Maminka.czZdraví

Sněhová královna

Pavla Millerová 12.  2.  2009
Sněhová královna
V chladném období si celé vaše tělo žádá speciální péči, která vám zaručí pevné zdraví a krásu... Jak chránit pleť před mrazem? Proč pokožce škodí horká koupel? Co způsobuje zhoršení ekzému v zimě?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Na nejčastější otázky týkající se péče o pleť a vlasy v zimních měsících jsme se zeptali odborníka na slovo vzatého, MUDr. Aleny Černekové, lékařky specializující se na dermatovenerologii.

CO MÁ KROMĚ MRAZU VLIV NA KVALITU KŮŽE?

Kromě vnějších vlivů, jako je sníh, vítr, vlhko, nízké teploty a ostré sluneční paprsky, může za zhoršení stavu pleti také střídání studeného prostředí se suchým vzduchem vytápěných místností. Svou roli hraje i snížení mikrocirkulace krve v pleti, nedostatek tekutin a nevhodná strava s nedostatkem důležitých vitaminů.

MÁM SUCHOU PLEŤ, MOHU V ZIMĚ POUŽÍVAT SVŮJ OBLÍBENÝ LETNÍ KRÉM?

Oblíbený výrobek můžete používat na noc, nebo tehdy, pokud se venku pohybujete jen minimálně. V opačném případě je potřeba pokožku ošetřovat mastnějšími přípravky, obzvlášť v případě suché pleti. Jelikož produkce mazových žláz v mrazivém počasí stagnuje, má tento krém jak funkci výživnou, tak ochrannou. Posiluje funkci mrazem poškozeného hydrolipidového filmu pokožky a zabraňuje tak odpařování vody a vysušování.

MŮŽE KLASICKÝ HYDRATAČNÍ KRÉM V ZIMĚ POŠKODIT MOJI POKOŽKU?

Ne, jedná se o pouhou fámu. Obsah vody v hydratačních krémech není tak extrémní, aby při venkovním mrazu běžně zmrzl. Moderní přípravky navíc obsahují hydratační látky, které se dostávají do hlubších vrstev pokožky a uvolňují se postupně, takže pleti rozhodně neškodí. V případě mastného typu pleti jsou navíc tradiční lehké hydratační přípravky vhodnější než ty hutné výživné.

JE POTŘEBA V ZIMĚ KROMĚ KRÉMU ZMĚNIT TAKÉ ODLIČOVAČ NEBO PLEŤOVOU VODU?

V zimním období je lepší používat odličovací mléko místo čisticí vody. Je dobré, pokud přípravek obsahuje tuk - líčidla a zbytky mastných krémů se tak lépe odstraňují.

MOHU BĚHEM DOVOLENÉ NA HORÁCH POUŽÍVAT STEJNÝ KRÉM, JAKO KDYŽ JSEM VE MĚSTĚ?

Rozhodně ne. Před pobytem na horách je nutné výběru kosmetiky věnovat zvýšenou pozornost, je lepší volit hutnější výživný krém, kterému by neměl chybět především UV filtr. Zejména na sněhu, odrazem od bílé plochy, totiž velmi často dochází k poškození kůže sluncem.

STAČÍ, KDYŽ POUŽIJI KLASICKÝ KRÉM A CHRÁNÍM SE VRSTVOU MAKE-UPU A PUDREM?

Vrstva make-upu do jisté míry opravdu funguje jako vrstva oblečení, ovšem velmi omezeně. Ve městě, kde bývá teplota vzduchu v zimě obvykle vyšší, vám takováto ochrana pleti zřejmě postačí, pokud se ale budete pohybovat v extrémních klimatických podmínkách (pojedete na hory, budete se pohybovat ve velkých mrazech či ostrém větru), rozhodně svou pleť ošetřete hlavně kvalitním krémem.

MÁM EKZÉM, KTERÝ SE MI DAŘÍ ZVLÁDAT V LÉTĚ. PROČ SE KOŽNÍ PROBLÉMY V ZIMĚ ZHORŠUJÍ?

Mohou za to především vnější vlivy, které předurčují výraznější suchost kůže. Vše ještě zhoršuje neustálé střídání teplot při přecházení z venkovního prostředí do vytopených místností.

Vliv na kvalitu pokožky má kromě mrazu i zhoršení krevního zásobování pokožky, čili zhoršení výživy kůže, ke kterému dochází i nevhodnou stravou ochuzenou o důležité vitaminy. Proto byste i v zimě měla konzumovat hodně ovoce a zeleniny.

JSEM TĚHOTNÁ. NA CO SI MÁM V ZIMĚ DÁVAT POZOR? MOHU POUŽÍVAT BĚŽNOU KOSMETIKU?

Protože v těhotenství bývá kůže obvykle sušší, dráždivější a citlivější, je dobré aktivně bránit dalšímu jejímu přesoušení, a to jak saponáty, tak chladem. Péče o kůži v tomto období musí být intenzivnější, ideálně mastnějšími krémy bez obsahu bylin a parfémů, které mohou způsobit podráždění.

I PŘESTO, ŽE SI RUCE PRAVIDELNĚ KRÉMUJI, ZŮSTÁVAJÍ PŘESUŠENÉ. ČÍM TO JE?

