Maminka.czMateřská škola

Soukromé školky - kvalitní vzdělání nebo jen drahá alternativa?

redakce 12.  1.  2011
Soukromé školky - kvalitní vzdělání nebo jen drahá alternativa?
Státní školky praskají ve švech a mnohdy nemají dostatečnou kapacitu ani pro děti mladší tří let. A tak se mnozí rodiče ocitají před problémem, kam umístit svoje dítko. Kdo nemá po ruce ochotnou hlídací babičku, často zvažuje možnost soukromé mateřské školky. Jak ale vybrat tu nejlepší, která by vás finančně nezruinovala?

Jednou z hlavních výhod soukromých mateřských školek je maximální vstřícnost vůči rodičům, kteří jsou pracovně vytížení. „ Máme otevřeno od pondělí do pátku od sedmi do devatenácti hodin a na vyžádání také nabízíme večerní i noční hlídání,“ říká jedna ze zakladatelek pražské soukromé ekologické školičky s Montessori programem Josefínka a Vendelínek Petra Kůstková. Soukromá zařízení navíc také přijímají děti od nejútlejšího věku. Jejich výhodou je větší počet pečovatelek na méně dětí a tím pádem větší předpoklad individuálního přístupu.

Čtěte také: Čím se mohou rodiče inspirovat z Montessori pedagogiky?

Mimo delší otvírací doby si soukromé školky zakládají především na kvalitě vzdělávacích programů. Speciální pedagogická výuka bývá rozdělena do měsíčních vzdělávacích programů, které jsou naplněny množstvím tématických aktivit, projektů a výletů tak, aby děti mohly využít své poznání v praxi a zároveň poznávaly svět. „Jsem ráda, když si naše děti vzpomenou, že nedávno v Národním muzeu viděli poprvé mamuta, nebo si vybaví, kudy protéká Vltava. Protože jsme se po ní nedávno plavili pronajatým parníkem. To jsou prostě zážitky, na které naše dětičky budou ještě dlouho vzpomínat,“ říká Petra Kůstková.

Angličtina nezbytností?

Mezi další často patří dnes velice oblíbená jóga, pravidelné návštěvy solné jeskyňky a nezbytná angličtina, která je vyučována během denního programu a současně je nabízena i v samostatných lekcích v rámci dětských kurzů. Pokud nepatříte mezi jazykově smíšené páry, je vaší možností, jak dítěti cizí jazyk přiblížit už od útlého věku, právě mateřská školka s výukou cizích jazyků. „Výuku angličtiny považuji v předškolním věku za stěžejní. Děti jsou zvídavé, spontánní a rády se učí formou hry a to, co se v dětském věku naučí, potom formují a zdokonalují po celý život. Nedávno jsme také otevřeli konverzační kurzy pro dospělé, kteří si chtějí vypilovat slovní zásobu,“ informuje o současných kurzech lektorka angličtiny Lenka Hňupová, která několik let studovala v zahraničí.

Ačkoli je nejvíce rozšířená výuka angličtiny, klidně můžete zvolit i jiný jazyk, třeba němčinu nebo například francouzštinu. Důležité ale je, abyste si předem stanovili, co od takové školky očekáváte. Především neočekávejte zázraky a rozhodně upřednostňujte školku, kde působí přímo rodilí mluvčí. Jinak totiž hrozí, že si vaše dítě vštípí do paměti nesprávnou výslovnost nebo bude v budoucnu bojovat s českoanglickým přízvukem.

„Dříve jsem byla k soukromým školkám skeptická, nechtěla jsem svoje dítě odmalička rozmazlovat. Ale teď vidím, že jsem udělala správně. Díky speciálnímu pedagogickému programu a individuálními přístupu „tet“, jak jim tady naše děti říkají, je můj syn daleko šťastnější, vyrovnanější a pozornější,“ říká s úsměvem jedna z maminek, která pravidelně navštěvuje soukromou školičku se svým synem.

Nevýhodou soukromých školek ovšem bývá jejich vyšší cena. Za pravidelnou docházku dítěte, zaplatíte měsíčně od 10ti tisíc korun výše, u některých soukromých školek se tato částka může vyšplhat i na několikanásobek.

Dobrý učitel je základ

Chcete-li již do v tak útlém věku do předškolního vzdělání svých dětí investovat nemalé peníze, jak vybrat tu pravou? Podle psycholožky je při rozhodování klíčová právě osobnost učitelky (učitelek), kterou váš potomek bude mít. Její chování, přístup k dětem, způsob řešení konfliktních situací…

Paní učitelky asi uvidíte při dnu otevřených dveří či u zápisu, ale nejlepší by bylo vidět je,v akci‘ - jak se chovají obvykle, když jsou s dětmi. Zkuste se třeba jít projít do parku v době, kdy víte, že tam chodívá školka. Jak paní učitelky mluví s dětmi? Křičí na ně? Jak řeší dětské spory? Dbají dostatečně o jejich bezpečnost?

Mmezi jednotlivými školkami jsou výrazné rozdíly. Takže se vyplatí také strávit nějaký čas rozmýšlením, která je ta pravá - a vůbec nemusí jít o vyhlášenou drahou soukromou nebo speciálně zaměřenou, často jsou naopak výborné nenápadné mateřinky za rohem se šikovnými učitelkami...“

Čtěte také: Čím se mohou rodiče inspirovat z Montessori pedagogiky?

Témata: Děti, Mateřská škola, Vzdělání, Alt, Dráha, Kvalitní vzdělání, Rozšířená výuka, Vendelín, Mateřská školka, Vltava, Alternativa
Mohlo by vás zajímat
Maminka roku: Podcast s Hankou, jejíž trojčata se narodila předčasně. Hlavně žádné litování, říká
wall
Podcasty
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Procházková Simona
Rodina
To je ale bříško! Podívejte se na těhotenství s trojčaty týden po týdnu!
Kolinová Gabriela
Těhotenství
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
kog
Slavné maminky
Máma pěti dětí ukázala svoje nedokonalé břicho. Co jí lidé napsali?
redakce
Příběhy
Má rozštěp, řekl lékař a navrhl potrat. Dítě si nechala, je z něj krásný kluk
Kolinová Gabriela
Maminka roku
Jak rychle utišit plačící dítě? Trik zkušeného pediatra, který zabere hned!
Kojenec
K moři? Ano, do Polska! Cestu na sever můžeme jedině doporučit
redakce
Tipy na výlet
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Wallerová Radka
Porod