte na dětské pojistky uzávěrů – obvykle s nimi mají problém spíše dospělí než děti! Na tyto zásady myslete také u prarodičů. Důsledky drobné nepozornosti mohou být fatální!
Víte, co dělat, když máte podezření na otravu?