Maminka.czPremium

Soukromá porodní asistentka: S čím pomůže nejvíc a jak přání žen mění samotný porod, popisuje Anna Fančovičová

Vanda Stöckbauerová 24.  9.  2022
V rámci projektu Maminka v porodnici jsme navštívili i porodnici v Krnově. Jako o "průkopnické" o ní mluví místní lékaři a sestry. Porodní asistentka Anna Fančovičová nám popsala, co všechno předchází přípravě k porodu a jak ona sama vnímá svou roli po boku nastávajících maminek.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Klepněte pro větší obrázek

Co poskytuje těhotné ženě soukromá porodní asistentka?

V těhotenství je to příprava k porodu. S ženou rozebíráme její porodní přání a ta potom implementujeme u porodu. Soukromá porodní asistentka má možnost ženu doprovodit do vybrané porodnice, kde má smlouvu, a poskytovat tam služby v plném rozsahu. Když maminka odchází z porodnice, porodní asistentka ji pak může navštívit doma, zkontrolovat ji a poradit třeba s kojením.

Jak jste se k této práci dostala?

Začala jsem jako běžná nemocniční porodní asistentka tady v Krnově. Ale v hlavě jsem měla vizi, že bych péči chtěla poskytovat víc individuálně. Protože když přijde paní s kontrakcemi, která má bolesti, už se na ni tak nenaladíte. Chtěla jsem pro ženy dělat víc. A tak jsme si s kolegyní udělaly registraci u krajského úřadu a začaly poskytovat individuální privátní péči. 

V jakém týdnu těhotenství se na vás mají maminky obrátit?

Naše služba je velmi žádaná a nejsme schopné pokrýt poptávku. Je nás tady v Moravskoslezském kraji málo, takže nás ženy často oslovují velmi brzy, mnohdy už s počuraným testem. Ale já se přikláním k tomu, aby mě žena kontaktovala po dvanáctém týdnu těhotenství. První tři měsíce jsou rizikové. 

Jak probíhá další spolupráce? 

Začínáme nezávaznou schůzkou, na níž zjišťujeme, zda k sobě „ladíme“. Pokud ano, domluvíme se na pravidelných schůzkách a předporodní přípravě. Přání žen se liší. Teď je velkým trendem přirozený porod bez zásahu a bez léků. Ale během přípravy občas zjistíme, že si to žena maluje moc růžově a možná to až tak přirozeně necítí. Takže se bavíme o možnostech tlumení bolesti a o tom, co budeme dělat v různých situacích. 

Pomáháte sestavit porodní plán? 

Je to součástí přípravy, abych věděla, jak mám pracovat, jestli žena preferuje léky, nebo je naopak odmítá a chce je mít jako úplně nejzazší možnost. Zda preferuje alternativní polohy mimo lůžko, nebo chce spíš ležet a čekat. Takže já dám přání dohromady a potom je u porodu zkoušíme. Většinou je porodní plán jen taková teoretická příprava „na gauči“, kdy nikoho nic nebolí a všechno vypadá krásně. Ale u porodu se často mění priority. Třeba žena, která nechtěla žádné léky, je pak vyžaduje. Moje role je zkusit nejprve sprchu, masáž, a pokud bolest nezvládá, teprve pak sáhnout po léku.

Jaké máte zkušenosti s tlumením porodních bolestí? Co ženám nejvíc pomáhá?

Je to individuální. Záleží i na tom, kde bolesti cítí. Někoho hodně bolí záda a křížová oblast, někoho zase podbřišek. Takže na něco pomáhá teplo, na něco spíš tlak nebo masáž nebo různé polohy. Některé ženy třeba nevydrží ležet na zádech a potřebují být v předklonu.

Jaké máte zkušenosti s bylinnou napářkou u porodu?

V Krnově jsme začínali jako jedni z prvních s napářkou od paní magistry Moniky Valové. To je metoda ne vyloženě na bolest, spíš je na podporu uvolnění a změkčení porodních cest, aby se lépe otvíraly. Moc dobře nám to funguje, takže jsme nechali proškolit všechny kolegyně. Používáme ji často.

Jaké jsou podle vás porody do vody?

V pokračování pro předplatitele také najdete

Jaká je osobní zkušenost Anny Fančovičové s porodem do vody?

Jaký zásadní rozdíl vnímá oproti klasickému porodu?

Měla ona sama porodní asistentku?

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací

Maminka v porodnici

Vydáváme se za vás do porodnic celé České republiky, natáčíme tu videa, abyste viděli realitu, ptáme se na všechno, co vás zajímá. V tištěné Mamince najdete každý měsíc velkou reportáž, na webu spoustu videí s odborníky i maminkami, které zrovna porodily a celou řadu bonusů a tipů. S námi si vyberete tu nejlepší porodnici.

Témata: Porod, Časopis Maminka, Maminka v porodnici, Porodnice, Rozhovor, Premium, Krnov, Bolest, Porodní asistentka, Porod do vody, projekt, Přání, Anna Fančovičová, Maminka, Moravskoslezský kraj, Monika Valová
Mohlo by vás zajímat
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Princ George nebo princezna Charlotte jako dospělí: Jak se promění tváře dětí z královských rodin za několik let?
Formánková Simona
Galerie
Použitý kondom nebo ojetá pneumatika? Tyhle těhotenské fotky jsou kreativní až za hranu! Posuďte sami
Formánková Simona
Galerie
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender
Intimněji už to nejde: Tyhle fotky zachycují první vteřiny dítěte na světě. Podívejte se na dechberoucí detaily
Víchová Tereza
Porod
Užijte si koupání i v zimě. Tady jsou tipy na aquaparky a bazény, které nadchnou všechny milovníky vodních radovánek
Procházková Simona
Koupání
RECEPT: Linecké cukroví a vanilkové rohlíčky nesmí na vánočním stole chybět
Procházková Simona
Cukroví
Upečte si dokonale vláčný perník. S nastrouhanými jablky bude nepřekonatelný
redakce
Recepty