Na rukou je kůže extrémně vysoušena chladem i máčením ve vodě se saponátem, které ochuzuje pokožku o její přirozenou ochrannou vrstvu a zvyšuje její pH. Navíc trvalá hybnost končetin vede ke zrychlené tvorbě mikroprasklin v pokožce, které se mohou následně projevit jako ekzém.

Pravidelné krémování sice pomáhá, ale nedokáže plně nahradit chybu způsobenou přesušením pokožky rukou. Částečnou pomoc přináší používání gumových rukavic při každé domácí práci, vyhýbat se horké vodě, která kůži značně vysušuje, a k mytí používat jen přípravky s obsahem zvláčňujících přísad. Při pobytu venku ruce chraňte teplými rukavicemi.

V ZIMNÍCH MĚSÍCÍCH SE MI VÍC LÁMOU A TŘEPÍ NEHTY. JAK SI S TÍM PORADIT?

Příčiny mohou být stejné jako v případě přesušených rukou, svůj podíl má i nedostatek vitaminů a minerálů, zejména vápníku.

Pomůže strava bohatá na bílkoviny, celozrnné pečivo, ořechy a listová zelenina. Speciální lak vaše nehty posílí a zabrání jejich lámání. Konečkům prstů a nehtové kůžičce prospěje také lázeň z teplého olivového oleje.

MOJE KŮŽE, ZEJMÉNA NA LOKTECH, KOLENOU A LÝTKÁCH, JE V ZIMĚ VELMI SUCHÁ. PROČ?

Jedná se o vliv chladu. Roli hraje také výrazná hybnost těchto partií, která způsobuje vyšší lomivost kůže. Kritické je i tření pokožky o oděv, které zvyšuje její citlivost.

JAK SPRÁVNĚ PEČOVAT O RTY A OČNÍ OKOLÍ?

V těchto místech je kůže velmi tenká, navíc bez mazových žláz.

Namístě je proto promašťování očního okolí výživným krémem, rty ochrání jelení lůj nebo tyčinka mastnější konzistence s obsahem včelího vosku a vitaminu E. Na ústech vytvoří ochrannou vrstvu a pomohou předcházet vysušování, bolestivým prasklinkám a pocitu pálení. Velkým plusem je obsah UV filtrů, které se vyplatí především při pobytu na horách.

RÁDA ODPOČÍVÁM VE VANĚ, HORKÁ KOUPEL MĚ KRÁSNĚ PROHŘEJE. NEŠKODÍ TO ALE MÉ POKOŽCE?

Bohužel ano. Voda samotná ochuzuje kůži o vláhu, a když je navíc horká, dochází k výraznému prokrvení, které vede k poškození svrchní rohové vrstvy pokožky i jejího kyselého pláště, a tím ke zvýšení suchosti kůže.

JAK MÁM V ZIMĚ SPRÁVNĚ PEČOVAT O VLASY?

Stejně jako pleť i vlasy čelí náporu chladu a dalších faktorů, v důsledku čehož ztrácejí svoji přirozenou pružnost a lesk.

Mohou se lámat, třepit a výjimkou není ani tvorba lupů. Velmi jednoduchým řešením je nošení čepice, která by ovšem neměla být příliš teplá, aby se pod ní vlasy nezapařily.

Pečující přípravky používejte podle aktuálního stavu kštice (tj. u lupů přípravky proti lupům atp.). Pokud vám vlasy v zimě často elektrizují, zkuste sérum pro jejich uhlazení, konečky ošetřujte ochranným olejem, který zabrání jejich třepení.

Nezapomeňte dodržovat důležité pravidlo: Nikdy nechoďte ven s mokrými či vlhkými vlasy. I po návštěvě bazénu, sauny či posilovny věnujte čas důkladnému vysušení. Jinak vlasy na mrazu zkřehnou a mohou se začít lámat.

Témata: Zdraví, Časopis Maminka, Král, FAMU, Královna, Jelení lůj, Mrazivé počasí, Vrstva oblečení, Kvalitní krém, Včelí vosk, Nevhodná strava, Horká koupel, Prasklinka, Důležité pravidlo, Sněhová královna, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Nejmladší matka ve Velké Británii otěhotněla už v 11 letech! Dceru jí odebraly úřady, dodnes se s tím nevyrovnala
Mrázková Dita
Životní příběh
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Princ George nebo princezna Charlotte jako dospělí: Jak se promění tváře dětí z královských rodin za několik let?
Formánková Simona
Galerie
Použitý kondom nebo ojetá pneumatika? Tyhle těhotenské fotky jsou kreativní až za hranu! Posuďte sami
Formánková Simona
Galerie
7 věcí, které s dětmi musíte zažít o adventu
Víchová Tereza
Advent
Goldie Hawn oslavila 77. narozeniny, ale s vnoučaty řádí jako zamlada. Které herečky jsou také oddanými babičkami?
Mrázková Dita
Slavné babičky
Intimněji už to nejde: Tyhle fotky zachycují první vteřiny dítěte na světě. Podívejte se na dechberoucí detaily
Víchová Tereza
Porod