Maminka.czDěti

Sociální inteligence je důležitá: Nezvládá čísla, ale umí to s lidmi!

22. 10. 2019
Sociální inteligence je důležitá: Nezvládá čísla, ale umí to s lidmi!
Jedinci s dobře rozvinutou sociální inteligencí bývají vynikající učitelé, psychologové, ale i manažeři či právníci.

Klárce je sedm let a chodí do druhé třídy. Klárka hezky píše, ráda kreslí, ale počítání a vše kolem něj je věda! Než Klárka dopočítá jeden sloupeček jednoduchých příkladů, mají její spolužáci sloupečky dva, někteří i tři. Klárky maminku to trápí a snaží se dceru nejrůznějšími způsoby motivovat, povzbuzovat, denně s ní matematiku procvičuje, ale žádné výsledky se zatím bohužel nedostavily.

Dalo by se říct, že Klárky takzvaná logická inteligence není příliš rozvinutá, ale co holčička nezvládá v matematice, bohatě dohání v kamarádských vtazích. Klárka je mezi dětmi velmi oblíbená, vyjde totiž s úplně každým, když s dětmi paní učitelka řeší nějaký problém, často se obrací na sociálně velice vnímavou Klárku, která umí vztahy ve třídě hezky popsat a ve svých sedmi letech často i vystihnout jádro problému. Klárka má velmi rozvinutou sociální inteligenci a dle slov paní učitelky „se ve světě rozhodně neztratí.“

Chytrý po tátovi? Omyl. Inteligenci děti dědí od matek, tvrdí vědci

8 typů inteligence

Ani logická, ani sociální inteligence nejsou žádnými planými termíny! Kupříkladu uznávaný vývojový psycholog Howard Gardner formuloval již v druhé polovině dvacátého století zajímavou teorii typů inteligencí. Dle Gardnera existuje hned osm základních druhů inteligence: jazykově-verbální, logicko-matematická, prostorová, pohybová, hudební, společenská, vnitřní a přírodovědná (více jsme o tom psali v Mamince ZDE). Lidé s výrazně rozvinutou sociální inteligencí jsou dobrými pozorovateli druhých, dokáží se výborně vcítit do myšlení druhých lidí, do jejich pocitů, vnímání i postojů, takříkajíc umí v lidech číst jako v knize, a dokonce i mezi řádky. Zkrátka se umí na každého naladit.

Jaký druh inteligence má vaše dítě? Logickou, sociální, nebo pohybovou?

Bude dobrý učitel, psycholog či právník!

„Toto nadání jim pak velmi pomáhá v komunikaci s druhými. Tyto dovednosti jsou nejvyšším předpokladem úspěchu ve všech povoláních, v nichž se nepracuje se slovy, čísly nebo jinými materiály,“ tvrdí německý psycholog a publicista Siegfried Brockert. Jedinci s rozvinutou sociální inteligencí mají mnoho předpokladů k tomu být kupříkladu skvělými učiteli, vychovateli, politiky, sociálními pracovníky, právníky, manažery, psychology i psychiatry, terapeuty, vojáky či novináři. Ve všech těchto profesích je totiž důležitá schopnost vcítění se do druhých lidí – ať už to využijeme jakkoliv. Možná právě rozvinutá sociální inteligence je „detailem“ rozdělujícím dobré učitele, psychology, lékaře a podobně od těch špatných – zdaleka totiž nestačí být skvělým odborníkem ve svém oboru!

Nejsi tak dobrá jako my! Šikana mezi matkami bolí! Jak se s ní vypořádat?

Hodný a soucitný „inteligent“?

Rozvinutá sociální inteligence bohužel automaticky neznamená, že daný „obdarovaný“ jedinec využívá své inteligence k dobrým účelům. Zde pochopitelně hodně záleží na prostředí, v němž vyrůstá, na rodičích, výchově, přátelích a kamarádech a možná tak trochu i na genech. Dobrou zprávou pro „méně obdarované“ je, že sociální inteligenci se lze částečně naučit, a především ji rozvíjet, což je skvělé!

Témata: Děti, Školák, Chování a vztahy, Základní škola, Péče o dítě a jeho výchova, Inteligence, Sociální inteligence, Siegfried Brockert, Učitel, Právník, Sloupeček, Psycholog

Mohlo by vás zajímat
Tři oříšky pro Popelku: Kuriozity z natáčení nejslavnější české pohádky
Mateřská dovolená 2021: Vše, co potřebujete vědět
To se nedá jíst, stěžují si mámy v porodnicích. Co jste dostaly na talíř vy?
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
Retro krása! Mateřská láska byla před 50 lety stejně sladká jako dnes
Dokáže si hrát bez vaší pozornosti? Ne? Možná si za to můžete sami!
Kolik dárků na Vánoce je akorát? Když jich je moc, děti si je stejně neužijí
Největší galerie porodních fotek, jakou jste viděli. Pozor, je to dojímavé a občas syrové

Horoskopy

Střelec Pyšníte se dobrou náladou a rozdáváte ji všude kolem sebe. Rodinní příslušníci jsou nadšení, protože…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Drahoslav, Drahoň

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné